Francúzsku rallye vyhral Fín Latvala (+ video)

Streda, 08 október 2014

Seriál majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach sa chýli k svojmu koncu. Jedenáste podujatie, Rallye Francúzska, vyhral s pomerne veľkým náskokom Fín Jari-Matti Latvala na VW Polo R pred Nórom Andreasom Mikelssenom na rovnakom aute. Tretí skončil Brit Chris Meeke na Citroëne DS3. Líder seriálu Sebastien Ogier z Francúzska bol po problémoch s motorom až trinásty.

1 Capito a Latvala
Šéf VW Motorsport Jost Capito v radostnom objatí s fínskym víťazom J.-M. Latvalom

Súťažné nemecké VW polo R kraľujú svetovým automobilovým súťažiam. NBa to sme si už zvykli. Väčšinou víťazí aktuálny majster sveta Sebastien Ogier z Francúzska. Alebo ho zastúpi, ako tomu bolo teraz na asfaltovej rallye, druhý pilot Volkswagenu Jari-Matti Latvala, ktorý je pre zmenu z Fínska. Veď Ogier vyhral v tejto sezóne už šesťkrát a Latvala štyrikrát. Iba raz sa z víťazstva tešil jazdec inej značky – Belgičan Neuville na voze Hyundai i20 WRC, keď vyhral nemeckú rallye.

Ogier mal vo Francúzsku smolu, keď už počas prvého Dňa rallye mu nefungovalo auto tak ako malo. Na vine bol problémový senzor prevodovky na jeho Polo R, Ogier stratil približne deväť minút a vidina víťazstva sa mu rozplynula. O to pokojnejšie mohol potom jazdiť druhý jazdec VW, Fín Latvala. Výhodu využil a z Francúzska si Volkswagen pričinením Latvalu a Nóra Mikelssena, ktorý na treťom VW Polo R skončil druhý, odnáša VW domov double.

2 Jari-Matti Latvala
Jari-Matti Latvala na jednej z 18 asfaltových rýchlostných skúšok Rallye Francúzska

Ogier po odstránení poruchy prevodovky už ďalšie problémy s autom nemal a v cieli bol trinásty so stratou viac ako trinásť a pol minúty. Vyhral však záverečnú power stage, takže si pripísal tri body do priebežného hodnotenia. Latvala bol v power stage tretí a pripísal si jeden bod. Pred Latvalom druhý v tejto špeciálnej záverečnej skúške bol Brit Evans.

Dobre si vo Francúzsku viedol Dani Sordo s Hyundaiom i20 WRC, keď skončil štvrtý. Druhý jazdec tímu Hyundai, Belgičan Thierry Neuville bol ôsmy a ďalší člen tohto tímu, Francúz Bouffier deviaty.

Štvrtý mohol skončiť Robert Kubica, ktorý však havaroval v poslednej 18. RS a po nej musel zo súťaže odstúpiť. Poliak by štvrtým miestom dosiahol svoje historicky najlepšie umiestnenie vo WRC. "Zle som odhadol priľnavosť na mokrej časti trate. Počas prvého prejazdu som si myslel, že som tu bol príliš opatrný. Pri druhom, bohužiaľ, bolo na asfalte veľa nečistôt a ja som to nezvládol." povedal smutný Poliak po súťaži.

3 Robert Kubica
Takto skončil Poliak Robert Kubica v poslednej RS. Ak by dojazdil, skončil by štvrtý.

Zastúpenie vo Francúzsku malo aj Slovensko jazdcom Martinom Koči. Počas druhého dňa mal problém s brzdami, stratil veľa času a napokon skončil v absolútnom poradí na 40. priečke. V triede WRC3 mu patrilo 7. miesto.

Latvala sa víťazstvom vo Francúzsku priblížil k vedúcemu jazdcovi Ogierovi na 27 bodov, takže vo dvoch zostávajúcich súťažiach vo v Španielsku a vo Walese má ešte nádej na to, aby v konečnom poradí predstihol Ogiera získal prvý titul majstra. Nádej je síce malá, keďže Ogier nezvykne robiť chyby, stať sa to však môže. Po dlhej fínskej absencii by zisk titulu bol síce prekvapením, ale stať sa to môže.

Ako sa takéto úvahy naplnia, o tom sa bude po prvý raz rozhodovať už v Španielsku od 23. do 26. októbra. Bodku za sezónou urobí súťaž na britských ostrovoch, Wales rallye, ktorá sa pôjde v dňoch od 13. do 16. novembra.

Video:
http://www.laola1.tv/partner/v4player/index.php?identifier=wrc_com&menu1=&menu2=&menu3=&play=241784

Výsledky Rallye Francúzska

1. Jari-Matti LatvalaFín./VW Polo R2:38:19,1 hod
2. Andreas MikkelsenNór.VW Polo R+44,8 s
3. Kris MeekeV. Brit./Citroen DS3+1:05,3 min
4. Dani SordoŠpan./Hyundai+1:48,7
5. Mikko HirvonenFín./Ford Fiesta+2:00,7
6. Elfyn EvansV. Brit./Ford Fiesta+3:00,8
7. Mads OstbergNór./Ford Fiesta +3:02,5
8. Thierry NeuvilleBelg./Hyundai i20 WRC+4:08,4
9. Bryan BouffierFranc./Hyundai i20 WRC+4:12,9
10. Martin ProkopČR/Ford Fiesta+6:07,5
...
13. S. OgierFranc./VW Polo R+8:36,1
...
40. M. KočiSR/Citroen+36:04,2

Priebežné poradie jazdcov (po 11 z 13 podujatí)

1. Sebastien Ogier217 bodov
2. Jari-Matti Latvala190
3. Andreas Mikkelsen143
4. Mikko Hirvonen93
5. Thierry Neuville83
6. Kris Meeke82
7. Mads Östberg80
8. Elfyn Evans71
9. Martin Prokop38
10. Dani Sordo30
...
21. Jaroslav Melichárek4

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.