Grönholm na Novom Zélande opäť víťazne

Pondelok, 03 september 2007

Fínsky súťažný jazdec Marcus Grönholm obhájil na Novom Zélande svoje vlaňajšie prvenstvo a celkove tu zvíťazil už piaty raz. Tentoraz najtesnejším rozdielom v histórii. Znovu dokázal, že na "šotoline" je najrýchlejším jazdcom na svete.

Rallye Nový Zéland Rallye Nový Zéland

Po 18. rýchlostných skúškach, po 354 km a takmer štyroch hodinách jazdy rýchlostných testov mal na druhého Francúza Sebastiana Loeba v cieli náskok len tri desatiny sekundy. Tento "mikrorozdiel" by na hypotetickej cieľovej páske – vzhľadom na rýchlosti, ktoré jazdci na trati dosahujú – dokázala zachytiť možno iba cieľová kamera a bol by približne dve tisíciny kilometra.

Rallye Nový Zéland Rallye Nový Zéland

Svojho najväčšieho rivala a suveréna ostatných dvoch ročníkov seriálu majstrovstiev sveta automobilových súťaží a úradujúceho majstra sveta Francúza Sebastiana Loeba Fín znovu zdolal. Svoj náskok v priebežnom hodnotení seriálu tak zvýšil na desať bodov a priblížil sa k svojmu cieľu stať sa znovu najlepším súťažným automobilovým pretekárom.

Grönholmovi vyšiel úvodný deň a získal na Loeba náskok 13 sekúnd. Tretí Fín Hirvonen strácal na neho už takmer 50 sekúnd a štvrtý Austrálčan Atkinson viac ako minútu a dvadsať sekúnd. V tesnom závese boli na ďalších miestach Fín Latvala a Španiel Sordo. Druhý deň Loeb zrýchlil, zlikvidoval Grönholmov náskok a ujal sa vedenia o 1,7 sekundy. Záverečný deň patril znovu Fínovi. Pred posledným rýchlostným testom mal na Loeba k dobru 0,7 sekundy. Francúz bol v tomto teste síce rýchlejší od Fína, ale len o 0,4 sekundy a to znamenalo pre Grönholma víťazstvo a desať bodov do celkového hodnotenia.

Hirvonen si s prehľadom udržal tretiu pozíciu pred Atkinsonom a stále sa lepšiacim Fínom Latvalom. Sordo sa tentoraz vyvaroval chýb z predchádzajúcich súťaží a výsledkom je šieste miesto a lepšie postavenie v celkovom hodnotení. Zlepšuje sa aj exmajster sveta Peter Solberg, vlastne skôr jeho Subaru, ale na fordy a citroëny je to stále málo.

Rallye Nový Zéland Rallye Nový Zéland

Český jazdec Kopecký Nový Zélend vynechal, podobne aj slovenský jazdec Béreš. Český rallye šport tu však napriek tomu mal svoje zastúpenie Štěpánom Vojtechom. Hneď prvý deň sa mu nevydaril, mal problémy s autom. Ani v ďalšom priebehu sa mu príliš nedarilo a skončil s veľkou stratou až na 55. mieste.

Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte päť súťaží. Najbližšia bude Rallye Katalánska v Španielsku 5. – 7. októbra.

Výsledky

1. M. Grönholm Fín./Ford 3:52:53,9 hod
2. S. Loeb Franc./Citroën +0,3 s
3. M. Hirvonen Fín./Ford +1:42,8 min
4. Ch. Atkinson Austr./Subaru +2:32,3
5. J. Latvala Fín./Ford +2:36,9
6. D. Sordo Špan./Citroën +3:42,0
7. P. Solberg Nór./Subaru +3:54,7
8. U. Aava Estón./Mitsubishi +9:16,3
9. H. Solberg Nór./Ford +9:54,6
10. M. Wilson V. Brit./Ford +10:19,9
...
55. Š. Vojtěch ČR/Mitsubishi +1:12:09,0 hod

Priebežné poradie (po 11. zo 16 súťaží)

1. M. Gronholm 90
2. S. Loeb 80
3. M. Hirvonen 69
4. D. Sordo 31
5. P. Solberg 31
6. H. Solberg 28
...
13.J. Kopecký 8

Priebežné poradie tímov

1. Ford 159
2. Citroen 113
3. Subaru 60
4. Stobart 55
5. OMV Kronos 35
6. Munchis 6
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.