Grönholm na Novom Zélande opäť víťazne

Pondelok, 03 september 2007

Fínsky súťažný jazdec Marcus Grönholm obhájil na Novom Zélande svoje vlaňajšie prvenstvo a celkove tu zvíťazil už piaty raz. Tentoraz najtesnejším rozdielom v histórii. Znovu dokázal, že na "šotoline" je najrýchlejším jazdcom na svete.

Rallye Nový Zéland Rallye Nový Zéland

Po 18. rýchlostných skúškach, po 354 km a takmer štyroch hodinách jazdy rýchlostných testov mal na druhého Francúza Sebastiana Loeba v cieli náskok len tri desatiny sekundy. Tento "mikrorozdiel" by na hypotetickej cieľovej páske – vzhľadom na rýchlosti, ktoré jazdci na trati dosahujú – dokázala zachytiť možno iba cieľová kamera a bol by približne dve tisíciny kilometra.

Rallye Nový Zéland Rallye Nový Zéland

Svojho najväčšieho rivala a suveréna ostatných dvoch ročníkov seriálu majstrovstiev sveta automobilových súťaží a úradujúceho majstra sveta Francúza Sebastiana Loeba Fín znovu zdolal. Svoj náskok v priebežnom hodnotení seriálu tak zvýšil na desať bodov a priblížil sa k svojmu cieľu stať sa znovu najlepším súťažným automobilovým pretekárom.

Grönholmovi vyšiel úvodný deň a získal na Loeba náskok 13 sekúnd. Tretí Fín Hirvonen strácal na neho už takmer 50 sekúnd a štvrtý Austrálčan Atkinson viac ako minútu a dvadsať sekúnd. V tesnom závese boli na ďalších miestach Fín Latvala a Španiel Sordo. Druhý deň Loeb zrýchlil, zlikvidoval Grönholmov náskok a ujal sa vedenia o 1,7 sekundy. Záverečný deň patril znovu Fínovi. Pred posledným rýchlostným testom mal na Loeba k dobru 0,7 sekundy. Francúz bol v tomto teste síce rýchlejší od Fína, ale len o 0,4 sekundy a to znamenalo pre Grönholma víťazstvo a desať bodov do celkového hodnotenia.

Hirvonen si s prehľadom udržal tretiu pozíciu pred Atkinsonom a stále sa lepšiacim Fínom Latvalom. Sordo sa tentoraz vyvaroval chýb z predchádzajúcich súťaží a výsledkom je šieste miesto a lepšie postavenie v celkovom hodnotení. Zlepšuje sa aj exmajster sveta Peter Solberg, vlastne skôr jeho Subaru, ale na fordy a citroëny je to stále málo.

Rallye Nový Zéland Rallye Nový Zéland

Český jazdec Kopecký Nový Zélend vynechal, podobne aj slovenský jazdec Béreš. Český rallye šport tu však napriek tomu mal svoje zastúpenie Štěpánom Vojtechom. Hneď prvý deň sa mu nevydaril, mal problémy s autom. Ani v ďalšom priebehu sa mu príliš nedarilo a skončil s veľkou stratou až na 55. mieste.

Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte päť súťaží. Najbližšia bude Rallye Katalánska v Španielsku 5. – 7. októbra.

Výsledky

1. M. Grönholm Fín./Ford 3:52:53,9 hod
2. S. Loeb Franc./Citroën +0,3 s
3. M. Hirvonen Fín./Ford +1:42,8 min
4. Ch. Atkinson Austr./Subaru +2:32,3
5. J. Latvala Fín./Ford +2:36,9
6. D. Sordo Špan./Citroën +3:42,0
7. P. Solberg Nór./Subaru +3:54,7
8. U. Aava Estón./Mitsubishi +9:16,3
9. H. Solberg Nór./Ford +9:54,6
10. M. Wilson V. Brit./Ford +10:19,9
...
55. Š. Vojtěch ČR/Mitsubishi +1:12:09,0 hod

Priebežné poradie (po 11. zo 16 súťaží)

1. M. Gronholm 90
2. S. Loeb 80
3. M. Hirvonen 69
4. D. Sordo 31
5. P. Solberg 31
6. H. Solberg 28
...
13.J. Kopecký 8

Priebežné poradie tímov

1. Ford 159
2. Citroen 113
3. Subaru 60
4. Stobart 55
5. OMV Kronos 35
6. Munchis 6
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.