Grönholm v Írsku havaroval

Pondelok, 19 november 2007

Fín Marcus Grönholm havaroval na Írskej rallye a jeho nádej na zisk tretieho titulu majstra sveta je veľmi malá.

Írska rallye Írska rallye

Írska rallye mala posunúť Marcusa Grönholma bližšie k vytúženému titulu majstra sveta. Nestalo sa. Fín, ktorý mal pred predposlednou súťažou seriálu majstrovstiev sveta štvorbodový náskok pred obhajcom titulu Francúzom Loebom. Grönholm však "zakopol", keď vo štvrtej rýchlostnej skúške vyletel z trate a narazil do múra. Poškodil svoj Ford Focus a musel odstúpiť z priebežnej tretej pozície. Z nehody vyviazol aj so spolujazdcom bez zranenia, klesol však v priebežnom poradí na druhé miesto a na Loeba stráca pred poslednou anglickou rallye šesť bodov. Loeb v Írsku vyhral a k zisku štvrtého majstrovského titulu má iba krôčik.

Rallye v Írsku bola premiérovou. Doteraz sa tu majstrovský seriál nejazdil, nikto nepoznal žiadnu z rýchlostných skúšok. V špecifických podmienkach sa úzkym, rýchlym a nekvalitným cestám najlepšie prispôsobili jazdci Citroënu Loeb a Španiel Sordo. Mokro a neskorší dážď urobili svoje. Loeb sa však držal, nehavaroval a vyhral pred Sordom a Fínmi Latvalom a Hirvolen.

Pohár konštruktérov v Írsku v predstihu získal Ford vďaka Hirvonenovmu štvrtému miestu. Prestížny titul získal Ford už druhý raz po sebe, teraz pred poslednou súťažou 16dielneho seriálu.

Seriál majstrovstiev sveta vyvrcholí 30. novembra až 2. decembra vo Veľkej Británii.

Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."