Hirvonenov prvý triumf s Citroënom

Nedeľa, 21 október 2012

Fín Mikko Hirvonen si na Rallye Sardínia užíval prvé víťazstvo v tohtoročnej sezóne a rovnako prvé za volantom Citroëna. Malou príchuťou trpkosti mu môže byť fakt, že už istý tohtoročný majster sveta a jeho tímový kolega z továrenského tímu Citroën zo súťaže na Sardínii pre haváriu hneď z úvodu rallye odstúpil. Víťazstvom si fínsky jazdec definitívne zaistil titul vicemajstra sveta, keď jeho náskok už nikto nemôže ohroziť.

Mikko Hirvonen
Mikko Hirvonen sa dočkal prvého víťazstva v tejto sezóne i v sedle Citroënu DS3

Sebastien Loeb si pri havárii poškodil riadenie natoľko, že v súťaži už nemohol pokračovať. Mohol síce využiť pravidlo Super Rally a vrátiť sa späť do súťaže, ale ako sám jazdec povedal, strata by bola tak veľká, že nemalo zmysel v súťaži pokračovať. Tak sa otvorila šanca pre Hirvonena, druhé jazdca tímu Citroën. Ten ju aj využil a zvíťazil po prvý raz v sedle francúzskeho auta po tom, čo odišiel od Forda.

Hirvonen triumfoval na Sardínii pred Rusom Jevgenijom Novikovom a estónskym jazdcom Ottom Tänakom, ktorí sedlajú Fordy Fiesta. Fín, ktorý dokázal v predchádzajúcich sezónach poraziť na Forde Focus Loeba, s Citroënom sa mu to doteraz nepodarilo. Vyhral až teraz na Sardínii, kde však Loeb súťaž kvôli nehode nedokončil.

Čo ďalší favoriti? Nór Petter Solberg skončil deviaty a Fín Jari-Matti Latvala až dvanásty. Prvý so stratou takmer desať minút na víťaza, Latvala mal stratu dokonca vyše 24 minút. Aj tentoraz dobrý výsledok patrí českému jazdcovi Martinovi Prokopovi, ktorý skončil ôsmy.

"Išiel som rýchlo a trafil som skalu. Najprv to vyzeralo, že môžem pokračoval, ale hneď na to sa riadenie zaseklo a bol koniec," povedal k nehode Loeb.

Seriál majstrovstiev sveta v rallye uzavrie súťaž v Španielsku, ktorá sa bude konať v dňoch 8. až 11. novembra.

Výsledky Rallye Sardínia

Poradie jazdcov

1. Mikko HirvonenFín./Citrën3:23:54,9 h
2. Jevgenij NovikovRus./Ford Fiesta+ 1:20,6 min
3. Ott TänakEst./Ford Fiesta+ 2:21.1
4. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta+ 3:42,9
5. Sebastien OgierFranc./Škoda Fabia 2000+ 4:27,5
6. Chris AtkinsonAustr./Mini Cooper+ 5:22,2

Priebežné poradie jazdcov (po 12 z 13 podujatí)

1. Sebastien Loeb244 bodov
2. Mikko Hirvonen198
3. Mads Östberg137
4. Jari-Matti Latvala133
5. Petter Solberg124
6. Jevgenij Novikov87

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën413 bodov
2. Ford281
3. M-Sport170
4. Citroën Junior Team72
5. Adapta WRT71

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.