Hirvonenov prvý triumf s Citroënom

Nedeľa, 21 október 2012

Fín Mikko Hirvonen si na Rallye Sardínia užíval prvé víťazstvo v tohtoročnej sezóne a rovnako prvé za volantom Citroëna. Malou príchuťou trpkosti mu môže byť fakt, že už istý tohtoročný majster sveta a jeho tímový kolega z továrenského tímu Citroën zo súťaže na Sardínii pre haváriu hneď z úvodu rallye odstúpil. Víťazstvom si fínsky jazdec definitívne zaistil titul vicemajstra sveta, keď jeho náskok už nikto nemôže ohroziť.

Mikko Hirvonen
Mikko Hirvonen sa dočkal prvého víťazstva v tejto sezóne i v sedle Citroënu DS3

Sebastien Loeb si pri havárii poškodil riadenie natoľko, že v súťaži už nemohol pokračovať. Mohol síce využiť pravidlo Super Rally a vrátiť sa späť do súťaže, ale ako sám jazdec povedal, strata by bola tak veľká, že nemalo zmysel v súťaži pokračovať. Tak sa otvorila šanca pre Hirvonena, druhé jazdca tímu Citroën. Ten ju aj využil a zvíťazil po prvý raz v sedle francúzskeho auta po tom, čo odišiel od Forda.

Hirvonen triumfoval na Sardínii pred Rusom Jevgenijom Novikovom a estónskym jazdcom Ottom Tänakom, ktorí sedlajú Fordy Fiesta. Fín, ktorý dokázal v predchádzajúcich sezónach poraziť na Forde Focus Loeba, s Citroënom sa mu to doteraz nepodarilo. Vyhral až teraz na Sardínii, kde však Loeb súťaž kvôli nehode nedokončil.

Čo ďalší favoriti? Nór Petter Solberg skončil deviaty a Fín Jari-Matti Latvala až dvanásty. Prvý so stratou takmer desať minút na víťaza, Latvala mal stratu dokonca vyše 24 minút. Aj tentoraz dobrý výsledok patrí českému jazdcovi Martinovi Prokopovi, ktorý skončil ôsmy.

"Išiel som rýchlo a trafil som skalu. Najprv to vyzeralo, že môžem pokračoval, ale hneď na to sa riadenie zaseklo a bol koniec," povedal k nehode Loeb.

Seriál majstrovstiev sveta v rallye uzavrie súťaž v Španielsku, ktorá sa bude konať v dňoch 8. až 11. novembra.

Výsledky Rallye Sardínia

Poradie jazdcov

1. Mikko HirvonenFín./Citrën3:23:54,9 h
2. Jevgenij NovikovRus./Ford Fiesta+ 1:20,6 min
3. Ott TänakEst./Ford Fiesta+ 2:21.1
4. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta+ 3:42,9
5. Sebastien OgierFranc./Škoda Fabia 2000+ 4:27,5
6. Chris AtkinsonAustr./Mini Cooper+ 5:22,2

Priebežné poradie jazdcov (po 12 z 13 podujatí)

1. Sebastien Loeb244 bodov
2. Mikko Hirvonen198
3. Mads Östberg137
4. Jari-Matti Latvala133
5. Petter Solberg124
6. Jevgenij Novikov87

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën413 bodov
2. Ford281
3. M-Sport170
4. Citroën Junior Team72
5. Adapta WRT71

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.