Hirvonenov prvý triumf s Citroënom

Nedeľa, 21 október 2012

Fín Mikko Hirvonen si na Rallye Sardínia užíval prvé víťazstvo v tohtoročnej sezóne a rovnako prvé za volantom Citroëna. Malou príchuťou trpkosti mu môže byť fakt, že už istý tohtoročný majster sveta a jeho tímový kolega z továrenského tímu Citroën zo súťaže na Sardínii pre haváriu hneď z úvodu rallye odstúpil. Víťazstvom si fínsky jazdec definitívne zaistil titul vicemajstra sveta, keď jeho náskok už nikto nemôže ohroziť.

Mikko Hirvonen
Mikko Hirvonen sa dočkal prvého víťazstva v tejto sezóne i v sedle Citroënu DS3

Sebastien Loeb si pri havárii poškodil riadenie natoľko, že v súťaži už nemohol pokračovať. Mohol síce využiť pravidlo Super Rally a vrátiť sa späť do súťaže, ale ako sám jazdec povedal, strata by bola tak veľká, že nemalo zmysel v súťaži pokračovať. Tak sa otvorila šanca pre Hirvonena, druhé jazdca tímu Citroën. Ten ju aj využil a zvíťazil po prvý raz v sedle francúzskeho auta po tom, čo odišiel od Forda.

Hirvonen triumfoval na Sardínii pred Rusom Jevgenijom Novikovom a estónskym jazdcom Ottom Tänakom, ktorí sedlajú Fordy Fiesta. Fín, ktorý dokázal v predchádzajúcich sezónach poraziť na Forde Focus Loeba, s Citroënom sa mu to doteraz nepodarilo. Vyhral až teraz na Sardínii, kde však Loeb súťaž kvôli nehode nedokončil.

Čo ďalší favoriti? Nór Petter Solberg skončil deviaty a Fín Jari-Matti Latvala až dvanásty. Prvý so stratou takmer desať minút na víťaza, Latvala mal stratu dokonca vyše 24 minút. Aj tentoraz dobrý výsledok patrí českému jazdcovi Martinovi Prokopovi, ktorý skončil ôsmy.

"Išiel som rýchlo a trafil som skalu. Najprv to vyzeralo, že môžem pokračoval, ale hneď na to sa riadenie zaseklo a bol koniec," povedal k nehode Loeb.

Seriál majstrovstiev sveta v rallye uzavrie súťaž v Španielsku, ktorá sa bude konať v dňoch 8. až 11. novembra.

Výsledky Rallye Sardínia

Poradie jazdcov

1. Mikko HirvonenFín./Citrën3:23:54,9 h
2. Jevgenij NovikovRus./Ford Fiesta+ 1:20,6 min
3. Ott TänakEst./Ford Fiesta+ 2:21.1
4. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta+ 3:42,9
5. Sebastien OgierFranc./Škoda Fabia 2000+ 4:27,5
6. Chris AtkinsonAustr./Mini Cooper+ 5:22,2

Priebežné poradie jazdcov (po 12 z 13 podujatí)

1. Sebastien Loeb244 bodov
2. Mikko Hirvonen198
3. Mads Östberg137
4. Jari-Matti Latvala133
5. Petter Solberg124
6. Jevgenij Novikov87

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën413 bodov
2. Ford281
3. M-Sport170
4. Citroën Junior Team72
5. Adapta WRT71

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.