Katalánskym kráľom Sébastian Loeb

Pondelok, 06 október 2008

Katalánsku rallye vyhral na španielskom asfalte Francúz Sébastien Loeb a ešte viac sa priblížil k ďalšiemu, v poradí už piatemu titulu majstra sveta v automobilových súťažiach. Skvele mu asistoval tímový spolujazdec Citroënu Dani Sordo, ktorý bol v cieli druhý a až tretí skončil Mikko Hirvonen, druhý najvážnejší kandidát na titul.

Sébastien Loeb Sébastien Loeb

Pre štvornásobného majstra sveta Sébastiana Loeba je víťazstvo v Španielsku už jeho 45. triumfom na svetovom fóre rallye, zároveň zvýšenie náskoku v priebežnom hodnotení tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta na dvanásť bodov pred najväčším prenasledovateľom a okrem Loeba jediným vážnym kandidátom na titul majstra sveta. Francúz od prvých rýchlostných skúšok využíval rýchlosť svojho Citroëna, a to, že na asfalte je skutočným kráľom. Budoval si náskok a potom s istotou kontroloval, takže iba nepredvídaná okolnosť na trati alebo vážna porucha ho mohli pripraviť o španielsky triumf.

Skvele jazdil aj druhý pilot tímu Citroën Španiel Sordo, ktorý si počas celých troch dní strážil druhé miesto. Fín Hirvonen mal ešte ďalšieho súpera, ktorý ho mohol obrať o body do celkového hodnotenia – Belgičana Duvala. Prakticky neustále okupoval tretiu priečku za Loebom a Sordom a štvrtý Hirvonen sa mu až takmer do konca Katalánskej rallye pozeral na chrbát. Až útok Hirvonena v samom závere tretieho dňa vyniesol Hirvonena pred Duvala na tretie miesto, čo znamenalo pre Fína zisk šiestich bodov a zachovanie si nádeje pred dvomi poslednými súťažami. To by však musel mať Loeb veľkú smolu, aby mu titul, ktorý má na dosah, unikol.

Výsledky

1. Sébastien LoebFran./Citroën C43:21:17,4 hod
2. Daniel SordoŠpan./Citroën C4+24,9 s
3. Mikko HirvonenFín./Ford Focus+1:02,5 min
4. Francois DuvalBelg./Ford Focus+1:10,8
5. Petter SolbergNór./Subaru Impreza+3:27,4
6. Jari.-Matti LatvalaFín./Ford Focus+4:03,8

Priebežné poradie jazdcov (po 12 z 15 súťaží)

1. Sébastian Loeb96 b
2. Mikko Hirvonen84
3. Daniel Sordo59
4. Chris Atkinson42
5. Jari-Matti Latvala37
6. Petter Solberg36
7. Henning Solberg22
8. Gigi Galli17
9.Francois Duval16
10. M. Wilson12

Priebežné poradie tímov

1. Citroën159 b
2. Ford132
3. Subaru81
4. Stobart52
5. Munchi's22

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.