Loeb deviaty raz majstrom sveta

Utorok, 09 október 2012

To čo už skôr naznačovali výsledky seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach sa teraz stalo realitou: Francúz Sebastien Loeb po víťazstve na domácej súťaži sa stal v predstihu po deviaty raz majstrom sveta. Ani v tomto roku sa nenašiel jazdec, ktorý by fenomenálneho pilota Citroënu DS3 dokázal obrať o titul.

Sebastien Loeb a Daniel Elena
Sebastien Loeb a Daniel Alena, fenomenálna dvojica, získali po víťazstve vo francúzskej rallye v predstihu svoj deviaty titul majstra sveta v automobilových súťažiach

Nepodarilo sa to Fínom Hirvonenovi ani Latvalovi, ani Nórovi P. Solbergovi či niektorému z ďalších strelcov. Loeb si tak v predstihu zabezpečil deviaty titul majstra sveta v rade v seriáli WRC. Skutočne neuveriteľná vyrovnanosť výkonov a koncentrovanosť jazdca, ktorý z každého auta dokázal vyžmýkať všetko čo v ňom bolo.

Loeb nikdy príliš netaktizoval a vždy keď to bolo treba, vedel pridať a ujsť prenasledovateľom. Nikdy zbytočne neriskoval. Aj teraz na domácej francúzskej pôde si v prvej polovici súťaže vytvoril solídny náskok, ktorý si potom udržal až do cieľa. Z celkových 21 rýchlostných odjazdených skúšok vyhral až osem (Latvala 6, Neuville 6 a Tänak jednu) a položil tak základ svoju víťazstvu. Vyhral, aj keď mu stačilo prísť do cieľa pred Hirvonenom, ktorý jediný ho ešte mohol ohroziť v boji o titul.

Veľké srdce nechal na trati aj tentoraz Jari-Matti Latvala. Vyhral šesť rýchlostných skúšok, ale to nestačilo na to, aby porazil Loeba – chýbalo mu k tomu niečo viac ako 15,5 sekundy a tak skončil vo Francúzsku druhý. Hirvonen bol v cieli pomalší od Loeba o vyše 44 sekúnd, čo ho definitívne pripravilo bojovať so svojim tímovým kolegom z Citroënu v zostávajúcich dvoch súťažiach o vytúžený titul majstra sveta. Miko Hirvonen a Sebastien Loeb však spoločne získali pre Citroën víťazstvo v Pohári konštruktérov pre rok 2012. Je to už ôsme pohárové prvenstvo francúzskej značky.

Sebastien Loeb je skutočne fenomenálny rallye jazdec. Za štrnásť rokov čo jazdí súťažne, vyhral 75 veľkých súťaží. V tomto roku osem z jedenástich, nevyhral len vo Švédsku, Portugalsku a vo Walese. Po prvý raz sa stal majstrom sveta v roku 2004 a potom každý rok, vrátane tohto posledného. To si zaslúži tú najväčšiu poklonu. Toto deväťnásobné prvenstvo sa zapíše do histórie a veľmi ťažko ho niekto prekoná.

Záver tohtoročného seriálu uzavrú súťaže na Sardínii 18. až 21. októbra a Španielsku 8. – 11.novembra.

Výsledky Rallye Francúzska

1. Sebastien LoebFranc./Citroën DS33:32:53,0 hod
2. Jari-Matti LatvalaFín./Ford Fiesta RS+ 15,5 s
3. Mikko HirvonenFín./Citroën DS3+ 44,1
4. Thierry NeuvilleBelg./Citroën DS3+ 1:07,3 min
5. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta RS+ 1:16,4
6. Ott TänakEst./Ford Fiesta RS+ 2:27,9
7. J. NovikovRus./Ford Fiesta+ 5:5,6
8. C. AtkinsonAustr./Mini Cooper+ 6:42,4
9. M. ProkopČR/Ford Fiesta+ 8:46,8
10. S. ChardonnetFranc./Citroen DS3+ 8:59,7
11. S. OgierFranc./ Škoda Fabia S2000+ 9:03,6
12. A. MikkelsenNór./Škoda Fabia S2000+ 11:19,4

Priebežné poradie jazdcov (po 11 z 13 podujatí)

1. Sebastien Loeb244 bodov (majster sveta 2012)
2. Mikko Hirvonen173
3. Jari-Matti Latvala131
4. Mads Östberg125
5. Petter Solberg119
6. Jevgenij Novikov69
7. Thierry Neuville52
8. Martin Prokop42
9. Ott Tanak37
10. Dani Sordo31
11. Sebastien Ogier31
12. Nasser Al-Attiyah28

Priebežné poradie tímov (Pohári konštruktérov)

1. Citroën388 bodov (víťaz Pohára konštruktérov 2012)
2. Ford259
3. M-Sport137
4. Citroën Junior Team72
5. Adapta WRT71

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.