Loeb deviaty raz majstrom sveta

Utorok, 09 október 2012

To čo už skôr naznačovali výsledky seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach sa teraz stalo realitou: Francúz Sebastien Loeb po víťazstve na domácej súťaži sa stal v predstihu po deviaty raz majstrom sveta. Ani v tomto roku sa nenašiel jazdec, ktorý by fenomenálneho pilota Citroënu DS3 dokázal obrať o titul.

Sebastien Loeb a Daniel Elena
Sebastien Loeb a Daniel Alena, fenomenálna dvojica, získali po víťazstve vo francúzskej rallye v predstihu svoj deviaty titul majstra sveta v automobilových súťažiach

Nepodarilo sa to Fínom Hirvonenovi ani Latvalovi, ani Nórovi P. Solbergovi či niektorému z ďalších strelcov. Loeb si tak v predstihu zabezpečil deviaty titul majstra sveta v rade v seriáli WRC. Skutočne neuveriteľná vyrovnanosť výkonov a koncentrovanosť jazdca, ktorý z každého auta dokázal vyžmýkať všetko čo v ňom bolo.

Loeb nikdy príliš netaktizoval a vždy keď to bolo treba, vedel pridať a ujsť prenasledovateľom. Nikdy zbytočne neriskoval. Aj teraz na domácej francúzskej pôde si v prvej polovici súťaže vytvoril solídny náskok, ktorý si potom udržal až do cieľa. Z celkových 21 rýchlostných odjazdených skúšok vyhral až osem (Latvala 6, Neuville 6 a Tänak jednu) a položil tak základ svoju víťazstvu. Vyhral, aj keď mu stačilo prísť do cieľa pred Hirvonenom, ktorý jediný ho ešte mohol ohroziť v boji o titul.

Veľké srdce nechal na trati aj tentoraz Jari-Matti Latvala. Vyhral šesť rýchlostných skúšok, ale to nestačilo na to, aby porazil Loeba – chýbalo mu k tomu niečo viac ako 15,5 sekundy a tak skončil vo Francúzsku druhý. Hirvonen bol v cieli pomalší od Loeba o vyše 44 sekúnd, čo ho definitívne pripravilo bojovať so svojim tímovým kolegom z Citroënu v zostávajúcich dvoch súťažiach o vytúžený titul majstra sveta. Miko Hirvonen a Sebastien Loeb však spoločne získali pre Citroën víťazstvo v Pohári konštruktérov pre rok 2012. Je to už ôsme pohárové prvenstvo francúzskej značky.

Sebastien Loeb je skutočne fenomenálny rallye jazdec. Za štrnásť rokov čo jazdí súťažne, vyhral 75 veľkých súťaží. V tomto roku osem z jedenástich, nevyhral len vo Švédsku, Portugalsku a vo Walese. Po prvý raz sa stal majstrom sveta v roku 2004 a potom každý rok, vrátane tohto posledného. To si zaslúži tú najväčšiu poklonu. Toto deväťnásobné prvenstvo sa zapíše do histórie a veľmi ťažko ho niekto prekoná.

Záver tohtoročného seriálu uzavrú súťaže na Sardínii 18. až 21. októbra a Španielsku 8. – 11.novembra.