Loeb deviaty raz majstrom sveta

Utorok, 09 október 2012

To čo už skôr naznačovali výsledky seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach sa teraz stalo realitou: Francúz Sebastien Loeb po víťazstve na domácej súťaži sa stal v predstihu po deviaty raz majstrom sveta. Ani v tomto roku sa nenašiel jazdec, ktorý by fenomenálneho pilota Citroënu DS3 dokázal obrať o titul.

Sebastien Loeb a Daniel Elena
Sebastien Loeb a Daniel Alena, fenomenálna dvojica, získali po víťazstve vo francúzskej rallye v predstihu svoj deviaty titul majstra sveta v automobilových súťažiach

Nepodarilo sa to Fínom Hirvonenovi ani Latvalovi, ani Nórovi P. Solbergovi či niektorému z ďalších strelcov. Loeb si tak v predstihu zabezpečil deviaty titul majstra sveta v rade v seriáli WRC. Skutočne neuveriteľná vyrovnanosť výkonov a koncentrovanosť jazdca, ktorý z každého auta dokázal vyžmýkať všetko čo v ňom bolo.

Loeb nikdy príliš netaktizoval a vždy keď to bolo treba, vedel pridať a ujsť prenasledovateľom. Nikdy zbytočne neriskoval. Aj teraz na domácej francúzskej pôde si v prvej polovici súťaže vytvoril solídny náskok, ktorý si potom udržal až do cieľa. Z celkových 21 rýchlostných odjazdených skúšok vyhral až osem (Latvala 6, Neuville 6 a Tänak jednu) a položil tak základ svoju víťazstvu. Vyhral, aj keď mu stačilo prísť do cieľa pred Hirvonenom, ktorý jediný ho ešte mohol ohroziť v boji o titul.

Veľké srdce nechal na trati aj tentoraz Jari-Matti Latvala. Vyhral šesť rýchlostných skúšok, ale to nestačilo na to, aby porazil Loeba – chýbalo mu k tomu niečo viac ako 15,5 sekundy a tak skončil vo Francúzsku druhý. Hirvonen bol v cieli pomalší od Loeba o vyše 44 sekúnd, čo ho definitívne pripravilo bojovať so svojim tímovým kolegom z Citroënu v zostávajúcich dvoch súťažiach o vytúžený titul majstra sveta. Miko Hirvonen a Sebastien Loeb však spoločne získali pre Citroën víťazstvo v Pohári konštruktérov pre rok 2012. Je to už ôsme pohárové prvenstvo francúzskej značky.

Sebastien Loeb je skutočne fenomenálny rallye jazdec. Za štrnásť rokov čo jazdí súťažne, vyhral 75 veľkých súťaží. V tomto roku osem z jedenástich, nevyhral len vo Švédsku, Portugalsku a vo Walese. Po prvý raz sa stal majstrom sveta v roku 2004 a potom každý rok, vrátane tohto posledného. To si zaslúži tú najväčšiu poklonu. Toto deväťnásobné prvenstvo sa zapíše do histórie a veľmi ťažko ho niekto prekoná.

Záver tohtoročného seriálu uzavrú súťaže na Sardínii 18. až 21. októbra a Španielsku 8. – 11.novembra.

Výsledky Rallye Francúzska

1. Sebastien LoebFranc./Citroën DS33:32:53,0 hod
2. Jari-Matti LatvalaFín./Ford Fiesta RS+ 15,5 s
3. Mikko HirvonenFín./Citroën DS3+ 44,1
4. Thierry NeuvilleBelg./Citroën DS3+ 1:07,3 min
5. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta RS+ 1:16,4
6. Ott TänakEst./Ford Fiesta RS+ 2:27,9
7. J. NovikovRus./Ford Fiesta+ 5:5,6
8. C. AtkinsonAustr./Mini Cooper+ 6:42,4
9. M. ProkopČR/Ford Fiesta+ 8:46,8
10. S. ChardonnetFranc./Citroen DS3+ 8:59,7
11. S. OgierFranc./ Škoda Fabia S2000+ 9:03,6
12. A. MikkelsenNór./Škoda Fabia S2000+ 11:19,4

Priebežné poradie jazdcov (po 11 z 13 podujatí)

1. Sebastien Loeb244 bodov (majster sveta 2012)
2. Mikko Hirvonen173
3. Jari-Matti Latvala131
4. Mads Östberg125
5. Petter Solberg119
6. Jevgenij Novikov69
7. Thierry Neuville52
8. Martin Prokop42
9. Ott Tanak37
10. Dani Sordo31
11. Sebastien Ogier31
12. Nasser Al-Attiyah28

Priebežné poradie tímov (Pohári konštruktérov)

1. Citroën388 bodov (víťaz Pohára konštruktérov 2012)
2. Ford259
3. M-Sport137
4. Citroën Junior Team72
5. Adapta WRT71

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.