Loeb na Monte Carlo: prišiel aby zvíťazil

Utorok, 29 január 2008

Prišiel a zvíťazil. Piaty raz na Rallye Monte Carlo. Francúz Sebastien Loeb, štvornásobný majster sveta, bol najväčších favoritom a nesklamal. Ani jeho Citroën C4 WRC.

Monte Carlo Monte Carlo

Francúz zvíťazil vôbec ako prvý jazdec v histórii populárnej Rallye Monte Carlo po piaty raz. Loeb na Monte Carlo kraľuje od roku 2003, jedine v roku 2006 nevyhral on, ale Marcus Grönholm, ktorý súťažný volant WRC zavesil po minuloročnej sezóne na klinec. "Šnúru" štyroch víťazstiev za sebou v rokoch 1999 až 2002 na tejto súťaži potiahol Fín Tommi Mäkinen. Štyrikrát túto náročnú súťaž, ktorá sa v tom čase vo väčšine prípadov jazdila takmer výlučne na snehu, vyhrali ešte Nemec Walter Röhrl a Talian Sandro Munari.

Sebastien Loeb zvíťazil v prvej tohtoročnej rallye suverénne. Po odchode Marcusa Grönholma do "dôchodku" stratil Francúz svojho najväčšieho súpera. Mladému Fínovi Hirvonenovi na Forde ešte čosi chýba na to, aby mohol Francúza ohroziť. Loebov tímový kolega z tímu Citroën Španiel Sordo je síce rýchly, niekedy až príliš, končieva potom mimo trať. Tak tomu bolo aj teraz na "Monte". Druhý jazdec Fordu Latvala je síce tiež rýchly, ale zatiaľ málo skúsený a aj jemu, podobne ako Sordovi, býva trať priúzka.

Monte Carlo Monte Carlo

A čo ďalší konkurenti? Bývalý majster svete Nór Petter Solberg nemá svoje Subaru tak rýchle, aby stačil na špičku jazdeckého pola. O Austrálčanovi Chrisovi Atkinsonovi na rovnakom aute platí to, čo o Solbergovi. Rýchly a nebezpečný vie byť aj Belgičam Francois Duval, ale aj on máva častejšie slabé chvíľky. Takže Loeba vlastne ani nemá kto ohroziť. Pokiaľ si nezlomí ruku po páde z bicykla (v roku 2006 práve z tohto dôvodu musel vynechať niekoľko súťaží a takmer prišiel o titul), môže v tomto roku získať piaty titul majstra sveta.

V prvej rýchlostnej skúške bol Loebov tímový kolega Španiel Daniel Sordo rýchlejší od Loeba o 0,3 sekundy a tak sa dostal na čelo priebežného poradia. Od druhej RS však jazdeckému polu kraľoval Loeb a nenechal nikoho na pochybách, kto do Monte Carla prišiel vyhrať. Po sekundách zvyšoval svoj náskok a po 9. RS viedol už o 55 sekúnd pred Sordom. V 11. RS však Španiel havaroval a tak náskok Loeba pred druhým Hirvonenom sa zväčšil na takmer dve minúty. Do cieľa ho ešte zvýšil na viac ako dve a pol minúty. Fín prišiel do cieľa druhý a Atkinson tretí.

Výsledky:

1. S. Loeb-D. Elena Franc./Citroen C4 WRC 3:39:17,0 h
2. M. Hirvonen-J. Lehtinen Fín./Ford Focus WRC 3:41:51,4
3. Ch. Atkinson-S. Prévot Austr., Belg./Subaru Impreza WRC 3:42:15,6
4. F. Duval-E. Chevailler Belg./Ford Focus WRC 3:42:16,7
5. P. Solberg-P. Mills Nór., V.Brit./Subaru Impreza WRC 3:43:57,9.

Priebežné poradie jazdcov WRC

1. S. Loeb 10
2. M. Hirvonen 8
3. C. Atkinson 6
4. F. Duval 5
5. P. Solberg 4
6. G. Galli 3
7. J. Cuoq 2
8. P. Andersson 1

Priebežné poradie tímov WRC

1. Citroen 11
2. Subaru World 10
3. BP Ford 8
4. Stobart VK 8
5. Suzuki 2

Autor: J. Goldberger
Foto: Rallyworld
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.