Loeb na Monte Carlo: prišiel aby zvíťazil

Utorok, 29 január 2008

Prišiel a zvíťazil. Piaty raz na Rallye Monte Carlo. Francúz Sebastien Loeb, štvornásobný majster sveta, bol najväčších favoritom a nesklamal. Ani jeho Citroën C4 WRC.

Monte Carlo Monte Carlo

Francúz zvíťazil vôbec ako prvý jazdec v histórii populárnej Rallye Monte Carlo po piaty raz. Loeb na Monte Carlo kraľuje od roku 2003, jedine v roku 2006 nevyhral on, ale Marcus Grönholm, ktorý súťažný volant WRC zavesil po minuloročnej sezóne na klinec. "Šnúru" štyroch víťazstiev za sebou v rokoch 1999 až 2002 na tejto súťaži potiahol Fín Tommi Mäkinen. Štyrikrát túto náročnú súťaž, ktorá sa v tom čase vo väčšine prípadov jazdila takmer výlučne na snehu, vyhrali ešte Nemec Walter Röhrl a Talian Sandro Munari.

Sebastien Loeb zvíťazil v prvej tohtoročnej rallye suverénne. Po odchode Marcusa Grönholma do "dôchodku" stratil Francúz svojho najväčšieho súpera. Mladému Fínovi Hirvonenovi na Forde ešte čosi chýba na to, aby mohol Francúza ohroziť. Loebov tímový kolega z tímu Citroën Španiel Sordo je síce rýchly, niekedy až príliš, končieva potom mimo trať. Tak tomu bolo aj teraz na "Monte". Druhý jazdec Fordu Latvala je síce tiež rýchly, ale zatiaľ málo skúsený a aj jemu, podobne ako Sordovi, býva trať priúzka.

Monte Carlo Monte Carlo

A čo ďalší konkurenti? Bývalý majster svete Nór Petter Solberg nemá svoje Subaru tak rýchle, aby stačil na špičku jazdeckého pola. O Austrálčanovi Chrisovi Atkinsonovi na rovnakom aute platí to, čo o Solbergovi. Rýchly a nebezpečný vie byť aj Belgičam Francois Duval, ale aj on máva častejšie slabé chvíľky. Takže Loeba vlastne ani nemá kto ohroziť. Pokiaľ si nezlomí ruku po páde z bicykla (v roku 2006 práve z tohto dôvodu musel vynechať niekoľko súťaží a takmer prišiel o titul), môže v tomto roku získať piaty titul majstra sveta.

V prvej rýchlostnej skúške bol Loebov tímový kolega Španiel Daniel Sordo rýchlejší od Loeba o 0,3 sekundy a tak sa dostal na čelo priebežného poradia. Od druhej RS však jazdeckému polu kraľoval Loeb a nenechal nikoho na pochybách, kto do Monte Carla prišiel vyhrať. Po sekundách zvyšoval svoj náskok a po 9. RS viedol už o 55 sekúnd pred Sordom. V 11. RS však Španiel havaroval a tak náskok Loeba pred druhým Hirvonenom sa zväčšil na takmer dve minúty. Do cieľa ho ešte zvýšil na viac ako dve a pol minúty. Fín prišiel do cieľa druhý a Atkinson tretí.

Výsledky:

1. S. Loeb-D. Elena Franc./Citroen C4 WRC 3:39:17,0 h
2. M. Hirvonen-J. Lehtinen Fín./Ford Focus WRC 3:41:51,4
3. Ch. Atkinson-S. Prévot Austr., Belg./Subaru Impreza WRC 3:42:15,6
4. F. Duval-E. Chevailler Belg./Ford Focus WRC 3:42:16,7
5. P. Solberg-P. Mills Nór., V.Brit./Subaru Impreza WRC 3:43:57,9.

Priebežné poradie jazdcov WRC

1. S. Loeb 10
2. M. Hirvonen 8
3. C. Atkinson 6
4. F. Duval 5
5. P. Solberg 4
6. G. Galli 3
7. J. Cuoq 2
8. P. Andersson 1

Priebežné poradie tímov WRC

1. Citroen 11
2. Subaru World 10
3. BP Ford 8
4. Stobart VK 8
5. Suzuki 2

Autor: J. Goldberger
Foto: Rallyworld
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.