Loeb s Peugeotom na Dakar 2016

Piatok, 02 október 2015

Hviezdny automobilový jazdec, deväťnásobný majster sveta v rallye a v súčasnosti pilot WTCC sadne v januári do kokpitu Peugeota 2008 DKR a stane sa spolu s Carlosom Sainzom, Stephane Peterhanselom a Cyrilom Despresom súčasťou elitného tímu francúzskej značky Peugeot na Rallye Dakar 2016.

1 Loeb - Elen a Peugeot 2008

Sebastien Loeb okrem toho, že je deväťnásobný majster sveta v rally, je aj držiteľom rekordu na amerických pretekoch do vrchu Pikes Peak. V súčasnosti jazdí seriál WTCC o titul majstra sveta cestovných automobilov a občas si odskočí aj na rallye WRC.

V januári si Loeb sadne do terénneho špeciálu Peugeot 2008 DKR a vyskúša si diaľkovú rallye na juhoamerickom kontinente, ktorá je najnáročnejšou vytrvalostnou rallye na tejto planéte. Tentoraz sa bude jazdiť v Argentíne a Bolívii.

Spolu s Loebom sa v novom tíme zvezú víťaz Dakaru 2011Carlos Sainz, 11násobný víťaz Dakaru (v moto i auto) Stephane Peterhansel a Cyril Despres, ktorý najcennejšiu trofej na Dakare získal na motocykli päťkrát. Všetci majstri volantu budú sedlať nový špeciál Peugeot 2008 DKR. Štart tejto zostavy už potvrdili všetci štyria jazdci, takže sa na Dakare 2016 máme naozaj na čo tešiť.

2 Sebastien Loeb

Štart troch jazdcov, ktorí už v tíme Peugeot štartovali predtým, bol známy už skôr. V týchto dňoch ho potvrdil aj Sebastien Loeb, ktorý si tak postavil pred seba ďalší cieľ. Ak mu vyjde tak, ako pred pár rokmi zlomenie rekordu a dosiahnutie najlepšieho času v histórii na americkom kopci Pikes Peak, potom 41ročný jazdec znovu potvrdí, akým veľkým a univerzálnym majstrom volantu je.

Budeme zvedaví, ako sa fenomenálnemu Sebastienovi bude na Dakare dariť a či si do svojej zbierky trofejí pridá z Dakaru ďalšiu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.