Loeb sa vracia na Monte Carlo

Nedeľa, 30 november 2014

Francúz Sebastien Loeb získal deväť titulov majstra sveta v rallye. Deväť rokov kraľoval súťažnému automobilovému športu nepretržite. Kariéru oficiálne ukončil po deviatich víťazstvách v roku 2012, keď vyhral v Monte Carlo, Mexiku, Argentíne, Grécku, na Novom Zélande, vo Fínsku, Nemecku, vo Francúzsku a Španielsku.

V nasledujúcom roku absolvoval ešte štyri vybrané súťaže a hneď prvú, Rallye Monte Carlo, vyhral. Naposledy sedel za volantom súťažného Citroëna, s ktorým získal všetkých deväť titulov, doma vo Francúzsku v polovici roku 2013. Teraz sa na svetové rallye po roku a pol znovu vracia.

1 Sebastien Loeb
Takto poznajú fanúšikovia rallye športu francúzskeho pilota Sebastiena Loeba. Vyhrá Loeb s Elenom Rallye Monte Carlo v roku 2015 po ôsmy raz? Bude to, Seb, ťažké?

Po víťazstve na španielskej rallye na jeseň roku 2013 Loeb povedal: "Víťazstvo v Španielsku má pre nás s Danielom (Alenom – spolujazdec) špecifickú príchuť – je naše posledné v našej záverečnej sezóne. Je fantastické byť v Španielsku po ôsmy raz nezdolaný a lúčiť sa na vrchole."

Len rok a pol vydržal Loeb bez rallye. Ani v sezóne 2014 však nezaháľal, keďže v jazdil seriál WTTC cestovných automobilov. Samozrejme, znovu za volantom Citroënu. Rallye Monte Carlo v januári 2015 bude pre Loeba a Elenu určite len spestrením sezóny. Priaznivci rallye sa však tešia, že na otváracom podujatí Rallye WRC znovu uvidia najúspešnejšieho jazdca v histórii tohto športu.

V Monte Carlo zasadne legenda menom Loeb znovu za volant Citroënu DS3, modelu, ktorý má dva tituly majstra sveta a 23 víťazstiev v seriáli majstrovstiev sveta a je najúspešnejším z automobilov súčasného seriálu WRC.

Do kokpitu druhého Citroënu DS3 si sadne britský jazdec Kris Meeke so spolujazdcom Poulom Nagleom, ktorí na rozdiel od Loeba absolvujú celý seriál WRC, kým Loeb s Elenom prijali výzvu a v Monte Carlo sa predstavia po dlhšej prestávke. Seb a Daniel prijali výzvu a Monte Carlo absolvujú na radosť tisícov nadšencov automobilového športu a ich účasť určite priláka k trati množstvo fanúšikov.

2 Sebastien Loeb a Daniel Elena
Sebastien Loeb a Daniel Alena po tom, ako v roku 2012 získali vo francúzskej rallye v predstihu svoj deviaty titul majstra sveta v automobilových súťažiach

"Keď mi ponúkli, aby som za volantom DS3 WRC otvoril sezónu majstrovstiev sveta v rallye 2015, neváhal som ani minútu. Spolu s Danielom máme pre Monte Carlo slabosť. Krása ciest, večný poker pri voľbe pneumatík, sviatočná nálada, ktorá vládne na trati rýchlostných skúšok, na to všetko sa už netrpezlivo tešíme. Na DS3 WRC, malú strelu, ako som vozidlo kedysi nazval, mám len tie najlepšie spomienky. Verím, že v Monte Carle 2015 si ich opäť pripomeniem" – vyznal sa Sebastien Loeb po tom, ako sa rozhodol jazdiť na Rallye Monte Carlo 2015.

"Pre mňa je výzva o to väčšia, že som sa tejto disciplíne už viac ako rok nevenoval. O niekoľko dní budem štartovať na Rallye du Var, aby som si pripomenul kontakt s vozidlom. Okrem toho sa mi podarilo upraviť si program tak, aby som sa mohol zúčastniť na testoch. V prestávke programu FIA WTCC bola pre mňa možnosť vrátiť sa do rodiny rallye obrovským lákadlom" – doplnil Sebastien Loeb.

Rallye Monte Carlo sa bude jazdiť v dňoch od 19. do 25. januára 2015.

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.