Loeb sa vracia na Monte Carlo

Nedeľa, 30 november 2014

Francúz Sebastien Loeb získal deväť titulov majstra sveta v rallye. Deväť rokov kraľoval súťažnému automobilovému športu nepretržite. Kariéru oficiálne ukončil po deviatich víťazstvách v roku 2012, keď vyhral v Monte Carlo, Mexiku, Argentíne, Grécku, na Novom Zélande, vo Fínsku, Nemecku, vo Francúzsku a Španielsku.

V nasledujúcom roku absolvoval ešte štyri vybrané súťaže a hneď prvú, Rallye Monte Carlo, vyhral. Naposledy sedel za volantom súťažného Citroëna, s ktorým získal všetkých deväť titulov, doma vo Francúzsku v polovici roku 2013. Teraz sa na svetové rallye po roku a pol znovu vracia.

1 Sebastien Loeb
Takto poznajú fanúšikovia rallye športu francúzskeho pilota Sebastiena Loeba. Vyhrá Loeb s Elenom Rallye Monte Carlo v roku 2015 po ôsmy raz? Bude to, Seb, ťažké?

Po víťazstve na španielskej rallye na jeseň roku 2013 Loeb povedal: "Víťazstvo v Španielsku má pre nás s Danielom (Alenom – spolujazdec) špecifickú príchuť – je naše posledné v našej záverečnej sezóne. Je fantastické byť v Španielsku po ôsmy raz nezdolaný a lúčiť sa na vrchole."

Len rok a pol vydržal Loeb bez rallye. Ani v sezóne 2014 však nezaháľal, keďže v jazdil seriál WTTC cestovných automobilov. Samozrejme, znovu za volantom Citroënu. Rallye Monte Carlo v januári 2015 bude pre Loeba a Elenu určite len spestrením sezóny. Priaznivci rallye sa však tešia, že na otváracom podujatí Rallye WRC znovu uvidia najúspešnejšieho jazdca v histórii tohto športu.

V Monte Carlo zasadne legenda menom Loeb znovu za volant Citroënu DS3, modelu, ktorý má dva tituly majstra sveta a 23 víťazstiev v seriáli majstrovstiev sveta a je najúspešnejším z automobilov súčasného seriálu WRC.

Do kokpitu druhého Citroënu DS3 si sadne britský jazdec Kris Meeke so spolujazdcom Poulom Nagleom, ktorí na rozdiel od Loeba absolvujú celý seriál WRC, kým Loeb s Elenom prijali výzvu a v Monte Carlo sa predstavia po dlhšej prestávke. Seb a Daniel prijali výzvu a Monte Carlo absolvujú na radosť tisícov nadšencov automobilového športu a ich účasť určite priláka k trati množstvo fanúšikov.

2 Sebastien Loeb a Daniel Elena
Sebastien Loeb a Daniel Alena po tom, ako v roku 2012 získali vo francúzskej rallye v predstihu svoj deviaty titul majstra sveta v automobilových súťažiach

"Keď mi ponúkli, aby som za volantom DS3 WRC otvoril sezónu majstrovstiev sveta v rallye 2015, neváhal som ani minútu. Spolu s Danielom máme pre Monte Carlo slabosť. Krása ciest, večný poker pri voľbe pneumatík, sviatočná nálada, ktorá vládne na trati rýchlostných skúšok, na to všetko sa už netrpezlivo tešíme. Na DS3 WRC, malú strelu, ako som vozidlo kedysi nazval, mám len tie najlepšie spomienky. Verím, že v Monte Carle 2015 si ich opäť pripomeniem" – vyznal sa Sebastien Loeb po tom, ako sa rozhodol jazdiť na Rallye Monte Carlo 2015.

"Pre mňa je výzva o to väčšia, že som sa tejto disciplíne už viac ako rok nevenoval. O niekoľko dní budem štartovať na Rallye du Var, aby som si pripomenul kontakt s vozidlom. Okrem toho sa mi podarilo upraviť si program tak, aby som sa mohol zúčastniť na testoch. V prestávke programu FIA WTCC bola pre mňa možnosť vrátiť sa do rodiny rallye obrovským lákadlom" – doplnil Sebastien Loeb.

Rallye Monte Carlo sa bude jazdiť v dňoch od 19. do 25. januára 2015.

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.