Loeb sa vracia na Monte Carlo

Nedeľa, 30 november 2014

Francúz Sebastien Loeb získal deväť titulov majstra sveta v rallye. Deväť rokov kraľoval súťažnému automobilovému športu nepretržite. Kariéru oficiálne ukončil po deviatich víťazstvách v roku 2012, keď vyhral v Monte Carlo, Mexiku, Argentíne, Grécku, na Novom Zélande, vo Fínsku, Nemecku, vo Francúzsku a Španielsku.

V nasledujúcom roku absolvoval ešte štyri vybrané súťaže a hneď prvú, Rallye Monte Carlo, vyhral. Naposledy sedel za volantom súťažného Citroëna, s ktorým získal všetkých deväť titulov, doma vo Francúzsku v polovici roku 2013. Teraz sa na svetové rallye po roku a pol znovu vracia.

1 Sebastien Loeb
Takto poznajú fanúšikovia rallye športu francúzskeho pilota Sebastiena Loeba. Vyhrá Loeb s Elenom Rallye Monte Carlo v roku 2015 po ôsmy raz? Bude to, Seb, ťažké?

Po víťazstve na španielskej rallye na jeseň roku 2013 Loeb povedal: "Víťazstvo v Španielsku má pre nás s Danielom (Alenom – spolujazdec) špecifickú príchuť – je naše posledné v našej záverečnej sezóne. Je fantastické byť v Španielsku po ôsmy raz nezdolaný a lúčiť sa na vrchole."

Len rok a pol vydržal Loeb bez rallye. Ani v sezóne 2014 však nezaháľal, keďže v jazdil seriál WTTC cestovných automobilov. Samozrejme, znovu za volantom Citroënu. Rallye Monte Carlo v januári 2015 bude pre Loeba a Elenu určite len spestrením sezóny. Priaznivci rallye sa však tešia, že na otváracom podujatí Rallye WRC znovu uvidia najúspešnejšieho jazdca v histórii tohto športu.

V Monte Carlo zasadne legenda menom Loeb znovu za volant Citroënu DS3, modelu, ktorý má dva tituly majstra sveta a 23 víťazstiev v seriáli majstrovstiev sveta a je najúspešnejším z automobilov súčasného seriálu WRC.

Do kokpitu druhého Citroënu DS3 si sadne britský jazdec Kris Meeke so spolujazdcom Poulom Nagleom, ktorí na rozdiel od Loeba absolvujú celý seriál WRC, kým Loeb s Elenom prijali výzvu a v Monte Carlo sa predstavia po dlhšej prestávke. Seb a Daniel prijali výzvu a Monte Carlo absolvujú na radosť tisícov nadšencov automobilového športu a ich účasť určite priláka k trati množstvo fanúšikov.

2 Sebastien Loeb a Daniel Elena
Sebastien Loeb a Daniel Alena po tom, ako v roku 2012 získali vo francúzskej rallye v predstihu svoj deviaty titul majstra sveta v automobilových súťažiach

"Keď mi ponúkli, aby som za volantom DS3 WRC otvoril sezónu majstrovstiev sveta v rallye 2015, neváhal som ani minútu. Spolu s Danielom máme pre Monte Carlo slabosť. Krása ciest, večný poker pri voľbe pneumatík, sviatočná nálada, ktorá vládne na trati rýchlostných skúšok, na to všetko sa už netrpezlivo tešíme. Na DS3 WRC, malú strelu, ako som vozidlo kedysi nazval, mám len tie najlepšie spomienky. Verím, že v Monte Carle 2015 si ich opäť pripomeniem" – vyznal sa Sebastien Loeb po tom, ako sa rozhodol jazdiť na Rallye Monte Carlo 2015.

"Pre mňa je výzva o to väčšia, že som sa tejto disciplíne už viac ako rok nevenoval. O niekoľko dní budem štartovať na Rallye du Var, aby som si pripomenul kontakt s vozidlom. Okrem toho sa mi podarilo upraviť si program tak, aby som sa mohol zúčastniť na testoch. V prestávke programu FIA WTCC bola pre mňa možnosť vrátiť sa do rodiny rallye obrovským lákadlom" – doplnil Sebastien Loeb.

Rallye Monte Carlo sa bude jazdiť v dňoch od 19. do 25. januára 2015.

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.