Loeb sedemnásobným majstrom sveta

Utorok, 05 október 2010

Francúzsky pilot Citroënu C4 WRC vyhral domácu rallye a stal sa už po siedmy raz majstrom sveta v automobilových súťažiach. Fenomenálny továrenský jazdec Citroënu získal svoj prvý titul v roku 2004 a potom nepretržite každý rok, sedemkrát za sebou. Rok predtým bol vicemajstrom sveta a už vtedy naznačil, že sa začína jeho veľká kariéra. Prekonal aj takých majstrov volantu akými boli Fíni Juha Kankkunen a Tommi Mäkinen, ktorí získali po štyri tituly.

Sebastien Loeb
Sebastien Loeb (vpravo) so spolujazdcom Danielom Alenom tvoria roky zohratú dvojicu

Francúz, ktorý 26. februára tohto roku oslávil svoje 36 narodeniny, je tak už sedem rokov kráľom lesných štrkovitých či kamenistých cestičiek, ale aj úzkych asfaltových ciest. Posledné víťazstvo teraz v rodnom Francúzsku je už jeho šesťdesiate v kariére. A hoci do konca tohtoročného seriálu zostáva odjazdiť ešte dve podujatia – v Španielsku koncom októbra a v polovici novembra vo Walese, tohtoročný titul mu už nikto nevezme. Náskok 60 bodov pred druhým v priebežnom poradí Ogierom a 82 bodov pred tretím Latvalom sa už nedá predstihnúť a tak titul majstra sveta získal Loeb v predstihu.

Vyzerá to tak, že zisk titulu si francúzsky majster volantu naplánoval práve do svojho rodného kraja. Ak by bol vyhral predchádzajúcu rallye v Japonsku, titul by bol získal už tam. Ale prečo by mali byť oslavy v ďalekej krajine vychádzajúceho slnka, keď môžu byť doma vo Francúzsku, pred domácimi fanúšikmi. Možno aj to ho v Japonsku nemotivovali vyhrať. Zisk titulu na domácej pôde pred množstvom francúzskych fanúšikov komentoval nový majster sveta ako neopísateľnú udalosť, z ktorej mal obrovskú radosť.

Titul nezískal pre Francúzov iba Loeb, ale aj značka Citroën, víťaz tímovej súťaže, Pohára konštruktérov. Takže v Citroëne sa radovali tento víkend hneď dvakrát. Dôvod k radosti mali v značke s dvoma šípmi v znaku aj pre druhé miesto druhého továrenského pilota Citroënu, Daniho Sordu, ktorý v rallye galtského kohúta skončil hneď za Loebom na druhom mieste, ale aj z priebežne druhého miesta Sebastiena Ogiera. Teraz doma sa mu síce príliš nedarilo, keď pre technické problémy stratil viac ako desať minút. A aby úspech Citroënu bol ešte väčší, tak Petter Solberg skončil vo Francúzsku tretí a v priebežnom poradí mu patrí štvrtá priečka.

Svoj deň vo Francúzsku nemal minuloročný ašpirant na titul, Fín Mikka Hirvonen na Forde, keď v absolútnom poradí skončil na piatom mieste a priebežne mu v seriáli patrí šiesta priečka. Zato medzi 49 posádkami, ktoré klasifikovali v cieli, sme márne hľadali Kimiho Räikkönena, bývalého majstra sveta z formuly 1, ktorému v seriáli patrí priebežné desiate miesto. Ale našli sme na 21. mieste českého jazdca Martina Prokopa.

Predposledným podujatím bude španielska RCC Rallye v dňoch 22. až 24. októbra. Seriál uzavrie welšská rallye, ktorá sa pôjde v dňoch 12. až 14. novembra.

Výsledky Rallye Francúzska

1. Sébastien LoebFranc./Citroen C43:05:49,3 hod
2. Dani SordóŠpan./Citroën C4+ 35,7 s
3. Petter SolbergNór./Citroën C4+ 1:16,8
4. Jari-Matti LatvalaFín./Ford Focus+ 1:29,3
5. Mikko HirvonenFín./Ford Focus+ 3:43,8
6. Sébastien OgierFranc./Citroën C4+ 11:55,9
7. Federico VillagraArg./Ford Focus+ 14:15,4
8. Matthew WilsonV. Brit./Ford Focus+ 14:26,9
9. Henning SolbergNór./Ford Focus+ 16:48,9
10. Patrick SandellŠvéd./Škoda Fabia+ 17:12,3

Priebežné poradie (po 11 z 13 podujatí)

1. Sébastien Loeb226 bodov
2. Sébastien Ogier166
3. Jari-Matti Latvala144
4. Petter Solberg133
5. Dani Sordó125
6. Mikko Hirvonen104
7. M. Wilson60
8. F. Villagra36
9. H. Solberg33
10. K. Räikkönen21

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.