Loeb sedemnásobným majstrom sveta

Utorok, 05 október 2010

Francúzsky pilot Citroënu C4 WRC vyhral domácu rallye a stal sa už po siedmy raz majstrom sveta v automobilových súťažiach. Fenomenálny továrenský jazdec Citroënu získal svoj prvý titul v roku 2004 a potom nepretržite každý rok, sedemkrát za sebou. Rok predtým bol vicemajstrom sveta a už vtedy naznačil, že sa začína jeho veľká kariéra. Prekonal aj takých majstrov volantu akými boli Fíni Juha Kankkunen a Tommi Mäkinen, ktorí získali po štyri tituly.

Sebastien Loeb
Sebastien Loeb (vpravo) so spolujazdcom Danielom Alenom tvoria roky zohratú dvojicu

Francúz, ktorý 26. februára tohto roku oslávil svoje 36 narodeniny, je tak už sedem rokov kráľom lesných štrkovitých či kamenistých cestičiek, ale aj úzkych asfaltových ciest. Posledné víťazstvo teraz v rodnom Francúzsku je už jeho šesťdesiate v kariére. A hoci do konca tohtoročného seriálu zostáva odjazdiť ešte dve podujatia – v Španielsku koncom októbra a v polovici novembra vo Walese, tohtoročný titul mu už nikto nevezme. Náskok 60 bodov pred druhým v priebežnom poradí Ogierom a 82 bodov pred tretím Latvalom sa už nedá predstihnúť a tak titul majstra sveta získal Loeb v predstihu.

Vyzerá to tak, že zisk titulu si francúzsky majster volantu naplánoval práve do svojho rodného kraja. Ak by bol vyhral predchádzajúcu rallye v Japonsku, titul by bol získal už tam. Ale prečo by mali byť oslavy v ďalekej krajine vychádzajúceho slnka, keď môžu byť doma vo Francúzsku, pred domácimi fanúšikmi. Možno aj to ho v Japonsku nemotivovali vyhrať. Zisk titulu na domácej pôde pred množstvom francúzskych fanúšikov komentoval nový majster sveta ako neopísateľnú udalosť, z ktorej mal obrovskú radosť.

Titul nezískal pre Francúzov iba Loeb, ale aj značka Citroën, víťaz tímovej súťaže, Pohára konštruktérov. Takže v Citroëne sa radovali tento víkend hneď dvakrát. Dôvod k radosti mali v značke s dvoma šípmi v znaku aj pre druhé miesto druhého továrenského pilota Citroënu, Daniho Sordu, ktorý v rallye galtského kohúta skončil hneď za Loebom na druhom mieste, ale aj z priebežne druhého miesta Sebastiena Ogiera. Teraz doma sa mu síce príliš nedarilo, keď pre technické problémy stratil viac ako desať minút. A aby úspech Citroënu bol ešte väčší, tak Petter Solberg skončil vo Francúzsku tretí a v priebežnom poradí mu patrí štvrtá priečka.

Svoj deň vo Francúzsku nemal minuloročný ašpirant na titul, Fín Mikka Hirvonen na Forde, keď v absolútnom poradí skončil na piatom mieste a priebežne mu v seriáli patrí šiesta priečka. Zato medzi 49 posádkami, ktoré klasifikovali v cieli, sme márne hľadali Kimiho Räikkönena, bývalého majstra sveta z formuly 1, ktorému v seriáli patrí priebežné desiate miesto. Ale našli sme na 21. mieste českého jazdca Martina Prokopa.

Predposledným podujatím bude španielska RCC Rallye v dňoch 22. až 24. októbra. Seriál uzavrie welšská rallye, ktorá sa pôjde v dňoch 12. až 14. novembra.

Výsledky Rallye Francúzska

1. Sébastien LoebFranc./Citroen C43:05:49,3 hod
2. Dani SordóŠpan./Citroën C4+ 35,7 s
3. Petter SolbergNór./Citroën C4+ 1:16,8
4. Jari-Matti LatvalaFín./Ford Focus+ 1:29,3
5. Mikko HirvonenFín./Ford Focus+ 3:43,8
6. Sébastien OgierFranc./Citroën C4+ 11:55,9
7. Federico VillagraArg./Ford Focus+ 14:15,4
8. Matthew WilsonV. Brit./Ford Focus+ 14:26,9
9. Henning SolbergNór./Ford Focus+ 16:48,9
10. Patrick SandellŠvéd./Škoda Fabia+ 17:12,3

Priebežné poradie (po 11 z 13 podujatí)

1. Sébastien Loeb226 bodov
2. Sébastien Ogier166
3. Jari-Matti Latvala144
4. Petter Solberg133
5. Dani Sordó125
6. Mikko Hirvonen104
7. M. Wilson60
8. F. Villagra36
9. H. Solberg33
10. K. Räikkönen21

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.