Loeb valcoval aj na Novom Zélande

Utorok, 26 jún 2012

Ani na siedmom podujatí seriálu majstrovstiev sveta rallye nenašiel osemnásobný majster sveta Francúz Sebastien Loeb premožiteľa a zvíťazil s náskokom takmer pol minúty pred Fínom Mikkom Hirvonenom a Nórom Petterom Solbergom, ktorý mal na víťaza stratu vyše jeden a pol minúty.

Loeb - Alena
Sebastien Loeb a Daniel Alena si po víťazstve na Novom Zélande užívajú chvíle radosti

Rallye Nový Zéland je najstarším podnikom v kalendári majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, ktoré sa konajú na južnej pologuli našej malej planéty. Koná sa nepretržite od roku 1969. Výnimkou bol len rok 1974, kedy sa rallye na Novom Zélande nejazdila z dôvodu ropnej krízy.

Loebovo víťazstvo na Novom Zélande je jeho piatim zo siedmich tohtoročných podujatí. Nezvíťazil len vo Švédsku a Portugalsku, kde ho na najvyššom stupienku zastúpili Fín Latvala a Nór Östberg. Neporazený odchádzal z Monte Carla, Mexika, Argentíny a Grécka. Ani teraz na Novom Zélande nenechal nikoho na pochybách o tom, kto je kráľom zaprášených štrkovitých horských a zablatených neudržiavaných ciest.

Na Loebovu kráľovskú korunu neúspešne útočia v posledných rokoch dvaja Fíni – Mikko Hirvonen a Jari-Matti Latvala. Ešte predtým Marcus Grönholm (majster sveta z rokov 2000 a 2002). Prvý dokonca vymenil Forda za Citroëna, len aby získal vytúžený titul. Latvala síce zostal verný Fordu, s ktorým vehementne, ale neúspešne útočí. Niekedy až tak, že skončí v kotrmelcoch. Aj teraz na Novom Zélande vyhral prvú rýchlostnú skúšku, potom však neudržal svoj temperament na uzde a auto na ceste a skončil v priekope. Odtiaľ mu pomohli diváci, ale strata približne štyroch minút bola veľká na to, aby mohol útočiť na vedúce pozície.

O návrat na trón majstra sveta sa pokúša aj Nór Petter Solberg (titul získal v roku 2003), ale ani on nevymyslel účinnú zbraň na osemnásobného majstra sveta. Je rýchly, väčšinou aj spoľahlivý, ale na Loeba je to málo. Na Novom Zélande skončil tretí za Loebom a Hirvonenom. Tretiu priečku si drží aj v priebežnom hodnotení seriálu práve za týmito dvoma jazdcami tímu Citroën.

Na Novom Zélande sa dlho držal na tretej priečke Rus Jevgenij Novikov, nakoniec skončil štvrtý, čo je jeho najlepšie umiestnenie. Piaty bol Belgičan Neuville, šiesty Španiel Sordo (Mini WRC) a až siedma priečka patrila Latvalovi, ktorý veľkú stratu z havárie už nedokázal vymazať, najmä keď aj v druhej časti rallye vyrobil ďalšiu veľkú chybu.

Seriál svetových rallye pokračuje ôsmym podujatím 2.- 4. augusta fínskou rallye.

Výsledky Rallye Nový Zéland

1. Sebastien LoebFranc./Citroën DS34:04:51,2
2. Mikko HirvonenFín./Citroën DS3+29,6 s
3. Petter SolbergNór./Ford Fiesta RS+1:36,4 min
4. Jevgenij NovikovRus./Ford Fiesta RS+2:13,6
5. Thierry NeuvilleBelg./Citroën DS3+2:42,4
6. Dani SordoŠpan./Mini Cooper+3:03,2
7. J.-M. LatvalaFín./Ford Fiesta RS+4:52,9
8. Armindo AraujoPortug./Mini+9:36,4
9. Ken BlockUSA/Ford Fiesta RS+10:30,3
10. Manfred StohlRak./Ford Fiesta RS+11:26,3

Priebežné poradie jazdcov (po 7 podujatiach)

1. Sebastien Loeb145 bodov
2. Mikko Hirvonen107
3. Petter Solberg90
4. Mads Ostberg80
5. Jevgenij Novikov55
6. J-M. Latvala54
7. Martin Prokop36
8. Thierry Neuville32
9. Dani Sordo29
10. Nasser Al-Attiyah23

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroen237 bodov
2. Ford141
3. M-Sport Ford103
4. Qatar WRT47
5. Citroen Junior Team42
6. Adapta Wrt27
7. MINI WRC26
8. Brazil WRT16
Loeb - Alena Rallye Nový Zéland Rallye Nový Zéland
Autor: J. Goldberger
Foto: WRC
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.