Loeb valcoval aj na Novom Zélande

Utorok, 26 jún 2012

Ani na siedmom podujatí seriálu majstrovstiev sveta rallye nenašiel osemnásobný majster sveta Francúz Sebastien Loeb premožiteľa a zvíťazil s náskokom takmer pol minúty pred Fínom Mikkom Hirvonenom a Nórom Petterom Solbergom, ktorý mal na víťaza stratu vyše jeden a pol minúty.

Loeb - Alena
Sebastien Loeb a Daniel Alena si po víťazstve na Novom Zélande užívajú chvíle radosti

Rallye Nový Zéland je najstarším podnikom v kalendári majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, ktoré sa konajú na južnej pologuli našej malej planéty. Koná sa nepretržite od roku 1969. Výnimkou bol len rok 1974, kedy sa rallye na Novom Zélande nejazdila z dôvodu ropnej krízy.

Loebovo víťazstvo na Novom Zélande je jeho piatim zo siedmich tohtoročných podujatí. Nezvíťazil len vo Švédsku a Portugalsku, kde ho na najvyššom stupienku zastúpili Fín Latvala a Nór Östberg. Neporazený odchádzal z Monte Carla, Mexika, Argentíny a Grécka. Ani teraz na Novom Zélande nenechal nikoho na pochybách o tom, kto je kráľom zaprášených štrkovitých horských a zablatených neudržiavaných ciest.

Na Loebovu kráľovskú korunu neúspešne útočia v posledných rokoch dvaja Fíni – Mikko Hirvonen a Jari-Matti Latvala. Ešte predtým Marcus Grönholm (majster sveta z rokov 2000 a 2002). Prvý dokonca vymenil Forda za Citroëna, len aby získal vytúžený titul. Latvala síce zostal verný Fordu, s ktorým vehementne, ale neúspešne útočí. Niekedy až tak, že skončí v kotrmelcoch. Aj teraz na Novom Zélande vyhral prvú rýchlostnú skúšku, potom však neudržal svoj temperament na uzde a auto na ceste a skončil v priekope. Odtiaľ mu pomohli diváci, ale strata približne štyroch minút bola veľká na to, aby mohol útočiť na vedúce pozície.

O návrat na trón majstra sveta sa pokúša aj Nór Petter Solberg (titul získal v roku 2003), ale ani on nevymyslel účinnú zbraň na osemnásobného majstra sveta. Je rýchly, väčšinou aj spoľahlivý, ale na Loeba je to málo. Na Novom Zélande skončil tretí za Loebom a Hirvonenom. Tretiu priečku si drží aj v priebežnom hodnotení seriálu práve za týmito dvoma jazdcami tímu Citroën.

Na Novom Zélande sa dlho držal na tretej priečke Rus Jevgenij Novikov, nakoniec skončil štvrtý, čo je jeho najlepšie umiestnenie. Piaty bol Belgičan Neuville, šiesty Španiel Sordo (Mini WRC) a až siedma priečka patrila Latvalovi, ktorý veľkú stratu z havárie už nedokázal vymazať, najmä keď aj v druhej časti rallye vyrobil ďalšiu veľkú chybu.

Seriál svetových rallye pokračuje ôsmym podujatím 2.- 4. augusta fínskou rallye.

Výsledky Rallye Nový Zéland

1. Sebastien LoebFranc./Citroën DS34:04:51,2
2. Mikko HirvonenFín./Citroën DS3+29,6 s
3. Petter SolbergNór./Ford Fiesta RS+1:36,4 min
4. Jevgenij NovikovRus./Ford Fiesta RS+2:13,6
5. Thierry NeuvilleBelg./Citroën DS3+2:42,4
6. Dani SordoŠpan./Mini Cooper+3:03,2
7. J.-M. LatvalaFín./Ford Fiesta RS+4:52,9
8. Armindo AraujoPortug./Mini+9:36,4
9. Ken BlockUSA/Ford Fiesta RS+10:30,3
10. Manfred StohlRak./Ford Fiesta RS+11:26,3

Priebežné poradie jazdcov (po 7 podujatiach)

1. Sebastien Loeb145 bodov
2. Mikko Hirvonen107
3. Petter Solberg90
4. Mads Ostberg80
5. Jevgenij Novikov55
6. J-M. Latvala54
7. Martin Prokop36
8. Thierry Neuville32
9. Dani Sordo29
10. Nasser Al-Attiyah23

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroen237 bodov
2. Ford141
3. M-Sport Ford103
4. Qatar WRT47
5. Citroen Junior Team42
6. Adapta Wrt27
7. MINI WRC26
8. Brazil WRT16
Loeb - Alena Rallye Nový Zéland Rallye Nový Zéland
Autor: J. Goldberger
Foto: WRC
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.