Loeb valcoval aj na Novom Zélande

Utorok, 26 jún 2012

Ani na siedmom podujatí seriálu majstrovstiev sveta rallye nenašiel osemnásobný majster sveta Francúz Sebastien Loeb premožiteľa a zvíťazil s náskokom takmer pol minúty pred Fínom Mikkom Hirvonenom a Nórom Petterom Solbergom, ktorý mal na víťaza stratu vyše jeden a pol minúty.

Loeb - Alena
Sebastien Loeb a Daniel Alena si po víťazstve na Novom Zélande užívajú chvíle radosti

Rallye Nový Zéland je najstarším podnikom v kalendári majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, ktoré sa konajú na južnej pologuli našej malej planéty. Koná sa nepretržite od roku 1969. Výnimkou bol len rok 1974, kedy sa rallye na Novom Zélande nejazdila z dôvodu ropnej krízy.

Loebovo víťazstvo na Novom Zélande je jeho piatim zo siedmich tohtoročných podujatí. Nezvíťazil len vo Švédsku a Portugalsku, kde ho na najvyššom stupienku zastúpili Fín Latvala a Nór Östberg. Neporazený odchádzal z Monte Carla, Mexika, Argentíny a Grécka. Ani teraz na Novom Zélande nenechal nikoho na pochybách o tom, kto je kráľom zaprášených štrkovitých horských a zablatených neudržiavaných ciest.

Na Loebovu kráľovskú korunu neúspešne útočia v posledných rokoch dvaja Fíni – Mikko Hirvonen a Jari-Matti Latvala. Ešte predtým Marcus Grönholm (majster sveta z rokov 2000 a 2002). Prvý dokonca vymenil Forda za Citroëna, len aby získal vytúžený titul. Latvala síce zostal verný Fordu, s ktorým vehementne, ale neúspešne útočí. Niekedy až tak, že skončí v kotrmelcoch. Aj teraz na Novom Zélande vyhral prvú rýchlostnú skúšku, potom však neudržal svoj temperament na uzde a auto na ceste a skončil v priekope. Odtiaľ mu pomohli diváci, ale strata približne štyroch minút bola veľká na to, aby mohol útočiť na vedúce pozície.

O návrat na trón majstra sveta sa pokúša aj Nór Petter Solberg (titul získal v roku 2003), ale ani on nevymyslel účinnú zbraň na osemnásobného majstra sveta. Je rýchly, väčšinou aj spoľahlivý, ale na Loeba je to málo. Na Novom Zélande skončil tretí za Loebom a Hirvonenom. Tretiu priečku si drží aj v priebežnom hodnotení seriálu práve za týmito dvoma jazdcami tímu Citroën.

Na Novom Zélande sa dlho držal na tretej priečke Rus Jevgenij Novikov, nakoniec skončil štvrtý, čo je jeho najlepšie umiestnenie. Piaty bol Belgičan Neuville, šiesty Španiel Sordo (Mini WRC) a až siedma priečka patrila Latvalovi, ktorý veľkú stratu z havárie už nedokázal vymazať, najmä keď aj v druhej časti rallye vyrobil ďalšiu veľkú chybu.

Seriál svetových rallye pokračuje ôsmym podujatím 2.- 4. augusta fínskou rallye.

Výsledky Rallye Nový Zéland

1. Sebastien LoebFranc./Citroën DS34:04:51,2
2. Mikko HirvonenFín./Citroën DS3+29,6 s
3. Petter SolbergNór./Ford Fiesta RS+1:36,4 min
4. Jevgenij NovikovRus./Ford Fiesta RS+2:13,6
5. Thierry NeuvilleBelg./Citroën DS3+2:42,4
6. Dani SordoŠpan./Mini Cooper+3:03,2
7. J.-M. LatvalaFín./Ford Fiesta RS+4:52,9
8. Armindo AraujoPortug./Mini+9:36,4
9. Ken BlockUSA/Ford Fiesta RS+10:30,3
10. Manfred StohlRak./Ford Fiesta RS+11:26,3

Priebežné poradie jazdcov (po 7 podujatiach)

1. Sebastien Loeb145 bodov
2. Mikko Hirvonen107
3. Petter Solberg90
4. Mads Ostberg80
5. Jevgenij Novikov55
6. J-M. Latvala54
7. Martin Prokop36
8. Thierry Neuville32
9. Dani Sordo29
10. Nasser Al-Attiyah23

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroen237 bodov
2. Ford141
3. M-Sport Ford103
4. Qatar WRT47
5. Citroen Junior Team42
6. Adapta Wrt27
7. MINI WRC26
8. Brazil WRT16
Loeb - Alena Rallye Nový Zéland Rallye Nový Zéland
Autor: J. Goldberger
Foto: WRC
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.