Loeb víťazom v Mexiku

Utorok, 13 marec 2012

Tretí diel seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, Rallye Mexiko, vyhral Francúz Loeb pred Fínom Hirvonenom a Nórom Petterom Solbergom. Pre Loeba je to v Mexiku už jeho šieste víťazstvo po sebe. Víťazstvom si upevnil aj priebežné poradie po troch súťažiach.

Loeb Alena Mexiko
Pomerne suverénne víťazstvo oslávila posádka Loeb/Alena, ako inak - šampanským

Úradujúci majster Sébastien Loeb ani teraz nezaváhal a stal sa šiestykrát po sebe víťazom Rallye Mexika. Tretej súťaže seriálu majstrovstiev sveta. K ôsmim titulom by tento rok tak rád pripojil ďalší titul majstra sveta, v čom by mu mohol zabrániť jeho tímový kolega z Citroënu Hirvonen, ale aj fínsky rýchlik Latvala.

Mari-Matti Latvala sa dokáže rýchlosťou vyrovnať Loebovi, chýba mu však Francúzova spoľahlivosť. Ak si ju Fín vylepší, môže vážne ohrozovať Loebovu obhajobu titulu. Potvrdil to aj na druhom tohtoročnom podujatí vo Švédsku, kde zvíťazil. V Mexiku však znovu havaroval a súťaž nedokončil.

Osemnásobný majster sveta Sébastien Loeb zvíťazil pred tímovým kolegom Fínom Mikkom Hirvonenom s náskokom 42,4 sekúnd – obaja na Citroëne. Tretí v cieli bol Nór Petter Solberg na Forde Fiesta. Sklamaním je až 8. miesto Sébastiena Ogiera, najmä však vypadnutie Latvalu pre haváriu a aj Daniho Sordu na Mini.

Po troch súťažiach - Monte Carlo, švédskej rallye a Mexiku - zvýšil Loeb svoj náskok na čele priebežného poradia na 16 bodov. Víťazstvo v Mexiku bolo jeho 69. v kariére v seriáli majstrovstiev sveta. Navyše dvojnásobným víťazstvom v Mexiku tím Citroënu potvrdil svoju suverenitu.

Seriál majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach bude mať pokračovanie 29. marca až 1. apríla s Portugalsku. Trinásťdielny seriál ukončí 8.-11. novembra španielska rallye.

Výsledky Rallye Mexiko (24 RS 407,87 km, celkom 1174 km)

Poradie jazdcov

1. S. Loeb/D.ElenaFranc./Mon. Citroën DS33:25:17,5 h
2. M Hirvonen/J. LehtinenFín./Citroën DS3+0:42,4 min
3. P. Solberg/Ch. PattersonNór./S. Ír./Ford Fiesta+2:11,4
4. M. Östberg/J. AnderssonNór./Švéd./Ford Fiesta+4:51,5
5. O. Tänak/K. SikkEst./Ford Fiesta+5:02,6
6. N. Al-Attijah/G. BernacchiniKat./Tal./Citroën DS3+6:41,4
7. A. Araújo/M. RamalhoPort/Mini+12:46,9
8. S. Ogier/J. IngrassiaFranc./Škoda Fabia+14:57,8
9. K. Block/A. GelsominoUSA/Ford Fiesta+22:26,8
10. R. Trivino/A. HaroMex./Špan./Ford Fiesta+23:30,7

Priebežné poradie jazdcov (po 3 z 13 podujatí)

1. Loeb66 bodov
2. Hirvonen50
3. Solberg47
4. Östberg28
5. J.-M. Latvala26
6. J. Novikov21
7. D. Sordo18
8. Tänak14
9. Al-Attijah9
10. F. Delecour8

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën108 bodov
2. Ford70
3. M- Sport Ford38
4. MINI (Angl.)26
5. Katar WRT (Kat.)8
6. Citroën Junior6

Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.