Monte Carlo: scenár sa opakuje - Loeb

Pondelok, 23 január 2012

Otváracou súťažou trinásťdielneho seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach je v tomto roku Rallye Monte Carlo, ktorú znovu zaradili do seriálu WRC. Pokračuje sa tak v tradícii začatej v roku 1911 a nevybočuje z nej ani osemnásobný majster sveta v rallye Francúz Sébastien Loeb, ktorý tu doteraz vyhral päťkrát a šieste víťazstvo získal práve teraz.

Sebastien Loeb Citroen
Sébastien Loeb suverénne vykročil aj do novej sezóny a na tratiach Monte Carla vyhral

Súťaž v okolí Monte Carla rozdelili do piatich etáp. Iba v prvej bol Loebovi vážnym súperom Fín Latvala s Fiestou, ktorý však po chybe havaroval a tak sa začal odvíjať známy scenár Loeb verzus zvyšok sveta. Druhý Fín z bývalého tímu Ford, Mikko Hirvonen, odišiel k Citroënu a s novým autom sa pravdepodobne ešte nezžil, takže z niekdajšieho najväčšieho súpera Loeba je momentálne štatista, ktorý bojuje zatiaľ len o stupeň víťazov. Zmeniť sa to však môže už na ďalšej súťaži vo Švédsku v prvej polovici februára, kde Fín bude mať na snehu veľkú šancu zasiahnuť do boja o víťazstvo.

Vážnejším súperom Loeba na cestách Monte Carla boli Španiel Dani Sordo na Mini a Nór Petter Solberg na Forde Fiesta. Loeb si však už počas druhej etapy vytvoril dostatočný náskok na to, aby mohol v pokoji dojazdiť až do cieľa, ktorý bol v piaty deň rallye. Ukázalo sa však, že aj keď si mohol dovoliť pomalšie tempo na meraných úsekoch, asi to nedokáže, keď buď vyhrával rýchlostné skúšky, alebo za víťazmi zaostával len minimálne. V cieli bol jeho náskok pred druhým Sordom dve a trištvrte minúty, pred tretím P. Solbergom tri a štvrť minúty a štvrtým Hirvonenom vyše štyri minúty.

Piaty v cieli, Rus Novikov, sa tentoraz vyhol obvyklým haváriám a skončil piaty. Potlesk si zaslúži v cieli šiesty päťdesiatnik Francúz Delecour, ktorú po desiatich rokoch znovu sadol do súťažného auta a jazdil skvele. Navyše v posledne rýchlostnej skúške urobil nebývalé gesto, keď miesto za volantom uvoľnil spolujazdcovi Savignonimu ( - 52 sekúnd v cieli tejto RS na víťaza).

V Monte Carlo štartovala aj slovenská posádka Melichárek/Bacigal na Peugeote 207 S2000, ktorej patrilo v cieli celkové 21. miesto a 5. v triede.

Druhé kolo seriálu majstrovstiev sveta rallye WRC pokračuje Švédskou rallye 9. až 12. februára.

Výsledky Rallye Monte Carlo

1. Sébastien Loeb / Daniel ElenaCitroën DS3 WRC4:32:39,9 hod
2. Dani Sordo / Carlos Del BarrioMini Cooper WRC+2:45,5 min
3. Petter Solberg / Chris PattersonFord Fiesta RS WRC+3:14,2 min
4. Mikko Hirvonen / Jarmo LehtinenCitroën DS3 WRC+4:06,8 min
5. Jevgenij Novikov / Denis GiraudetFord Fiesta RS WRC+6:03,4 min
6. Francois Delecour / Dominique SavignoniFord Fiesta RS WRC+7:47,9 min
7. Pierre Campana / Sabrina de CastelliMini Cooper WRC+8:31,4 min
8. Ott Tänak / Kuldar SikkFord Fiesta RS WRC+10:34,6 min
9. Martin Prokop / Zdeněk HrůzaFord Fiesta RS WRC+16:10,7 min
10. Armindo Araujo / Miguel RamalhoMini Cooper WRC+16:16,6 min

Priebežné poradie jazdcov (po 1. súťaži)

1. Sébastien Loeb (Franc.)28 bodov
2. Dani Sordo (Špan.)18 b
3. Petter Solberg (Nór.)15 b
4. Mikko Hirvonen (Fín.)14 b
5. Jevgenij Novikov (Rus.)11 b
6. Francois Delecour (Franc.)8 b
7. Pierre Campana (Franc.)6 b
8. Ott Tänak (Estón.)4 b
9. Martin Prokop (ČR)2 b
10. Armindo Araujo (Portug.)1 b

Sebastien Loeb Citroen Sebastien Loeb Rallye M. Carlo
Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.