Monte Carlo: scenár sa opakuje - Loeb

Pondelok, 23 január 2012

Otváracou súťažou trinásťdielneho seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach je v tomto roku Rallye Monte Carlo, ktorú znovu zaradili do seriálu WRC. Pokračuje sa tak v tradícii začatej v roku 1911 a nevybočuje z nej ani osemnásobný majster sveta v rallye Francúz Sébastien Loeb, ktorý tu doteraz vyhral päťkrát a šieste víťazstvo získal práve teraz.

Sebastien Loeb Citroen
Sébastien Loeb suverénne vykročil aj do novej sezóny a na tratiach Monte Carla vyhral

Súťaž v okolí Monte Carla rozdelili do piatich etáp. Iba v prvej bol Loebovi vážnym súperom Fín Latvala s Fiestou, ktorý však po chybe havaroval a tak sa začal odvíjať známy scenár Loeb verzus zvyšok sveta. Druhý Fín z bývalého tímu Ford, Mikko Hirvonen, odišiel k Citroënu a s novým autom sa pravdepodobne ešte nezžil, takže z niekdajšieho najväčšieho súpera Loeba je momentálne štatista, ktorý bojuje zatiaľ len o stupeň víťazov. Zmeniť sa to však môže už na ďalšej súťaži vo Švédsku v prvej polovici februára, kde Fín bude mať na snehu veľkú šancu zasiahnuť do boja o víťazstvo.

Vážnejším súperom Loeba na cestách Monte Carla boli Španiel Dani Sordo na Mini a Nór Petter Solberg na Forde Fiesta. Loeb si však už počas druhej etapy vytvoril dostatočný náskok na to, aby mohol v pokoji dojazdiť až do cieľa, ktorý bol v piaty deň rallye. Ukázalo sa však, že aj keď si mohol dovoliť pomalšie tempo na meraných úsekoch, asi to nedokáže, keď buď vyhrával rýchlostné skúšky, alebo za víťazmi zaostával len minimálne. V cieli bol jeho náskok pred druhým Sordom dve a trištvrte minúty, pred tretím P. Solbergom tri a štvrť minúty a štvrtým Hirvonenom vyše štyri minúty.

Piaty v cieli, Rus Novikov, sa tentoraz vyhol obvyklým haváriám a skončil piaty. Potlesk si zaslúži v cieli šiesty päťdesiatnik Francúz Delecour, ktorú po desiatich rokoch znovu sadol do súťažného auta a jazdil skvele. Navyše v posledne rýchlostnej skúške urobil nebývalé gesto, keď miesto za volantom uvoľnil spolujazdcovi Savignonimu ( - 52 sekúnd v cieli tejto RS na víťaza).

V Monte Carlo štartovala aj slovenská posádka Melichárek/Bacigal na Peugeote 207 S2000, ktorej patrilo v cieli celkové 21. miesto a 5. v triede.

Druhé kolo seriálu majstrovstiev sveta rallye WRC pokračuje Švédskou rallye 9. až 12. februára.

Výsledky Rallye Monte Carlo

1. Sébastien Loeb / Daniel ElenaCitroën DS3 WRC4:32:39,9 hod
2. Dani Sordo / Carlos Del BarrioMini Cooper WRC+2:45,5 min
3. Petter Solberg / Chris PattersonFord Fiesta RS WRC+3:14,2 min
4. Mikko Hirvonen / Jarmo LehtinenCitroën DS3 WRC+4:06,8 min
5. Jevgenij Novikov / Denis GiraudetFord Fiesta RS WRC+6:03,4 min
6. Francois Delecour / Dominique SavignoniFord Fiesta RS WRC+7:47,9 min
7. Pierre Campana / Sabrina de CastelliMini Cooper WRC+8:31,4 min
8. Ott Tänak / Kuldar SikkFord Fiesta RS WRC+10:34,6 min
9. Martin Prokop / Zdeněk HrůzaFord Fiesta RS WRC+16:10,7 min
10. Armindo Araujo / Miguel RamalhoMini Cooper WRC+16:16,6 min

Priebežné poradie jazdcov (po 1. súťaži)

1. Sébastien Loeb (Franc.)28 bodov
2. Dani Sordo (Špan.)18 b
3. Petter Solberg (Nór.)15 b
4. Mikko Hirvonen (Fín.)14 b
5. Jevgenij Novikov (Rus.)11 b
6. Francois Delecour (Franc.)8 b
7. Pierre Campana (Franc.)6 b
8. Ott Tänak (Estón.)4 b
9. Martin Prokop (ČR)2 b
10. Armindo Araujo (Portug.)1 b

Sebastien Loeb Citroen Sebastien Loeb Rallye M. Carlo
Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.