Monte Carlo: Vyhral Ogier, Loeb ôsmy (+ video)

Pondelok, 26 január 2015

V Monte Carlo vyhral legendárnu rallye rovnako ako pred rokom Francúz Sebastien Ogier. Druhý skončil Fín Jari-Matti Latvala a tretí bol Nór Mikkelsen, všetci na VW Polo R. Deväťnásobný majster sveta v rallye, Francúz Sebastien Loeb, ktorý si odskočil do súťažného šampionátu, poškodil svoje auto a skončil ôsmy.

Seb Loeb Monte Carlo
Loeb na Citroëne DS3. Znovu sadol do súťažného auta a spočiatku bojoval o víťazstvo.

Loeb ani po tom, čo odišiel od rallye k cestovným autám, nezanevrel na súťažný šport a na otváraciu súťaž seriálu WRC nastúpil vo farbách Citroënu s ktorým získal deväť titulov majstra sveta. Aj teraz v Monte Carlo predviedol, že na zľadovatených a zasnežených cestách jazdiť nezabudol, prvé dve rýchlostné skúšky vyhral a bojoval o víťazstvo s krajanom a svojim nástupcom na tróne Sebastienom Ogierom.

Na konci druhého súťažného dňa však Loeb trafil kolesom kameň, poškodil zadnú nápravu a stratil veľa času. Bojoval ďalej, ale na lepšie ako ôsme miesto to nestačilo. Obhajca titulu Ogier potom už len kontroloval svoj náskok a vcelku s prehľadom vyhral pred ďalšími pilotmi tímu Volkswagen Latvalom a Mikkelsenom. Monte Carlo tak skončili trojnásobným triumfom jazdcov tímu Volkswagen.

Štvrtý v cieli bol Nór Östberg (Citroën DS3). Pekné piate a šieste miesto obsadili jazdci na strojoch Hyundai i20 Belgičan Thierry Neuville a Španiel Daniel Sordo. Siedmy potom Brit Evans, ôsmy Loeb, deviaty Čech Martin Prokop a desiaty Brit Kris Meeke. Meeke vyhral aj záverečnú Power stage pred Loebom a Latvalom a títo traja si pripísali k bodom za umiestnenie ďalšie body: tri, dva a jeden.

Na štarte bola aj slovenská posádka Martin Kočí s Lukášom Kostkom, ktorý po kolízii v jednej z rýchlostných skúšok zo súťaže odstúpili.

Video:
http://www.laola1.tv/partner/v4player/index.php?identifier=wrc_com&menu1=&menu2=&menu3=&play=285543

Výsledky Rallye Monte Carlo

1. Ogier/IngrassiaFranc./VW Polo R3:36:40,2 hod
2. Latvala/AnttilaFín./VW Polo R+58,0 min
3. Mikkelsen/FloeneNór./VW Polo R+2:12,3
4. Östberg/AnderssonNór./Švéd./Citroën DS3+2:43,6
5. Neuville/GilsoulBelg./Hyundai i20+3:12,1
6. Sordo/MartíŠpan./Hyundai i20+3:12,9

Priebežné poradie jazdcov (po 1 z 13 súťaží)

1. Ogier25 bodov
2. Latvala19
3. Mikkelsen15
4. Östberg12
5. Neuville10
6. Sordo8

Priebežné poradie tímov

1. Volkswagen43 bodov
2. Hyundai27
3. Citroën12

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.