Monte Carlo: Vyhral Ogier, Loeb ôsmy (+ video)

Pondelok, 26 január 2015

V Monte Carlo vyhral legendárnu rallye rovnako ako pred rokom Francúz Sebastien Ogier. Druhý skončil Fín Jari-Matti Latvala a tretí bol Nór Mikkelsen, všetci na VW Polo R. Deväťnásobný majster sveta v rallye, Francúz Sebastien Loeb, ktorý si odskočil do súťažného šampionátu, poškodil svoje auto a skončil ôsmy.

Seb Loeb Monte Carlo
Loeb na Citroëne DS3. Znovu sadol do súťažného auta a spočiatku bojoval o víťazstvo.

Loeb ani po tom, čo odišiel od rallye k cestovným autám, nezanevrel na súťažný šport a na otváraciu súťaž seriálu WRC nastúpil vo farbách Citroënu s ktorým získal deväť titulov majstra sveta. Aj teraz v Monte Carlo predviedol, že na zľadovatených a zasnežených cestách jazdiť nezabudol, prvé dve rýchlostné skúšky vyhral a bojoval o víťazstvo s krajanom a svojim nástupcom na tróne Sebastienom Ogierom.

Na konci druhého súťažného dňa však Loeb trafil kolesom kameň, poškodil zadnú nápravu a stratil veľa času. Bojoval ďalej, ale na lepšie ako ôsme miesto to nestačilo. Obhajca titulu Ogier potom už len kontroloval svoj náskok a vcelku s prehľadom vyhral pred ďalšími pilotmi tímu Volkswagen Latvalom a Mikkelsenom. Monte Carlo tak skončili trojnásobným triumfom jazdcov tímu Volkswagen.

Štvrtý v cieli bol Nór Östberg (Citroën DS3). Pekné piate a šieste miesto obsadili jazdci na strojoch Hyundai i20 Belgičan Thierry Neuville a Španiel Daniel Sordo. Siedmy potom Brit Evans, ôsmy Loeb, deviaty Čech Martin Prokop a desiaty Brit Kris Meeke. Meeke vyhral aj záverečnú Power stage pred Loebom a Latvalom a títo traja si pripísali k bodom za umiestnenie ďalšie body: tri, dva a jeden.

Na štarte bola aj slovenská posádka Martin Kočí s Lukášom Kostkom, ktorý po kolízii v jednej z rýchlostných skúšok zo súťaže odstúpili.

Video:
http://www.laola1.tv/partner/v4player/index.php?identifier=wrc_com&menu1=&menu2=&menu3=&play=285543

Výsledky Rallye Monte Carlo

1. Ogier/IngrassiaFranc./VW Polo R3:36:40,2 hod
2. Latvala/AnttilaFín./VW Polo R+58,0 min
3. Mikkelsen/FloeneNór./VW Polo R+2:12,3
4. Östberg/AnderssonNór./Švéd./Citroën DS3+2:43,6
5. Neuville/GilsoulBelg./Hyundai i20+3:12,1
6. Sordo/MartíŠpan./Hyundai i20+3:12,9

Priebežné poradie jazdcov (po 1 z 13 súťaží)

1. Ogier25 bodov
2. Latvala19
3. Mikkelsen15
4. Östberg12
5. Neuville10
6. Sordo8

Priebežné poradie tímov

1. Volkswagen43 bodov
2. Hyundai27
3. Citroën12

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.