Na Dakare životný úspech Štefana Svitka

Štvrtok, 14 január 2016

Na súťažiacich čakalo 561, respektíve 763 kilometrov. Trať, ktorá končila v meste La Rioja, najrýchlejšie v triede automobilov zajazdil Francúz Peterhansel a zdá sa, že si ide pre ďalšie dakarské víťazstvo. Pozíciu na čele medzi kamiónmi si upevnil Holanďan De Rooy, rovnako ako Argentínčan Patronelli medzi štvorkolkármi. V kategórii motocyklov vôbec po prvýkrát kraľoval Štefan Svitko, ktorý sa po Jaroslavovi Katriňákovi a Ivanovi Jakešovi stal tretím Slovákom, ktorý na Dakare vyhral etapu.

1 Štefan Svitko
Slovák Štefan Svitko vyhral desiatu etapu na Dakare, po prvý raz vo svojej kariére

Motocykle

Jednu z najťažších etáp tohtoročného dakarského "vydania" najlepšie zajazdil slovenský motocyklista Štefan Svitko (KTM), ktorý je už na svojom siedmom Dakare. V meste La Rioja sa tak v stredu 13. januára 2016 mohol radovať z prvého etapového víťazstva. 33-ročný jazdec Slovnaft Teamu triumfoval v druhej časti druhej maratónskej etapy časom 03:47:23 hod, v cieli meraného úseku Belen – La Rioja mal pred domácim Kevinom Benavidesom (Honda) náskok takmer troch minút (-02:54 min). Na treťom mieste skončil líder priebežného poradia Toby Price z Austrálie (KTM) s mankom 05:47 min.

"Etapa bola veľmi pekná, hoci nám ju opäť skrátili. Asi na 230. kilometri ju organizátori zastavili, čo som aj v podstate rád, pretože na 150. kilometri som spadol a rozbil roadbook. Našťastie som dostihol Pricea a Benavidesa, takže som mohol ísť za nimi. V piesku sa chvalabohu neprášilo, bolo popršané, dalo sa jazdiť aj bez roadbooku. Ak sa mi podarí udržať sa do tretieho miesta, bude to pre mňa ako víťazstvo," povedal Štefan Svitko.

2 Goncalves
Portugalský jazdec Paulo Goncalves bol v ôsmej etape na pokraji vypadnutia, zachránilo ho však skrátenie meraného úseku o viac ak sto kilometrov

"Organizátori včera Štefana skrátením etapy trocha nahnevali, tak im to dnes chcel ukázať. Okrem toho sa mi telefonicky posťažoval, že mal v utorok kus smoly. Sedem kilometrov pred tankovaním mu došiel benzín, našťastie mu pomohli domorodci a dali mu dva litre na dojazd. Štefanovo dnešné víťazstvo je skvelá správa. Dosiahol výsledok, na ktorý sme čakali už niekoľko rokov. Teraz veríme, že sa mu podarí udržať si druhé miesto v klasifikácii, čo by bol jeho najlepší výsledok na Dakare. Doma to potom poriadne oslávime," povedal pretekárov otec Štefan Svitko st.

V celkovej klasifikácii vedie aj naďalej Price, jeho náskok pred Svitkom má hodnotu 23:12 min. Na tretej priečke však došlo ku zmene. Doposiaľ tretí Portugalčan Paulo Gonçalves (Honda), ktorý v cieli zaznamenal až štvrtý najlepší čas, klesol po štyridsaťminútovej penalizácii na celkové 8. miesto a na pomyslenej bronzovej pozícii ho nahradil Chiľan Pablo Quintanilla (Husqvarna). Slovenský reprezentant je tri etapy pred koncom pretekov veľmi blízko k vysnívanému pódiu, keďže pred Quintanillom má k dobru takmer dvadsať minút.

3 Toby Price
Austrálčan Toby Price je lídrom medzi motocyklistami. Udrží nášho Svitka na uzde?

Slovensko má víťaza etapy na Rallye Dakar štvrtýkrát v histórii. Pred necelým rokom sa tešil dvakrát v posledných troch dňoch Ivan Jakeš. Vôbec prvým Slovákom s etapovým prvenstvom na Dakare bol Jaroslav Katriňák, ktorý zvíťazil v 6. etape 21. ročníka RallyeGranada-Dakar1999.

Štvorkolky

Najrýchlejší čas v tejto etape zaznamenal Juhoafričan Brian Baragwanath na quade Yamaha, čím na Dakare 2016 získal už druhé etapové prvenstvo. Na stupne víťazov to však zatiaľ nestačí, v celkovom poradí je piaty. Za Juhoafričanom sa na druhej a tretej priečke zoradili bratia Marcos a Alejandro Patronelliovci. Mladší z nich Marcos zostal na vedúcej pozícii, jeho súrodenec Alejandro však stráca iba 94 sekúnd. Argentínčanov z tretej pozície prenasleduje ich krajan Jeremias Gonzales Ferioli (+01:34:43). Doposiaľ tretí Peruánec Alexis Hernandez klesol až na 10. miesto.

Automoboly

"Erzeta" sa stala osudnou pre vedúceho muža priebežného poradia Španiela Carlosa Sainza, ktorého zradila v piesočných dunách prevodovka. El Matadore sa v cieli objavil až na 61. mieste s viac ako šesťhodinovou stratou (+06:03:03 hod) a prepadol sa vo výsledkoch až na 19. pozíciu (+05:56:00). Jeho kolega z tímu Peugeot Stephane Peterhansel, aj napriek problémom s hľadaním tzv. waypointu (teda kontrolného bodu alebo ak chcete prejazdovej kontroly), zajazdil etapu v najrýchlejšom čase a vyhupol sa opätovne do čela súťaže.

4 Carlos Sainz
Carlos Sainz viedol po deviatich etapách, v nasledujúcej desiatej skončil v troskách

S výkonom v desiatej etape dakarskej rallye nebol príliš spokojný Katarčan Nasser Al-Attiyah (Mini), ktorého v cieli odmávli až na 14. pozícii (+52:25 min). Aj napriek tomu sa posunul z tretieho na celkové druhé miesto, na Peterhansela už stráca hodinu. Peterhanselovi však stále hrozí diskvalifikácia za údajné doplnenie paliva mimo vyhradenej zóny v ôsmej etape.

Výborne zvládol trať v cieli druhý Francúz Cyril Despres, na svojho krajana i stajňového druha Peterhansela stratil necelých šesť minút (+05:40 min). Tretí najlepší čas v etape si pripísal Rus Vladimir Vasiljev (Toyota). Ani jeden z nich sa však nedostal na tretiu pozíciu v celkovej klasifikácii - Despres je šiesty a Vasiljev ôsmy. Pomyslený bronzový vavrín patrí Juhoafričanovi GinieloviDeVilliersovi s automobilom Toyota (+01:12:31).

5 Carlos Sainz 7
Skleslý Carlos Sainz po tom ako zistil, že Dakar 2016 sa pre neho definitívne skončil

Kamióny

V etape vôbec premiérovo v 38. ročníku kraľoval Holanďan Pascal de Baar s kamiónom Renault, na druhého krajana Gerarda de Rooya (Iveco) mal k dobru deväťdesiatšesť sekúnd. Tretím najrýchlejším truckom bol Kamaz, jeho vodič Airat Mardejev z Ruska stratil na De Baara viac ako dvadsaťšesť minút.

V celkovom poradí je aj naďalej na prvom mieste De Rooy, Mardejev urobil veľký skok vpred a zo šiestej pozície sa posunul hneď za De Rooya (-01:15:19).Na druhej priečke tak zastúpil tímového kolegu Eduarda Nikolajeva, ktorý klesol v poradí a je až desiaty (+03:55:20). Pomyslený bronzový vavrín stále drží Argentínčan Federico Villagra s kamiónom Iveco (+01:32:47).

6 Gerard De Rooy
Holanďan Gerard de Rooy jazdí s prehľadom a je lídrom v kategórii kamiónov

Slovenskí reprezentanti v kategórii kamiónov Jaroslav Miškolci (Bonver Dakar Project/Tatra č.513) i Marek Sýkora (Off road sport/MAN č. 554) sa z pozície navigátorov aj naďalej statočne rvú s nástrahami trate. Miškolci sa vo výsledkovej listine etapy objavil na 22. pozícii a priebežne je sedemnásty (+06:11:10), Sýkorovo meno figurovalo po deviatich etapách na celkovej 44. pozícii.

Štvrtok prinesie pre súťažiacich opäť pieskové pasáže a tentoraz už aj sektory s tzv. feš-fešom, čo je označenie pre veľmi jemný druh piesku, podobajúci sa skôr múke. Dôležitú úlohu bude zohrávať rýchlosť, najmä v úsekoch so štrkom. Pôjde sa z La Rioja do San Juanu, spoločný meraný úsek bude mať dĺžku 431 km.

Autor: Andrej Haverda
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.