Na nemeckej rallye triumfoval Dani Sordo

Pondelok, 26 august 2013

Dlho to na nemeckej rallye vyzeralo tak, že Francúz Sebastien Ogier pocestuje do vlasti s titulom majstra sveta. V predstihu, štyri podujatia pred koncom 13-dielneho seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach. Jazdecká chyba a následná havária však ukončila nádej na prvý titul pre ambiciózneho Francúza. V dramatickom závere sa z úspechu nakoniec tešil Španiel Dani Sordo. Druhý skončil Belgičan Neuville a tretí Fín Hirvonen.

Rallye Nemecka
Skákalo sa aj na nemeckej rallye, aj keď menej často ako prednedávnom vo Fínsku

Blízko k prvému víťazstvu v seriáli WRC mal Belgičan Neuville, ktorý pred posledným meraným úsekom, tzv. Power Stage, strácal na vedúceho Španiela Sordu tri sekundy. V snahe dostať sa pred neho urobil jazdeckú chybu, stratil 54 sekúnd a zostal druhý. Dani Sordo tak po prvý raz v kariére ochutnal víťazstvo v seriáli WRC.

Hirvonenovi, od ktorého si v Citroëne po odchode Loeba (absolvoval tri podujatia, posledným rozlúčkovým bude Rallye Francúzska začiatkom októbra) veľa sľuboval, sa vyslovene nedarí. V Nemecku síce skončil tretí, ale Francúzi očakávali od neho víťazstvá a titul majstra sveta. A naň Hirvonen tento rok určite nedosiahne.

Francúz Sebastiern Ogier, líder seriálu a najhorúcejší kandidát na titul tohtoročného majstra sveta začal v Nemecku veľmi dobre, ale až príliš zostra. Vyhral prvé dve rýchlostné skúšky a po prvom dni viedol pred Fínom Latvalom o takmer šesť sekúnd. Nasledujúci deň však havaroval a zo súťaže odstúpil. Neskôr využil pravidlo Super rallye, vrátil sa, ale podľa tohto pravidla sa mu ku každej RS prirátava päť minút k času víťaza RS a stratil nádej na dobré umiestnenie.

Ogier potom jazdil opatrnejšie, ale jazdenie mu evidentne zachutilo a v závere popustil uzdu a 11. a 12. RS vyhral. Spolu z 15 meraných úsekov vyhral štyri a v nemeckej rallye obsadil 17. miesto so stratou takmer 27 minút na víťazného Sorda, ktorý bol úspešný v troch RS. Tri rýchlostné skúšky vyhral aj Belgičan Neuville a dvakrát úspešný bol Fín Latvala.

Nemeckú rallye poznamenala aj tragická nehoda posádky, ktorá štartovala v sprievodnom podujatí. Holandská posádka haváriu neprežila. Stalo sa to v RS 14, ktorú potom organizátori zrušili.

Skvele si v Nemecku viedol český pilot Martin Prokop, ktorý skončil štvrtý, najlepšie v kariére jazdca WRC a v priebežnom poradí mu patrí ôsma priečka. Podobný úspech zaznamenal aj Robert Kubica, bývalý jazdec formuly 1. Naopak, nespokojný s výsledkom môže byť Fín Latvala, ale aj Nór Östberg. Obsadili siedme a deviate priečky, čo ich menám nesvedčí.

V Nemecku štartovala aj posádka zo Slovenska Kočí-Starý. Ešte krátko pred koncom rallye boli na 27. mieste, v konečných výsledkoch však už nefigurovali.

Ogier si na korunováciu za majstra sveta bude musieť počkať minimálne do 15. septembra, kedy je na programe desiate podujatie seriálu – Rallye Austrália.

Výsledky Rallye Nemecka

1. Dani SordoŠpan./Citroën DS33:15:19,4 hod
2. Thierry NeuvilleBelg./Ford Fiesta RS+53 s
3. Mikko HirvonenFín./Citroën DS3+2:36,1 min
4. Martin ProkopČR/Ford Fiesta RS+8:00,8
5. Robert KubicaPoľ./Citroën DS3+9:01,3
6. Elfyn EvansV. Brit./Ford Fiesta RS+9:14,2
7. J.-M. LatvalaFín./VW Polo-R+9:55,0
8. H. PaddonN. Zéland/Fabia S2000+13:01,2
9. M. ÖstbergNór./Ford Fiesta+13:28,1
10. Jevgenij NovikovRus./Ford Fiesta+15:17,9

Priebežné poradie jazdcov (po 9 z 13 podujatí)

1. Sébastien Ogier184 bodov
2. Thierry Neuville109
3. Jari-Matti Latvala98
4. Dani Sordo96
5. Mikko Hirvonen88
6. Sébastien Loeb68(z troch podujatí)
7. Matzs. Östberg67
8. Martin Prokop49
9. Jevgenij Novikov40
10.Nasser Al-Attiyah30

Rallye Nemecka Dani Sordo Dani Sordo
Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."