Na Rallye Nemecka triumf Estónca Tänaka

Pondelok, 20 august 2018

Nemeckú rallye, deviate podujatie seriálu majstrovstiev sveta WRC, vyhral estónsky jazdec Ott Tänak na automobile Toyota Yaris. Druhý skončil Thierry Neuville na Hyundai i20 a tretí v cieli bol Fín Esapekka Lappi na rovnakom aute ako víťaz.

Ott Tanak v Nemcku
Estónsky jazdec Ott Tänak triumfoval na nemeckej rallye. V seriáli WRC je tretí.

Rallye Nemecko sa stalo korisťou estónskeho jazdca Ott Tänaka. Estónec Tänak tak obhájil minuloročné víťazstvo. Triumf ma nemeckej rallye je jeho tretie víťazstvo v tohtoročnom seriáli majstrovstiev sveta.

Tänak s Toyotou viedol od prvé dňa rallye a úspešne odvrátil v záverečných rýchlostných skúškach vedúce postavenie pred dotierajúcim Belgičanom Thierry Neuvilleom . Vedúci muž seriálu sa v záverečný deň pokúšal zlikvidovať Tänakov náskok, strata bola však tak veľká a Estónec jazdil spoľahlivo a bez chýb, takže jeho náskok iba znížil na 39,2 sekundy. Tretí v cieli bol ďalší jazdec na Toyote Yaris, Fín Esapekka Lappi.

Naďalej sa príliš nedarí minuloročnému majstrovi sveta Sebastienovi Ogierovi, ktorý, ktorý v druhom súťažnom dni po defekte pneumatiky veľa stratil a do boja o víťazstvo v Nemecku už nezasiahol.

Víťazstvo v kategórii WRC2 patrí českému jazdcovi Janu Kopeckému. Kopecký v absolútnom hodnotení skončil v Nemecku deviaty. Vo WRC2 vedie aj priebežne, keď doteraz vyhral štyrikrát: v Monte Carlo, na Cosike, Sardínii a teraz v Nemecku.

Ďalším v poradí desiatym podujatím 13dielneho seriálu bude v dňoch od 13. do 16. septembra Rallye Turecka.

9. Kopecký /DresslerČR/Škoda Fabia R5+13:12,8

Priebežné poradie jazdcov (po 9 z 13 podujatí)

1. Thierry Neuville172 bodov
2. Sébastien Ogier149
3. Ott Tänak136
4. Esapekka Lappi88
5. Andreas Mikkelsen65
6. Dani Sordo60

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Hyundai254 bodov
2. Toyota241
3. M-Sport Ford224
4. Citroën159

Wintercontact-ts-860
Zimné pneumatiky Continental aj tento rok preukázali svoje kvality. V testoch odborných médií a medzinárodných autoklubov získali skvelé hodnotenia a obsadili popredné miesta. Vo viacerých testoch hviezdila opakovane najmä pneumatika Continental WinterContact TS860. Redaktori vyzdvihovali jej vynikajúce vlastnosti na zasneženom aj mokrom povrchu, vyváženosť a bezpečnosť. Testovali sa aj celoročné pneumatiky. V jednom z testov bola pneumatika AllSeasonsContact ocenená najvyššou známkou "veľmi odporúčaná" a obsadila prvú priečku. Označili ju za Najlepšiu celoročnú pneumatiku na snehu.
Skoda Octavia G-TEC
Česká automobilka Škoda obohacuje svoju paletu ekologických vozidiel s pohonom na zemný plyn. Škoda Octavia G-TEC dostala nový silnejší motor 1,5 TSI s výkonom 96 kW (130 k). Model Octavia G-TEC je dostupná výhradne v karosárskej verzii kombi a v stupňoch výbavy Active, Ambition a Style. Teraz má s čistým a ekologickým pohonom na zemný plyn dojazd až 480 kilometrov. Na tento účel slúžia tri nádrže, do ktorých sa zmestí 17,7 kg CNG. Nádrž na 11,8 litra benzínu zabezpečí mobilitu aj v regiónoch bez plniacich staníc CNG.
Sikyna
V tureckom Efyone sa išlo ďalšie v poradí už 18. podujatie seriálu majstrovstiev sveta v motokrose. V triede MX2 jazdil aj jediný slovenský zástupca a pravidelný účastník seriálu Richard Šikyňa. Na motocykli KTM 250 SXF obsadil v dvoch jazdách 16. a 15. miesto a získal spolu ďalších jedenásť bodov do priebežného hodnotenia majstrovstiev sveta. Napriek tomu, ako to po pretekoch povedal, že jeho rýchlosť v pretekoch nebola taká, na akú má. Svoju bodovú zbierku si navýšil na 53 bodov a v hodnotení seriálu poskočil z 29. na 27. priečku. Najbližšie bude úspešný mladý motokrosár štartovať v Nemecku na pretekoch ADAC-u v Gaildorfe.