Na švédskom snehu triumf Ogiera

Pondelok, 11 február 2013

Prvý triumf Volkswagenu už v druhom dieli seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, a to hneď v prvej sezóne po vstupne nemeckej automobilky do svetového kolotoča rallye – to je úspech ako hrom. Vďačí za to Sebastienovi Ogierovi a modelu Polo R, ktorý takto prevzal taktovku od svojho bývalého tímového kolegu a deväťnásobného majstra sveta Sebastiena Loeba, ktorý bol vo Švédsku druhý.

S. Ogier - VW Polo
Francúz Sebastien Ogier získal na Švédskej rallye premiérové víťazstvo pre Volkswagen

Úvodný diel tohtoročného seriálu v polovici januára, Rallye Monte Carlo, vyhral Loeb pred Ogierom. Teraz si vo Švédsku vymenili pozície, keď Loeb bol druhý a Ogier vyhral. Loeb vyhral v Monte Carlo s náskokom 1:39,9 min, Ogier teraz vo Švédsku s náskokom 41,9 sekundy. Podstatnejšie však je, že Volkswagen dovádza svoje Polo R k väčšej dokonalosti – vylepšuje jeho jazdné vlastnosti a manévrovateľnosť a jazdci Ogier i Latvala si na auto viac zvykajú. Bolo by zaujímavé sledovať súboj tejto dvojice, čo sa však, žiaľ, nestane, pretože Loeb už oficiálne ukončil svoje účinkovanie v seriáli WRC a v tejto sezóne absolvuje len štyri podujatia. Dve ďalšie budú v Argentíne a vo Francúzsku.

Môže to znamenať, že Ogier má cestu k titulu majstra sveta uľahčenú. Zatiaľ to tak vyzerá, pretože ďalší kandidáti, najmä Hirvonen a Latvala nedosahujú výsledky, ktoré sa od nich očakávajú. Obaja pritom majú rovnako dobrú techniku ako Loeb či Ogier, pretože jazdia za rovnaké továrenské tímy. Titul by chcel najmä korunný princ Hirvonen, ktorému v tom vždy zabránil Loeb. Je však iba začiatok seriálu, takže všetko môže byť napokon inak. Aj vo Švédsku Hirvonen veľmi chcel, aj preto sa možno premotivoval a skončil už v druhej RS mimo cesty, stratil vyše dvadsaťštyri minút a mohol zabudnúť na body zo Švédska.

Lepšie ako Hirvonen si viedol Latvala na druhom VW Polo. Spočiatku bol za Ogierom druhý, potom sa však pred neho dostal Loeb. Počas tretieho dňa Latvalu preskočil aj nórsky jazdec Östberg. Štvrté miesto v cieli pre Fína je však i tak úspechom, aj keď nie je podľa jeho predstáv. Po Hirvonenovi o smole môže hovoriť aj ďalší špičkový jazdec a kandidát na popredné umiestnenie v seriáli, Rus Novikov. Do predposlednej RS sa držal na piatej priečke so stratou len niečo vyše dvoch minút na vedúceho Ogiera, potom však urobil v 21. RS jazdeckú chybu, skončil v nej posledný so stratou 10:41 minúty a klesol v priebežnom poradí na deviate miesto, ktoré si potom udržal až do cieľa.

Víťaz Ogier si vo Švédsku ukoristil z 22 rýchlostných skúšok, ktoré sa jazdili v okolí mesta Karlstad, až desať. Aj to hovorí o jeho suverenite v tejto rallye. Loeb ich získal sedem, Nór Östberg dve, Hirvonen rovnako dve a Latvala jednu. Vo Švédsku neštartoval bývalý majster sveta Peter Solberg z Nórska, ktorý si najmä v minulej sezóne ako súkromný jazdec viedol skvele. Na Rallye Švédska sa zúčastnilo spolu len 39 posádok z celého sveta.

Najbližšie pokračuje seriál WRC od 7. do 10. marca tretím podujatím Rally Guanajuato Mexico.

Výsledky Rallye Švédska

1. Sebastien OgierFranc./VW Polo3:11:41,9 hod
2. Sébastien LoebFranc./Citroen DS3+41,8 s
3. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta RS+1:24,5 min
4. Jari-Matti LatvalaFín./VW Polo+1:30,6
5. Thierry NeuvilleBelg./Ford Fiesta RS+5:06,4
6. Juho HänninenFín./Ford Fiesta+5:43,1
7. Martin ProkopČR/Ford Fiesta+11:25,4
8. Henning SolbergNór./Ford Fiesta+11:42,7
9. Jevgenij NovikovRus./Ford Fiesta+13:04,7
10. Y. Al-RajhiSau. Ar./Ford Fiesta+16:27,0

Priebežné poradie jazdcov (po 2. z 13. podujatí):

1. S. Ogier46 bodov
2. S. Loeb43
3. M. Östberg24
4. D. Sordo15
5. J.-M. Latvala14
6. M. Hirvonen12
7. M. Prokop12
8. B. Bouffier10
9. T. Neuville10
10. J. Hanninen8

Priebežné poradie tímov

1. Citroën57 bodov
2. Volkswagen55
3. Qatar M-Sport WRT31
4. Abu Dhabi WRT15
5. Lotos WRC12
6. Qatar WRT10
7. Czech National Team8

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.