Nórsko: Francúz na snehu porazil Škandinávca

Štvrtok, 19 február 2009

Veľa snehu, úzke cesty a množstvo rovných a veľmi rýchlych úsekov – taká bola tohtoročná Rallye Nórska. Prvá a pravdepodobne v tomto roku aj jediná rallye na snehu po tom, čo Monte Carlo vypadlo z kalendára WRC, sa jazdila v týchto dňoch v Nórsku.

Sebastien Loeb

Po Írskej rallye z prelomu januára a februára pokračoval seriál majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach druhým dielom dvanásťdielneho seriálu v Nórsku. Pravé zimné počasie s množstvom snehu bolo vždy výhodou pre severských jazdcov na domácich tratiach, najmä Fínov, ktorí tu pravidelne vyhrávali. Aj teraz patrili najmä Hirvonen a Latvala k miernym favoritom. Bolo však otázkou, ako sa k tomu postaví päťnásobný majster sveta Francúz Sebastien Loeb, ktorý neuznáva škandinávske zvyklosti a privilégiá.

Veľký boj týchto dvoch v súčasnosti najjagavejších hviezd automobilového súťažného neba sa začal od prvého momentu po štarte, aby nakoniec po troch súťažných dňoch a stovkách ostrých kilometrov v rýchlostných skúškach rozhodoval o víťazovi posledný meraný úsek. Pred ním bol na prvej priečke Loeb s náskokom 8,2 sekundy pred Hirvonenom. Keďže však krátko predtým porazil Hirvonen v divokej jazde (na dlhej rovinke rozpálil svoj stroj na 202 km/h) Loeba o 6,4 sekundy, s veľkým napätím sa očakával ich súboj aj na poslednom meranom úseku. Navyše Hirvonen mal výhodu v tom, že išiel za Loebom a na štyroch kontrolných bodoch dostával informácie o Loebových medzičasoch. Fín však nedokázal ísť rýchlejšie ako francúzsky päťnásobný majster sveta a prehral túto skúšku o 2,1 sekundy a tým aj celú rallye. Loeb si tak po víťazstve v Írsku odnášal najcennejšiu trofej aj zo severu Európy. S ňou aj ďalších desať bodov do celkového hodnotenia seriálu.

Súťaž najlepšie odštartoval bývalý majster sveta, Nór Petter Solberg, ktorý odstúpením Subaru zo svetového seriálu prišiel o angažmán. Kúpil si však staršiu Xsaru WRC a s ňou vyhral hneď prvú rýchlostnú skúšku. Napodobnil ho aj ďalší Škandinávec, Švéd Andersson, ten si obstaral tiež staršiu, ale Škoda Fabiu WRC. A aby Solberga napodobnil čo najvernejšie, aj on vyhral. Nie jednu, ale hneď dve rýchlostné skúšky (po 11. RS bol priebežne piaty pred P. Solbergom). Záblesky skvelej formy mal aj Hirvonenov tímový spolujazdec Fordu, Jari-Matti Latvala, ktorý bol najrýchlejší v 15. a 16. RS po tom, čo si dokonale nastavil svojho Focusa a bezpečne sa usadil na tretej priečke. Bolo však už neskoro pomýšľať na miesto viac hore, pretože náskok Loeba i Hirvonena na prvých dvoch priečkach sa už dohnať nedal, z čoho bol mladý Fín sklamaný i smutný.

Sebastien Loeb
Sebastien Loeb si prišiel do Nórska po víťazstvo

Skvele sa rozjazdil ďalší Nór, Henning Solberg, a prebojoval sa na štvrté miesto, hneď za Latvalu. Bol z toho tak unesený, že vyhlasoval: teraz som tu najrýchlejším Solbergom, keďže jeho brat Petter sa "potácal" až na šiestom mieste. Podobne ako na piatom mieste jazdiaci Dani Sordo, Loebov tímový kolega, ktorý na snehu nedokáže byť tak rýchly ako na asfalte. Na bodovaných miestach, siedmom a ôsmom, skončili Brit Wilson a Estónec Aava. Mladý Brit príde aj na Cyprus, kde v polovici marca bude na programe tretia súťaž seriálu, účasť Estónca je tu však takmer s istotou vylúčená. Z peňazí, ktoré mal na šesť súťaží, mu už nič nezostalo, a tak pravdepodobne zostane v úlohe televízneho diváka doma.

Skvelý úspech zaznamenala Škoda Fabia S2000, keď s ňou vyhral kategóriu PWRC švédsky jazdec Patrik Sandell a v absolútnom poradí skončil na 13. mieste. Skutočne skvelé: prvý štart v seriáli majstrovstiev sveta a hneď víťazstvo!

Výsledky Rallye Nórska

1.S. Loeb3:28:15,9 hod
2.M. Hirvonen+9,8 s
3.J. Latvala+1:21,8 min
4.H. Solberg+3:33,5
5.D. Sordo+3:52,0
6.P. Solberg+6:25,4
7.M. Wilson+6:35,6
8.U. Aava+6:49,1
9.M. Östberg+10:00,5
10.S. Ogier+12:49,8
11.C. Rautenbach+14:29,0
12.E. Novikov+15:21,0

Priebežné poradie jazdcov

1.S. Loeb20 bodov
2.M. Hirvonen16
3.D. Sordo12
4.H. Solberg10
5.J.-M. Latvala6
6.Ch. Atkinson4
7.M. Wilson4
8.S. Ogier3
9.P. Solberg3
10.K. Al-Qassimi1
11.U. Aava1

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1.Citroën32 bodov
2.Ford22
3.Stobart16
4.Citroën Junior8

Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring