Nový Zéland: Latvala porazil Loeba

Utorok, 11 máj 2010

Jari-Matti Latvala nepokračuje v deštrukčných testoch svojho Fordu Focusu WRC a chladný Fín aj dosť úspešne tlmí svoje jazdecké vášne. Dokázal to aj na Novom Zélande, keď po úpornom boji v poslednej rýchlostnej skúške tretieho súťažného dňa zlikvidoval 6,4 sekundový náskok dovtedy vedúceho jazdca, mladého Francúza Sebastiena Ogiera a s náskokom 2,4 sekundy sa stal celkovým víťazom ostrovnej rallye. S menším náskokom, 0,3 sekundy, vyhral v doterajšej histórii svetových rallye len Grönholm v roku 2007, tiež na Novom Zélande.

Jari-Matti Latvala

Predchádzajúce tri súťaže tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach vyhral šesťnásobný majster sveta Sebastien Loeb. Víťaznú sériu nemienil prerušiť ani na Novom Zélande. Do cesty sa mu však postavilo zábradlie železného mosta hneď v úvodný deň rallye. Dosť stratil, ale na konci druhého dňa sa už dotiahol na druhú priečku za vedúceho Ogiera, na ktorého strácal len 5,3 sekundy. V druhej rýchlostnej skúške tretieho dňa sa však znovu neudržal na ceste, strata na vedúceho jazdca sa zvýšila na takmer 22 sekúnd a Loeb klesol na štvrtú priečku.

Rozuzlenie novozélandskej rallye priniesla až posledná 22. rýchlostná skúška. Ogier sa snažil udržať si vedúce postavenie a vyhrať prvú súťaž seriálu majstrovstiev sveta. Náskok 6,4 sekundy pred Latvalom nebol síce veľký, ale mohol stačiť. Tri zákruty pred jej cieľom však dostal šmyk, urobil hodiny a stratil viac ako desať sekúnd. Latvala, aj keď išiel na hrane, sa na ceste udržal a prešiel cieľom ako víťaz. Ogier skončil druhý a Loeb nakoniec ešte tromfol Hirvonena, ktorý tak opäť nesplnil cieľ bojovať s Loebom v tejto sezóne o titul majstra sveta.

Najbližšie pokračuje seriál majstrovstiev sveta automobilových súťaží šiestym podujatím 28. až 30. mája v Portugalsku.

Výsledky Rallye Nový Zéland

1. Latvala/AnttilaFord Focus4:04:09,8 hod
2. Ogier/IngrassiaCitroën C4+2,4 s
3. Loeb/ElenaCitroën C415,2
4. Hirvonen/LehtinenFord Focus21,3
5. Sordó/MartiCitroën C425,8
8. Ketomaa/StenbergFord Fiesta+10:19,3
6. Wilson/MartinFord Focus+3:26,0 min
7. H. Solberg/MinorFord Focus+6:15,3
9. Villagra/P. CompancFord Focus+10:49,8
10. Pons/HaroFord Fiesta+11:13,4

Priebežné poradie jazdcov (po 5 z 13 súťaží)

1. Loeb108 bodov
2. Latvala72
3. Hirvonen64
4. Ogier63
5. P. Solberg53
6. Sordo34
7. Wilson30
8.H. Solberg24
9. Villagra22
10.Räikkönen14

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën Racing156 bodov
2. Ford151
3. Citroën Junior Team75
4. Stobart-Ford74
5. Munchi's Ford32

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.