Nový Zéland: Latvala porazil Loeba

Utorok, 11 máj 2010

Jari-Matti Latvala nepokračuje v deštrukčných testoch svojho Fordu Focusu WRC a chladný Fín aj dosť úspešne tlmí svoje jazdecké vášne. Dokázal to aj na Novom Zélande, keď po úpornom boji v poslednej rýchlostnej skúške tretieho súťažného dňa zlikvidoval 6,4 sekundový náskok dovtedy vedúceho jazdca, mladého Francúza Sebastiena Ogiera a s náskokom 2,4 sekundy sa stal celkovým víťazom ostrovnej rallye. S menším náskokom, 0,3 sekundy, vyhral v doterajšej histórii svetových rallye len Grönholm v roku 2007, tiež na Novom Zélande.

Jari-Matti Latvala

Predchádzajúce tri súťaže tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach vyhral šesťnásobný majster sveta Sebastien Loeb. Víťaznú sériu nemienil prerušiť ani na Novom Zélande. Do cesty sa mu však postavilo zábradlie železného mosta hneď v úvodný deň rallye. Dosť stratil, ale na konci druhého dňa sa už dotiahol na druhú priečku za vedúceho Ogiera, na ktorého strácal len 5,3 sekundy. V druhej rýchlostnej skúške tretieho dňa sa však znovu neudržal na ceste, strata na vedúceho jazdca sa zvýšila na takmer 22 sekúnd a Loeb klesol na štvrtú priečku.

Rozuzlenie novozélandskej rallye priniesla až posledná 22. rýchlostná skúška. Ogier sa snažil udržať si vedúce postavenie a vyhrať prvú súťaž seriálu majstrovstiev sveta. Náskok 6,4 sekundy pred Latvalom nebol síce veľký, ale mohol stačiť. Tri zákruty pred jej cieľom však dostal šmyk, urobil hodiny a stratil viac ako desať sekúnd. Latvala, aj keď išiel na hrane, sa na ceste udržal a prešiel cieľom ako víťaz. Ogier skončil druhý a Loeb nakoniec ešte tromfol Hirvonena, ktorý tak opäť nesplnil cieľ bojovať s Loebom v tejto sezóne o titul majstra sveta.

Najbližšie pokračuje seriál majstrovstiev sveta automobilových súťaží šiestym podujatím 28. až 30. mája v Portugalsku.

Výsledky Rallye Nový Zéland

1. Latvala/AnttilaFord Focus4:04:09,8 hod
2. Ogier/IngrassiaCitroën C4+2,4 s
3. Loeb/ElenaCitroën C415,2
4. Hirvonen/LehtinenFord Focus21,3
5. Sordó/MartiCitroën C425,8
8. Ketomaa/StenbergFord Fiesta+10:19,3
6. Wilson/MartinFord Focus+3:26,0 min
7. H. Solberg/MinorFord Focus+6:15,3
9. Villagra/P. CompancFord Focus+10:49,8
10. Pons/HaroFord Fiesta+11:13,4

Priebežné poradie jazdcov (po 5 z 13 súťaží)

1. Loeb108 bodov
2. Latvala72
3. Hirvonen64
4. Ogier63
5. P. Solberg53
6. Sordo34
7. Wilson30
8.H. Solberg24
9. Villagra22
10.Räikkönen14

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën Racing156 bodov
2. Ford151
3. Citroën Junior Team75
4. Stobart-Ford74
5. Munchi's Ford32

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring