Nový Zéland: smutný osud Hirvonena

Streda, 03 september 2008

Čo ťa nezabije, to ťa posilní – komentoval už takmer istý víťaz svoje najväčšie sklamanie po skončení rallye na Novom Zélande. Mikko Hirvonen mal víťazstvo na dosah, ale povestný krôčik k nemu mu nevyšiel.

Nový Zéland Nový Zéland

Už pred predposledným rýchlostným testom dlhým 29,7 km bolo takmer nad slnko jasné, že Hirvonen bude, ak sa nič mimoriadne nestane, jasným víťazom jedenásteho podujatia (krátka superšpeciálka mala byť už len formalitou) majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach a napodobní tak vlaňajšie a predvlaňajšie víťazstvá svojho krajana Markusa Grönholma na rovnakej značke Ford Focus. Rozdiel bol iba v tom, že Grönholm tu v minulom roku vyhral s minimálnym náskokom troch desatín sekundy pred Sebastienom Loebom, kým teraz vedúci jazdec súťaže Hirvonen mal pred Latvalom (Ford Focus) náskok 9,8 sekundy, pred tretím Sordom (Citroën C4) 12,8 sekundy a Loebom (Citroën C4), ktorý bol až štvrtý, 15,3 sekundy. Piaty Duval (Ford Focus) strácal na prvého Hirvonena minútu a 54 sekúnd.

Proti víťazstvu Hirvonena nebol možno ani tak osud, veď fínsky jazdec je príjemný a usmievavý mladý muž, tak prečo by sa mu osud obracal chrbtom. Proti bolo skôr čosi ostré na trati, čo spôsobilo pomalý defekt pneumatiky a následné "hodiny", po ktorých Mikko stratil svoj vyše 15sekundový náskok, ktorý mal v tom čase na štvrtého Francúza Loeba. Ale keďže pár kilometrov pred tým, ako Miko stratil svoj náskok, vypadol po havárii aj Latvala, ktorý bol hneď za ním, Loebovi sa otvorila cesta k víťazstvu. A tak Loebovi, ktorý už dve rýchlostné skúšky pred koncom rallye prakticky vzdal boj o víťazstvo na novozélandskej súťaži, spadlo víťazstvo do lona. Je to už jeho tretie víťazstvo v rade, keď predtým zvíťazil vo Fínsku i Nemecku. Druhú priečku získal druhý jazdec továrenského tímu Citroën Španiel Dani Sordo. Po nešťastnom závere rallye sa aj z tretieho miesta tešil smoliar Mikko Hirvonen.

Nový Zéland

Iba o niečo menším smoliarom bol vždy razantne idúci Duval. Dostal šancu a v tíme Stobart nahradil zraneného Gigiho Galliho. Príležitosť ukázať čo v ňom je mal už v Nemecku. Tu doviedol do cieľa svoj Ford Focus na treťom mieste a z pódiového umiestnenia mal veľkú radosť. Na Novom Zélande však jazdil naposledy v roku 2005 a skončil štvrtý. Teraz chcel aspoň bodovať, byť v cieli do ôsmeho miesta. Dve RS pred koncom bol piaty a jeho cieľ naberal celkom zreteľné kontúry. Zradila ho však technika, zostal na trati stáť a súťaž nedokončil.

Šťastie sa neusmialo ani na Henninga Solberga. Vyhral dosť rýchlostných skúšok na to, aby skončil lepšie ako na nebodovanom deviatom mieste. Ak však neslúži technika ako má, ani jazdec ako Henning Solberg na trati proti tomu veľa nezmôže. Viac sa darilo bývalému majstrovi sveta Petterovi Solbergovi, ktorý aj keď skončil na Novom Zélande štvrtý (dostal sa tam po odstúpení Latvalu a Duvala), sťažoval si prvé dva dni na nedostatok priľnavosti svojho Subaru, ale v nedeľu vraj už to bolo lepšie. A čo tímová dvojka Subaru, Austrálčan Chris Atkinson? Ambície boli, ale súťaž pre haváriu nedokončil. Český jazdec Martin Prokop so spolujazdcom Tománkom štartovali na Novom Zélande po prvý raz a skončili v absolútnom hodnotení na krásnom desiatom meste a vyhrali svoju kategóriu produkčných automobilov.

Do konca šampionátu zostáva odjazdiť ešte štyri súťaže. Najbližšia sa pôjde 2. až 5. októbra v Španielsku.

Výsledky

1. S. Loeb 3:59:18,9 hod
2. D. Sordo +17,5 s
3. M. Hirvonen +41,5
4. P. Solberg +2:48,9 min
5. U. Aava +3:30,7
6. P. Andersson +7:37,4
7. T. Gardemeister +7:54,9
8. F. Villagra +8:35,0
9. H. Solberg +9:15,2
10. M. Prokop +13:49,0

Priebežné poradie jazdcov

1. S. Loeb 86 bodov
2. M. Hirvonen 78
3. D. Sordó 51
4. C. Atkinson 40
5. J. Latvala 34
6. P. Solberg 32
7. H. Solberg 22
8. G. Galli 17
9. M. Wilson 12
10. F. Duval 11
11. U. Aava 11
12. F. Villagra 9

Priebežné poradie tímov

1. Citroën 141 bodov
2. Ford 121
3. Subaru 74
4. Stobart 51
5. Munchi's 22
6. Suzuki 20

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.