Ogier zvíťazil v Austrálii a mieri k titulu (+ video)

Streda, 17 september 2014

Ogier, Latvala, Mikkelsen, v takomto poradí dominovala trojica jazdcov nemeckého tímu Volkswagen na austrálskej rallye, desiatom podujatí majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach. V tomto roku je to už šieste víťazstvo Francúza Sebastiena Ogiera, lídra priebežného hodnotenia seriálu.

1 Vítazi Ogier - Ingrassia
Posádka Sebastien Ogier – Julien Ingrassia oslavuje víťazstvo v cieli austrálskej rallye

Austrálska rallye sa ako súčasť majstrovstiev sveta jazdí od roku 1988. Vtedy to bolo v okolí mesta Perth na západnom pobreží kontinentu. Od roku 2009 sa rallye presunula na opačnú stranu a od roku 2011 sa jazdí na inom mieste východe krajiny, s centrom pri meste Coffs Harbour v blízkosti Brisbane. Práve tu v prekrásnom prostredí lesných ciest sa teraz v dvadsiatich rýchlostných skúškach bojovalo o body a titul tohtoročného majstra sveta.

Aj v Austrálii sa ukázalo, ako suverénne sú VW Polo R. Od začiatku mala súťaž u protinožcov vyložených favoritov vo Francúzovi Ogierovi a Fínovi Latvalovi. Francúz je lídrom priebežného poradia a pred Austráliou mal pred druhým Latvalom náskok 44 bodov. Na poslednej rallye v Nemecku mohol Fín tento náskok poriadne znížiť, nebyť jeho nezmyselnej havárii vtedy, keď už Ogier po havárii nejazdil.

Aj na piatom kontinente bojovali obaja jazdci tímu VW na každom meranom úseku o každú desatinu sekundy. Počas druhého dňa, keď Latvala priebežne viedol, do najdlhšej takmer 50 kilometrov dlhej RS si nevybral správne obutie a kombináciu pneumatík, stratil viac ako 13 sekúnd a tým aj šancu vyhrať a znížiť tri podujatia pred koncom seriálu Ogierov náskok.

Aj keď v závere rallye jazdil Latvala ako z partesu, Francúzov náskok nedokázal vymazať a v cieli po dvadsiatich rýchlostných skúškach zaostával za víťazným Ogierom o 6,8 sekundy a skončil druhý. Fín vyhral aj záverečnú powerstage. Za toto víťazstvo si tak okrem 18 bodov za druhé miesto pripísal ďalšie tri body. Ogier bol v powerstage druhý a bral dva body, tretí Brit Meeke jeden bod. Nebyť latvalových stratených 13 sekúnd, bol by víťazom rallye u protinožcov s veľkou pravdepodobnosťou práve on.

2 Ogier a Ingrassia
Tak chutí víťazstvo – Sebastien Ogier (vpravo) so spolujazdcom Julienom Ingrassiom

O tretie miesto v Austrálii zvádzali veľký boj Brit Meeke na Citroëne DS3 s Nórom Mikkelsenom na VW Polo R. Brit si až do 12. RS držal tretiu priečku a jazdil "zbesilo" rýchlo. Až tak, že v tejto RS v ľavotočivej zákrute vyšiel z trate a potom znovu na ňu nabehol, čo jury považovala za skrátenie si trate a Meeke dostal jednominútovú penalizáciu. Aj keď sa potom ako snažil, túto stratu už nedohnal. Mikkelsen na treťom Polo R tak skončil tretí a meeke štvrtý. Šéf súťažného tímu Volkwagenu Jost Capito bol z umiestnenia posádok tímu VW na prvých troch priečkach celý bez seba a neustále opakoval 1-2-3.

Veľmi dobre si v Austrálii viedli aj tri posádky Hyundai. Po tom, čo v Nemecku vyhral Belgičan Neuville na Hyundai 120, chcel sa predviesť aj teraz. V jednej zo zákrut už počas prvého dňa bol však prirýchli a prišiel o predok svojho auta. To ho však príliš nezdržalo. Počas tretieho dňa poškodil záves zadnej nápravy, ale to ešte pred nasledujúcou RS vyriešil a ôsme miesto, ktoré mu vtety patrilo, si udržal. Lepšie si počínal druhý pilot tímu Hyundai, Novozélanďan Paddon, ktorý skončil šiesty. Do tretice: tretí pilot tímu Austrálčan Atkinson bol v cieli desiaty. Pre nováčikovský kórejský tím je to úspech ako hrom.

Už dlhšie sa nedarí víťaziť Fínovi Hirvonenovi, dokonca nedosahuje ani na stupne víťazov. Trojnásobný víťaz austrálskej rallye skončil teraz až piaty a vyjadril sa, že pre budúci rok si už pravdepodobne nebude hľadať nové angažmán a možno z rallye odíde. Jazdca, ktorý ešte s Francúzom Loebom bojoval o titul a len o vlások mu unikol, tak možno už v budúcej sezóne na tratiach rallye neuvidíme.

Seriál vedie s náskokom 50 bodov Francúz Sebastien Ogier pred Fínom Jari-Matti Latvalom. Tretí je mladý Nór Andreas Mikkelsen, štvrtý Fín Mikko Hirvonen, piaty Belgičan Thierry Neuvelle a šiesty Brit Mads Östberg, ktorý súťaž v Austrálii pre zničenú zadnú nápravu po havárii nedokončil.

Najbližšie seriál WRC pokračuje v dňoch 3. až 5. októbra vo Francúzsku, 23. až 26. októbra sa bude jazdiť v Španielsku a záver seriálu je na programe od 13. do 16. novembra, kedy sa pôjde Walles rallye. Najneskôr vtedy spoznáme nového majstra sveta v automobilových súťažiach.

Video:
http://www.laola1.tv/partner/v4player/index.php?identifier=wrc_com&menu1=&menu2=&menu3=&play=230032

Výsledky Rallye Austrália

1. S. OgierFranc./VW Polo R2:53:18,0 hod
2. J. LatvalaFín./ VW Polo R+6,8
3. A. MikkelsenNór./ VW Polo R+1:18,0
4. K. MeekeV. Brit./Citroën+1:44,0
5. M. HirvonenFín./Ford Fiesta+1:53,6
6. H. PaddonN. Zel./Hyunadai i20+2:56,2
7. T. NeuvilleBelg./Hyundai i20+4:28,2
8. E. EvansV. Brit./Ford Fiesta+5:10,0
9. R. KubicaPoľ./Ford Fiesta+6:39,8
10. C. AtkinsonAustr./Hyundai i20+9:29,4

Priebežné poradie jazdcov (po 10 z 13 podujatí)

1. Sebastien Ogier214
2. Jari-Matti Latvala164
3. Andreas Mikkelsen125
4. Mikko Hirvonen83
5. Thierry Neuville79
6. Mads Ostberg74
7. Kris Meeke67
8. Elfyn Evans61
9. Martin Prokop37
10. Henning Solberg26
Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.