Ogier zvíťazil v Austrálii a mieri k titulu (+ video)

Streda, 17 september 2014

Ogier, Latvala, Mikkelsen, v takomto poradí dominovala trojica jazdcov nemeckého tímu Volkswagen na austrálskej rallye, desiatom podujatí majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach. V tomto roku je to už šieste víťazstvo Francúza Sebastiena Ogiera, lídra priebežného hodnotenia seriálu.

1 Vítazi Ogier - Ingrassia
Posádka Sebastien Ogier – Julien Ingrassia oslavuje víťazstvo v cieli austrálskej rallye

Austrálska rallye sa ako súčasť majstrovstiev sveta jazdí od roku 1988. Vtedy to bolo v okolí mesta Perth na západnom pobreží kontinentu. Od roku 2009 sa rallye presunula na opačnú stranu a od roku 2011 sa jazdí na inom mieste východe krajiny, s centrom pri meste Coffs Harbour v blízkosti Brisbane. Práve tu v prekrásnom prostredí lesných ciest sa teraz v dvadsiatich rýchlostných skúškach bojovalo o body a titul tohtoročného majstra sveta.

Aj v Austrálii sa ukázalo, ako suverénne sú VW Polo R. Od začiatku mala súťaž u protinožcov vyložených favoritov vo Francúzovi Ogierovi a Fínovi Latvalovi. Francúz je lídrom priebežného poradia a pred Austráliou mal pred druhým Latvalom náskok 44 bodov. Na poslednej rallye v Nemecku mohol Fín tento náskok poriadne znížiť, nebyť jeho nezmyselnej havárii vtedy, keď už Ogier po havárii nejazdil.

Aj na piatom kontinente bojovali obaja jazdci tímu VW na každom meranom úseku o každú desatinu sekundy. Počas druhého dňa, keď Latvala priebežne viedol, do najdlhšej takmer 50 kilometrov dlhej RS si nevybral správne obutie a kombináciu pneumatík, stratil viac ako 13 sekúnd a tým aj šancu vyhrať a znížiť tri podujatia pred koncom seriálu Ogierov náskok.

Aj keď v závere rallye jazdil Latvala ako z partesu, Francúzov náskok nedokázal vymazať a v cieli po dvadsiatich rýchlostných skúškach zaostával za víťazným Ogierom o 6,8 sekundy a skončil druhý. Fín vyhral aj záverečnú powerstage. Za toto víťazstvo si tak okrem 18 bodov za druhé miesto pripísal ďalšie tri body. Ogier bol v powerstage druhý a bral dva body, tretí Brit Meeke jeden bod. Nebyť latvalových stratených 13 sekúnd, bol by víťazom rallye u protinožcov s veľkou pravdepodobnosťou práve on.

2 Ogier a Ingrassia
Tak chutí víťazstvo – Sebastien Ogier (vpravo) so spolujazdcom Julienom Ingrassiom

O tretie miesto v Austrálii zvádzali veľký boj Brit Meeke na Citroëne DS3 s Nórom Mikkelsenom na VW Polo R. Brit si až do 12. RS držal tretiu priečku a jazdil "zbesilo" rýchlo. Až tak, že v tejto RS v ľavotočivej zákrute vyšiel z trate a potom znovu na ňu nabehol, čo jury považovala za skrátenie si trate a Meeke dostal jednominútovú penalizáciu. Aj keď sa potom ako snažil, túto stratu už nedohnal. Mikkelsen na treťom Polo R tak skončil tretí a meeke štvrtý. Šéf súťažného tímu Volkwagenu Jost Capito bol z umiestnenia posádok tímu VW na prvých troch priečkach celý bez seba a neustále opakoval 1-2-3.

Veľmi dobre si v Austrálii viedli aj tri posádky Hyundai. Po tom, čo v Nemecku vyhral Belgičan Neuville na Hyundai 120, chcel sa predviesť aj teraz. V jednej zo zákrut už počas prvého dňa bol však prirýchli a prišiel o predok svojho auta. To ho však príliš nezdržalo. Počas tretieho dňa poškodil záves zadnej nápravy, ale to ešte pred nasledujúcou RS vyriešil a ôsme miesto, ktoré mu vtety patrilo, si udržal. Lepšie si počínal druhý pilot tímu Hyundai, Novozélanďan Paddon, ktorý skončil šiesty. Do tretice: tretí pilot tímu Austrálčan Atkinson bol v cieli desiaty. Pre nováčikovský kórejský tím je to úspech ako hrom.

Už dlhšie sa nedarí víťaziť Fínovi Hirvonenovi, dokonca nedosahuje ani na stupne víťazov. Trojnásobný víťaz austrálskej rallye skončil teraz až piaty a vyjadril sa, že pre budúci rok si už pravdepodobne nebude hľadať nové angažmán a možno z rallye odíde. Jazdca, ktorý ešte s Francúzom Loebom bojoval o titul a len o vlások mu unikol, tak možno už v budúcej sezóne na tratiach rallye neuvidíme.

Seriál vedie s náskokom 50 bodov Francúz Sebastien Ogier pred Fínom Jari-Matti Latvalom. Tretí je mladý Nór Andreas Mikkelsen, štvrtý Fín Mikko Hirvonen, piaty Belgičan Thierry Neuvelle a šiesty Brit Mads Östberg, ktorý súťaž v Austrálii pre zničenú zadnú nápravu po havárii nedokončil.

Najbližšie seriál WRC pokračuje v dňoch 3. až 5. októbra vo Francúzsku, 23. až 26. októbra sa bude jazdiť v Španielsku a záver seriálu je na programe od 13. do 16. novembra, kedy sa pôjde Walles rallye. Najneskôr vtedy spoznáme nového majstra sveta v automobilových súťažiach.

Video:
http://www.laola1.tv/partner/v4player/index.php?identifier=wrc_com&menu1=&menu2=&menu3=&play=230032

Výsledky Rallye Austrália

1. S. OgierFranc./VW Polo R2:53:18,0 hod
2. J. LatvalaFín./ VW Polo R+6,8
3. A. MikkelsenNór./ VW Polo R+1:18,0
4. K. MeekeV. Brit./Citroën+1:44,0
5. M. HirvonenFín./Ford Fiesta+1:53,6
6. H. PaddonN. Zel./Hyunadai i20+2:56,2
7. T. NeuvilleBelg./Hyundai i20+4:28,2
8. E. EvansV. Brit./Ford Fiesta+5:10,0
9. R. KubicaPoľ./Ford Fiesta+6:39,8
10. C. AtkinsonAustr./Hyundai i20+9:29,4

Priebežné poradie jazdcov (po 10 z 13 podujatí)

1. Sebastien Ogier214
2. Jari-Matti Latvala164
3. Andreas Mikkelsen125
4. Mikko Hirvonen83
5. Thierry Neuville79
6. Mads Ostberg74
7. Kris Meeke67
8. Elfyn Evans61
9. Martin Prokop37
10. Henning Solberg26
Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.