Ogierov prvý triumf v kariére na Korzike

Utorok, 04 október 2016

Po tom ako z kalendára vypadla čínska rallye, pokračoval seriál majstrovstiev sveta automobilových súťaží na Korzike svojím desiatym uskutočneným podujatím. Stal sa korisťou lídra priebežného poradia Francúza Sebastiena Ogiera, ktorý sa týmto víťazstvom značne priblížil k zisku svojho štvrtého titulu majstra sveta. Na stupeň víťazov po jeho pravej ruke stál Belgičan Thierry Neuvelle a po ľavej Nór Andreas Mikkelsen.

Sebastien Ogier - Korzika
Víťazná posádka Ogier-Ingrassia takto v cieli oslavovala svoj prvý triumf na Korzike

Tridsaťdvaročný jazdec tímu Volkswagen triumfoval na francúzskej rallye po prvý raz v kariére a v tejto sezóne je to už jeho štvrté víťazstvo v seriáli. Jeho prenasledovateľ a ešte stále možný kandidát na tohtoročný titul Nór Mikkelsen z rovnakého tímu Volkswagen si tretím miestom na Korzike zachoval aspoň teoretickú nádej na zisk titulu. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte tri súťaže a Ogier má teraz náskok 68 bodov, čo by v prípade, ak sa nič mimoriadne nestane, malo stačiť na štvrtú korunováciu.

Cestu k víťazstvu na rýchlych asfaltových cestách francúzskeho ostrova Korzika si Ogier vydláždil prvenstvom v šiestich rýchlostných skúškach z celkových desiatich. Aby dal najavo svoje odhodlanie pokoriť korzickú súťaž, vyhral na svojom VW Polo-R hneď prvé štyri a urobil si náskok, ktorý potom kontroloval a v cieli bol od prenasledovateľov rýchlejší o vyše trištvrte minúty. Na päty mu šliapal najmä Belgičan Neuville na automobile Hyundai i20 WRC, ale aj tímoví partneri Nór Mikkelsen či Fín Latvala. Ogier si však svoju pozíciu pozorne strážil, neurobil žiadnu podstatnú chybu a víťazstvo si udržal.

Nebezpečenstvo pre Ogiera číhalo od rýchleho Brita Krisa Meekeho, ktorý vyhral tri rýchlostné skúšky, ale už v sobotňajšej etape pre technické problémy so svojím Citroënom DS3 odstúpil. Do súťaže sa vrátil bez šance na bodové umiestnenie, vyhral v nedeľu dve záverečné rýchlostné skúšky vrátane diváckej power stage, za ktorú si pripísal do svojho hodnotenia tri body.

Rallye na Korzike sa zúčastnila aj slovenská posádka Martin Kočí so spolujazdcom L. Kostkom, ktorých v cieli klasifikovali na veľmi peknom 21. mieste z celkových 70 posádok na štarte.

Francúz Ogier by mohol svoj štvrtý titul osláviť už na Rallye Katalánska, ktorá sa bude jazdiť 13. až 16. októbra.

Výsledky Rallye Francúzska

1. Sebastien OgierFranc./VW Polo-R4:07:17,0 hod
2. Thierry NeuvilleBelg./Hyundai i20+46,6 s
3. Andreas MikkelsenNór.VW Polo-R+1:10,0 min
4. Jari-Matti LatvalaFín.VW Polo-R+1:35
5. Craig BreenÍr./Citroën DS3+2:18,6
6. Hayden PaddonN. Zél./Hyundai i20+2:36,1
7. Dani SordoŠpan./Hyundai+3:06,9
8. Eric CamilliFranc./Ford Fiesta+4:53,9
9. Mats ÖstbergNór./Ford Fiesta+5:37,7
10. Ott TanakEst./Ford Fiesta+6:26,6
...
21. Martin KočíSR/Citroën DS3+32:18,2

Priebežné poradie jazdcov (po 10 z 13 podujatí)

1. Sebastien Ogier195 bodov
2. Andreas Mikkelsen127
3. Thierry Neuville112
4. Hayden Paddon102
5. Jari-Matti Latvala101
6. Dani Sordo92
7. Mads Östberg (Nór./Ford Fiesta)80
8. Kris Meeke (V. Brit./Citr. DS3)54
9. Ott Tanak53
10. Craig Breen35

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Volkswagen293 bodov
2. Hyundai227
3. Volkswagen II136
4. M-Sport Ford132
5. Hyundai II106
6. Dmack Ford66
7. Jipocar18

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.