Ogierov triumf v Poľsku

Utorok, 07 júl 2015

Majstrovstvá sveta v automobilových súťažiach mali siedme pokračovanie seriáli v Poľsku. Aj tu zvíťazil úradujúci majster sveta Francúz Sebastien Ogier, ktorý 19 rýchlostných skúšok prešiel v najkratšom čase. Druhý skončil Nór Andreas Mikee a tretí bol Estónec Ott Tänak.

Rallye Polska
Hyundai nasadil v Poľsku štyri WRC automobily i20. Najúspešnejší bol Novozélanďan Paddon, ktorý skončil na piatom mieste. Zo šiesteho miesta sa tešil Belgičana Neuville

V Európe panujú v týchto dňoch vysoké teploty, takže nič iné sa nedalo čakať ani na rallye v Poľsku. To kládlo na automobily i jazdcov vysoké nároky. Z horúčav trpeli aj pneumatiky a nebezpečný pre posádky bol aj prach na cestách rýchlostných skúšok. Napriek tomu sa v Poľsku jazdilo rýchlo s priemermi v rýchlostných skúškach nad sto kilometrov za hodinu.

Náročné podmienky najlepšie zvládol Francúz Ogier a zvíťazil s naskokom 11,9 sekundy. Dvojnásobný majster sveta Ogier vyhral v tomto roku už päť zo siedmich súťaží a víťazstvo v Poľsku je už jeho 29. v kariére. Okrem toho v Portugalsku skončil druhý. Nebodoval jediný raz v Argentíne, kde skončil na 17. mieste.

Na stupeň víťazov nedosiahol ani tentoraz Fín Jari-Matti Latvala, keď bol až štvrtý. Darilo sa tímu Hyundai Motorsport – Novozélanďan Hayden Paddon skončil piaty a Belgičan Thierry Neuville šiesty. Bodoval aj Španiel Dani Sordo na desiatom mieste. Súťaž doma v Poľsku dokončil Robert Kubica a bodoval na ôsmom mieste. Prekvapením pre niekoho môže byť tretie miesto Estónca Tänaka. Je to však ostrieľaný jazdec a tentoraz nerobil chyby a jazdil rýchlo, ale spoľahlivo.

Ôsmim dielom seriálu WRC bude Rallye Fínska. Pôjde sa od 30. júla do 2. augusta.

Výsledky Rallye Poľska

1. Sebastien OgierFranc./VW Polo R2:26:11,5 hod
2. Andreas MikkeeNór./W Polo R+11,9 s
3. Ott TänakEst./Ford Fiesta+23,0
4. Jari-Matti LatvalaFín. VW Polo R+44,7
5. Hayden PaddonN. Zél./Hyundai i20+1:14,6 min
6. Thierry NeuvilleBelg./Hyundai i20+1:44,5
7. Kevin MeekeV. Brit./Citroën DS3 +1:57,7
8. Robert KubicaPol./Ford Fiesta +2:08,3
9. Mats OstbergNór./Citroën DS3 +2:18,2
10. Dani SordoŠpan./Hyundai i20 +2:48,4
11. Martin ProkopČR/Ford Fiesta +4:43,3
...
56. Martin KočíSR/Peugeot 208+1:12:13,4 hod

Priebežné poradie jazdcov (po 7 podujatí z 13 podujatí)

1. Sebastien Ogier161 bodov
2. Andreas Mikkelsen83
3. Mads Östberg69
4. Jari-Matti Latvala68
5. Thierry Neuville58
6. Kris Meeke53
7. Elfyn Evans53

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Volkswagen219 bodov
2. Citroëen125
3. Hyundai123
4. Ford114

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."