Peugeot na Dakar so Sainzom a Despresom

Štvrtok, 27 marec 2014

Peugeot po fenomenálnom rekorde Sebastiena Loebe na najvyššie položené preteky sveta, na vrch Pikes Peak, sa vrhá do novej výzvy. Ohlásil svoju účasť na najdlhšej a najťažšej rally na svete, na Rallye Dakar. Do sedla svojho pripravovaného špeciálu zverboval Španiela Carlosa Sainza a Francúza Cyrila Despresa.

1 Sainz - Despres
Carlos Sainz a Cyril Despres budú na najbližšom Dakare pilotovať Peugeot 2008 DKR

Rekordom z júna minulého roku na Pikes Peak za 8:13:878 minúty sa Peugeot naladil na víťaznú nôtu. Po úžasnom výkone Loeba na ťažkej trati na Pikes Peak sa Peugeot Sport nechce uspokojiť len s jednorazovým úspechom a túži po ďalších. Po dobrodružstve v horách amerického Colorada v nadmorskej výške 4301 metrov nad morom sa Peugeot Sport, Red Bull a TOTAL rozhodli zdolať aj iný druh terénu, ten čo ponúka Dakar.

Ide vlastne o návrat na Rallye Dakar, pretože v rokoch 1987 a 1990 tu Peugeot zvíťazil štyrikrát v rade – s modelmi 205 T16 Grand Raid a 405 T16 Grand Raid. Aj keď sa teraz nesúťaží na afrických dunách, ale na svahoch južnej Ameriky, rallye je rovnako náročná pre jazdcov, posádky i pre stroje.

4 Silueta Peugeot 2008 DKR
Silueta špeciálu Peugeot 2008 DKR. Hotový model sa predstaví už onedlho v Pekingu.

Na terénoch juhoamerického Dakar už bude v januári budúceho roku tím Peugeot Total bojovať s novou zbraňou, s modelom 2008 DKR. Chce ho pripraviť tak, aby zvládol desať tisíc kilometrov dlhý a vyše dva týždne trvajúci maratón. Ešte predtým sa zúčastní aj iných podujatí, aby sa na Dakar čo najlepšie pripravil.

Carlos Sainz a Cyril Despres sú dve kľúčové postavy v tíme. Víťaz Dakaru z roku 2010, Carlos Sainz, prinesie svoje skúsenosti a znalosti z vývoja terénnych špeciálov a Cyril Despres, päťnásobný motocyklový víťaz, si zvolil Peugeot pre začiatok novej kariéry na štyroch kolesách.

Nový Peugeot 2008 DKR navrhol a konštruoval rovnaký tím ako Peugeot 208 T16 Pikes Peak. Nový súťažný Peugeot sa po prvý raz predstaví 20.apríla na autosalóne v Pekingu.

1 Sainz - Despres 2 Carlos Sainz 3 Cyril Despres 4 Silueta Peugeot 2008 DKR
Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.