Peugeot na Dakar so Sainzom a Despresom

Štvrtok, 27 marec 2014

Peugeot po fenomenálnom rekorde Sebastiena Loebe na najvyššie položené preteky sveta, na vrch Pikes Peak, sa vrhá do novej výzvy. Ohlásil svoju účasť na najdlhšej a najťažšej rally na svete, na Rallye Dakar. Do sedla svojho pripravovaného špeciálu zverboval Španiela Carlosa Sainza a Francúza Cyrila Despresa.

1 Sainz - Despres
Carlos Sainz a Cyril Despres budú na najbližšom Dakare pilotovať Peugeot 2008 DKR

Rekordom z júna minulého roku na Pikes Peak za 8:13:878 minúty sa Peugeot naladil na víťaznú nôtu. Po úžasnom výkone Loeba na ťažkej trati na Pikes Peak sa Peugeot Sport nechce uspokojiť len s jednorazovým úspechom a túži po ďalších. Po dobrodružstve v horách amerického Colorada v nadmorskej výške 4301 metrov nad morom sa Peugeot Sport, Red Bull a TOTAL rozhodli zdolať aj iný druh terénu, ten čo ponúka Dakar.

Ide vlastne o návrat na Rallye Dakar, pretože v rokoch 1987 a 1990 tu Peugeot zvíťazil štyrikrát v rade – s modelmi 205 T16 Grand Raid a 405 T16 Grand Raid. Aj keď sa teraz nesúťaží na afrických dunách, ale na svahoch južnej Ameriky, rallye je rovnako náročná pre jazdcov, posádky i pre stroje.

4 Silueta Peugeot 2008 DKR
Silueta špeciálu Peugeot 2008 DKR. Hotový model sa predstaví už onedlho v Pekingu.

Na terénoch juhoamerického Dakar už bude v januári budúceho roku tím Peugeot Total bojovať s novou zbraňou, s modelom 2008 DKR. Chce ho pripraviť tak, aby zvládol desať tisíc kilometrov dlhý a vyše dva týždne trvajúci maratón. Ešte predtým sa zúčastní aj iných podujatí, aby sa na Dakar čo najlepšie pripravil.

Carlos Sainz a Cyril Despres sú dve kľúčové postavy v tíme. Víťaz Dakaru z roku 2010, Carlos Sainz, prinesie svoje skúsenosti a znalosti z vývoja terénnych špeciálov a Cyril Despres, päťnásobný motocyklový víťaz, si zvolil Peugeot pre začiatok novej kariéry na štyroch kolesách.

Nový Peugeot 2008 DKR navrhol a konštruoval rovnaký tím ako Peugeot 208 T16 Pikes Peak. Nový súťažný Peugeot sa po prvý raz predstaví 20.apríla na autosalóne v Pekingu.

1 Sainz - Despres 2 Carlos Sainz 3 Cyril Despres 4 Silueta Peugeot 2008 DKR
Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.