Peugeot na Dakar so Sainzom a Despresom

Štvrtok, 27 marec 2014

Peugeot po fenomenálnom rekorde Sebastiena Loebe na najvyššie položené preteky sveta, na vrch Pikes Peak, sa vrhá do novej výzvy. Ohlásil svoju účasť na najdlhšej a najťažšej rally na svete, na Rallye Dakar. Do sedla svojho pripravovaného špeciálu zverboval Španiela Carlosa Sainza a Francúza Cyrila Despresa.

1 Sainz - Despres
Carlos Sainz a Cyril Despres budú na najbližšom Dakare pilotovať Peugeot 2008 DKR

Rekordom z júna minulého roku na Pikes Peak za 8:13:878 minúty sa Peugeot naladil na víťaznú nôtu. Po úžasnom výkone Loeba na ťažkej trati na Pikes Peak sa Peugeot Sport nechce uspokojiť len s jednorazovým úspechom a túži po ďalších. Po dobrodružstve v horách amerického Colorada v nadmorskej výške 4301 metrov nad morom sa Peugeot Sport, Red Bull a TOTAL rozhodli zdolať aj iný druh terénu, ten čo ponúka Dakar.

Ide vlastne o návrat na Rallye Dakar, pretože v rokoch 1987 a 1990 tu Peugeot zvíťazil štyrikrát v rade – s modelmi 205 T16 Grand Raid a 405 T16 Grand Raid. Aj keď sa teraz nesúťaží na afrických dunách, ale na svahoch južnej Ameriky, rallye je rovnako náročná pre jazdcov, posádky i pre stroje.

4 Silueta Peugeot 2008 DKR
Silueta špeciálu Peugeot 2008 DKR. Hotový model sa predstaví už onedlho v Pekingu.

Na terénoch juhoamerického Dakar už bude v januári budúceho roku tím Peugeot Total bojovať s novou zbraňou, s modelom 2008 DKR. Chce ho pripraviť tak, aby zvládol desať tisíc kilometrov dlhý a vyše dva týždne trvajúci maratón. Ešte predtým sa zúčastní aj iných podujatí, aby sa na Dakar čo najlepšie pripravil.

Carlos Sainz a Cyril Despres sú dve kľúčové postavy v tíme. Víťaz Dakaru z roku 2010, Carlos Sainz, prinesie svoje skúsenosti a znalosti z vývoja terénnych špeciálov a Cyril Despres, päťnásobný motocyklový víťaz, si zvolil Peugeot pre začiatok novej kariéry na štyroch kolesách.

Nový Peugeot 2008 DKR navrhol a konštruoval rovnaký tím ako Peugeot 208 T16 Pikes Peak. Nový súťažný Peugeot sa po prvý raz predstaví 20.apríla na autosalóne v Pekingu.

1 Sainz - Despres 2 Carlos Sainz 3 Cyril Despres 4 Silueta Peugeot 2008 DKR
Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."
1-Homola-Rím
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola si odnáša z pretekov FIA Motorsport Games 2019 Rome, ktoré nazývali aj malými majstrovstvami sveta či olympijskými hrami v motoršporte, bronzovú medailu. V sobotu v prvých pretekoch skončil druhý a v nedeľu piaty, čo mu v konečnom hodnotení vynieslo miesto na stupni víťazov. V druhých pretekoch potreboval auto bezpečne doviezť do cieľa a skončiť do piateho miesta, aby obsadil celkové tretie miesto. Svoju úlohu splnil a cieľovú pásku preťal na 5. mieste. Diváci tak na historicky prvom výnimočnom podujatí FIA Motorsport Games 2019 Rome videli pódium zložené z ruského, belgického a slovenského pretekára Mateja Homolu.