Pod Akropolou víťazí Loeb

Pondelok, 28 máj 2012

Francúzsky majster sveta sa aj v Grécku na Akropolis rallye, šiestom podujatí seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, postavil na najvyšší stupienok. Osemnásobný majster sveta vyhral v tomto roku už štvrté podujatie a je tak na najlepšej ceste k zisku deviateho titulu, ktorý od roku 2004 získaval výhradne tento 38ročný Francúz. Druhý v Grécku skončil Fín Mikko Hirvonen a tretí jeho krajan Jari-Matti Latvala.

Mikko Hirvonen
Mikko Hirvonen obsadil na Rallye Akropolis druhé miesto za Sébastienom Loebom

Náročná kamenistá a prašná grécka Akropolis rallye patrí najmä svojim povrchom k tým najdrsnejším súťažiam svetového seriálu, podobne ako rallye v Jordánsku či Portugalsku. V Grécku čakalo na posádky celkom 1700 kilometrov, z nich 409 kilometrov pripadlo na 22 rýchlostných skúšok. Najlepšie si s nimi poradili obaja jazdci Citroënu Loeb a Hirvonen.

Na stupne víťazov mali namierené aj Latvala, ktorý začal súťaž vo veľkom štýle a spočiatku aj viedol. Mieril tam aj bývalý majster sveta Petter Solberg z Nórska, ale aj ďalší Nór Östberg. Solberga, inak víťaza piatich rýchlostných skúšok, vyradilo už v prvej RS tretieho súťažného dňa odpadnuté koleso na jeho na jeho aute. Práve v čase, keď mu patrila druhá priečka a keď za vedúcim Loebom zaostával len desať sekúnd. Na poruchu motora vypadol Rus Novikov, Nór Mikkelsen na poškodené kývne rameno prednej nápravy a pre haváriu (na strechu) súťaž nedokončil ani známy Quatarčan All-Attiyah.

Tretí deň rallye bol v znamení Latvalu, ktorý vyhrával jednu rýchlostnú skúšku za druhou, na lepšie ako tretie miesto mu to však nestačilo. Celkom z 22 rýchlostných skúšok zvíťazil až v desiatich, víťaza Loeba (vyhral šesť RS) však napriek tomu neohrozil. Podobne ani druhého Hirvonena (zvíťazil v jednej RS). Östberg si udržal štvrtú pozíciu pred Čechom Martinom Prokopom, ktorý po šiestej priečke z argentínskej rallye má ďalšie skvelé umiestnenie. Výborne jazdil aj Francúz Ogier na Fabii S2000, keď v cieli bol siedmy. Zdatne si v Grécku počínala aj slovenská posádka Kočí/Zámečník, ktorí po dlhšom čase zastupovali našich súťažiarov na najvyššom podujatí.

Ďalšie podujatie seriálu WRC je na programe 22. až 24. júna na Novom Zélande.

Výsledky Rallye Akropolis

1. Sébastien LoebFranc./Citroën DS34:42:03 hod
2. Mikko HirvonenFín./Citroën DS3+40,0 s
3. Jari-Matti LatvalaFín./Ford Fiesta RS+3:04,8 min
4. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta RS+6:16,4
5. Martin ProkopČR/Ford Fiesta RS+7:46,5
6. Thierry NeuvilleBelg./Citroën DS3+9:41,4
7. Sébastien OgierFranc./Škoda Fabia S2000+12:59,9
...
23. Koči/ZámečníkSR/Citroën C2+1:23:51,0 hod

Priebežné poradie jazdcov (po 6 podujatiach)

1. Sébastien Loeb119 bodov
2. Mikko Hirvonen89
3. Mads Östberg80
4. Petter Solberg73
5. Jari-Matti Latvala45
6. Jevgenij Novikov43

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën194 bodov
2. Ford121
3. M-Sport Ford91
4. Citroen Junior42
5. Qatar WR Team37
6. Adapta WR Team27
7. MINI WRC Team26
8. Brazil WR Team10

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.