Pod Akropolou víťazí Loeb

Pondelok, 28 máj 2012

Francúzsky majster sveta sa aj v Grécku na Akropolis rallye, šiestom podujatí seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, postavil na najvyšší stupienok. Osemnásobný majster sveta vyhral v tomto roku už štvrté podujatie a je tak na najlepšej ceste k zisku deviateho titulu, ktorý od roku 2004 získaval výhradne tento 38ročný Francúz. Druhý v Grécku skončil Fín Mikko Hirvonen a tretí jeho krajan Jari-Matti Latvala.

Mikko Hirvonen
Mikko Hirvonen obsadil na Rallye Akropolis druhé miesto za Sébastienom Loebom

Náročná kamenistá a prašná grécka Akropolis rallye patrí najmä svojim povrchom k tým najdrsnejším súťažiam svetového seriálu, podobne ako rallye v Jordánsku či Portugalsku. V Grécku čakalo na posádky celkom 1700 kilometrov, z nich 409 kilometrov pripadlo na 22 rýchlostných skúšok. Najlepšie si s nimi poradili obaja jazdci Citroënu Loeb a Hirvonen.

Na stupne víťazov mali namierené aj Latvala, ktorý začal súťaž vo veľkom štýle a spočiatku aj viedol. Mieril tam aj bývalý majster sveta Petter Solberg z Nórska, ale aj ďalší Nór Östberg. Solberga, inak víťaza piatich rýchlostných skúšok, vyradilo už v prvej RS tretieho súťažného dňa odpadnuté koleso na jeho na jeho aute. Práve v čase, keď mu patrila druhá priečka a keď za vedúcim Loebom zaostával len desať sekúnd. Na poruchu motora vypadol Rus Novikov, Nór Mikkelsen na poškodené kývne rameno prednej nápravy a pre haváriu (na strechu) súťaž nedokončil ani známy Quatarčan All-Attiyah.

Tretí deň rallye bol v znamení Latvalu, ktorý vyhrával jednu rýchlostnú skúšku za druhou, na lepšie ako tretie miesto mu to však nestačilo. Celkom z 22 rýchlostných skúšok zvíťazil až v desiatich, víťaza Loeba (vyhral šesť RS) však napriek tomu neohrozil. Podobne ani druhého Hirvonena (zvíťazil v jednej RS). Östberg si udržal štvrtú pozíciu pred Čechom Martinom Prokopom, ktorý po šiestej priečke z argentínskej rallye má ďalšie skvelé umiestnenie. Výborne jazdil aj Francúz Ogier na Fabii S2000, keď v cieli bol siedmy. Zdatne si v Grécku počínala aj slovenská posádka Kočí/Zámečník, ktorí po dlhšom čase zastupovali našich súťažiarov na najvyššom podujatí.

Ďalšie podujatie seriálu WRC je na programe 22. až 24. júna na Novom Zélande.

Výsledky Rallye Akropolis

1. Sébastien LoebFranc./Citroën DS34:42:03 hod
2. Mikko HirvonenFín./Citroën DS3+40,0 s
3. Jari-Matti LatvalaFín./Ford Fiesta RS+3:04,8 min
4. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta RS+6:16,4
5. Martin ProkopČR/Ford Fiesta RS+7:46,5
6. Thierry NeuvilleBelg./Citroën DS3+9:41,4
7. Sébastien OgierFranc./Škoda Fabia S2000+12:59,9
...
23. Koči/ZámečníkSR/Citroën C2+1:23:51,0 hod

Priebežné poradie jazdcov (po 6 podujatiach)

1. Sébastien Loeb119 bodov
2. Mikko Hirvonen89
3. Mads Östberg80
4. Petter Solberg73
5. Jari-Matti Latvala45
6. Jevgenij Novikov43

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën194 bodov
2. Ford121
3. M-Sport Ford91
4. Citroen Junior42
5. Qatar WR Team37
6. Adapta WR Team27
7. MINI WRC Team26
8. Brazil WR Team10

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.