Portugalsko: víťaz Hirvonen nevyhral!

Pondelok, 02 apríl 2012

Fínsky jazdec Mikko Hirvonen sa po pohrome favoritov veľmi tešil z prvého víťazstva v novom tíme Citroënu. Som naozaj šťastný, povedal v cieli, ako však komentoval rozhodnutie technických komisárov po tom, čo zistili na jeho aute predpisom nevyhovujúci zotrvačník a diskvalifikovali ho, to známe nie je. Víťazom sa tak stal 24 ročný Nór Mads Östberg pred Rusom Novikovom a ďalším Nórom P. Solbergom.

Hirvonenova prečasná oslava
Predčasná radosť Hirvonena (vľavo) a Lehtinena v cieli, keď ich neskôr diskvalifikovali

Dvaja hlavní favoriti, osemnásobný majster sveta Francúz Loeb a v tejto sezóne vo skvelej forme jazdiaci Fín Latvala, pre havárie náročnú portugalskú súťaž plnú blata, dažďa a šmykľavých tretí nedokončili. Loeb vypadol už v piatok, počas prvého dňa, na konci ktorého sa na čele priebežného poradia usadil Lazvala. Jeho obrovská motivácia však mohla spôsobiť, že už v úvodnej rýchlostnej skúške druhého dňa havaroval. To bola istá výhoda pre ďalšieho Fína, Hirvonena, ktorý prvý rok jazdí za Citroën a s bezpečným vyše tridsať sekundovým náskokom sa usadil na čele pred Rusom Novikovom a Nórom Östbergom o takmer 42 sekúnd.

Hirvonenova spoľahlivosť slávila úspech aj v záverečný tretí deň súťaže. Išiel tak, aby si udržiaval náskok pred súpermi, zbytočne neriskoval a súťaž dokončil. To sa mu aj podarilo, keď v cieli mal na druhého Östberga náskok takmer dve minúty. Ani tak výrazný náskok nebol pre Hirvonena nič platný po tom, čo technickí komisári zistili, že jeho motor používa údajne nepovolený zotrvačník. Fína, ktorý sa svojmu prvému víťazstvu vo farbách Citroëna nesmierne tešil (bol aj prvým fínskym jazdcom, ktorý vyhral súťaž WRC na Citroëne), po súťaži diskvalifikovali. Víťazstvo z Portugalska si tak do inej škandinávskej krajiny odvážal Nór Östberg. Novikov skončil druhý, Petter Solberg tretí, Al-Attiyah, známy z dakarskej rallye štvrtý a Čech Martin Prokop piaty.

Isté je, že za problém, pre ktorý Hirvonena diskvalifikovali, nenesie zodpovednosť jazdec, ale Citroën. Bude musieť problém zistený technikmi na portugalskej rallye (navyše sa hovorí aj o nevyhovujúcom turbodúchadle) vysvetľovať technickej komisii FIA. Ďalším problémom môže byť aj fakt, že tieto komponenty používal Citroën už od začiatku sezóny.

Ďalšie, v poradí piate podujatie 13dielneho seriálu majstrovstiev sveta automobilových súťaží sa pôjde v Argentíne 27. až 29. apríla. Približne o miesiac neskôr, presnejšie od 25. do 27. mája, bude na programe grécka Akropolis rallye.

Výsledky Rallye Portugalska

1. M. Ostberg / Jonas AnderssonFord Fiesta RS WRC4:21:16,1 hod
2. E. Novikov / Denis GiraudetFord Fiesta RS WRC+1:33,2 min
3. P. Solberg / Chris PattersonFord Fiesta RS WRC+1:55,6
4. N. Al-Attiyah / G. BernacchiniCitroën DS3 WRC+6:05,8
5. M. Prokop / Zdeněk HrůzaFord Fiesta RS WRC+6:09,2
6. D. Kuipers / Robin BuysmansFord Fiesta RS WRC+6:47,3
7. S. Ogier / J. IngrassiaŠkoda Fabia S2000+7:09,0
8. T. Neuville / N. GilsoulCitroën DS3 WRC+8:37,9
9. J. Ketomaa / M. StenbergFord Fiesta RS WRC+9:52,8
10.P. van Merksteijn jr./E. ChevaillierCitroën DS3 WRC+10:11,0

Priebežné poradie jazdcov (po 4 podujatiach)

1.Sebastien Loeb66 bodov
2. Petter Solberg62
3. Mads Ostberg53
4. Mikko Hirvonen50
5. Evgeny Novikov39
6. Jari-Matti Latvala28
7. Dani Sordo21
8. Nasser Al-Attiyah20
9. Ott Tanak15
10.Martin Prokop10
11.Sebastien Ogier10
12.Francois Delecour8

Hirvonenova prečasná oslava víťaz Ostberg Port rallye
Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.