Portugalsko: víťaz Hirvonen nevyhral!

Pondelok, 02 apríl 2012

Fínsky jazdec Mikko Hirvonen sa po pohrome favoritov veľmi tešil z prvého víťazstva v novom tíme Citroënu. Som naozaj šťastný, povedal v cieli, ako však komentoval rozhodnutie technických komisárov po tom, čo zistili na jeho aute predpisom nevyhovujúci zotrvačník a diskvalifikovali ho, to známe nie je. Víťazom sa tak stal 24 ročný Nór Mads Östberg pred Rusom Novikovom a ďalším Nórom P. Solbergom.

Hirvonenova prečasná oslava
Predčasná radosť Hirvonena (vľavo) a Lehtinena v cieli, keď ich neskôr diskvalifikovali

Dvaja hlavní favoriti, osemnásobný majster sveta Francúz Loeb a v tejto sezóne vo skvelej forme jazdiaci Fín Latvala, pre havárie náročnú portugalskú súťaž plnú blata, dažďa a šmykľavých tretí nedokončili. Loeb vypadol už v piatok, počas prvého dňa, na konci ktorého sa na čele priebežného poradia usadil Lazvala. Jeho obrovská motivácia však mohla spôsobiť, že už v úvodnej rýchlostnej skúške druhého dňa havaroval. To bola istá výhoda pre ďalšieho Fína, Hirvonena, ktorý prvý rok jazdí za Citroën a s bezpečným vyše tridsať sekundovým náskokom sa usadil na čele pred Rusom Novikovom a Nórom Östbergom o takmer 42 sekúnd.

Hirvonenova spoľahlivosť slávila úspech aj v záverečný tretí deň súťaže. Išiel tak, aby si udržiaval náskok pred súpermi, zbytočne neriskoval a súťaž dokončil. To sa mu aj podarilo, keď v cieli mal na druhého Östberga náskok takmer dve minúty. Ani tak výrazný náskok nebol pre Hirvonena nič platný po tom, čo technickí komisári zistili, že jeho motor používa údajne nepovolený zotrvačník. Fína, ktorý sa svojmu prvému víťazstvu vo farbách Citroëna nesmierne tešil (bol aj prvým fínskym jazdcom, ktorý vyhral súťaž WRC na Citroëne), po súťaži diskvalifikovali. Víťazstvo z Portugalska si tak do inej škandinávskej krajiny odvážal Nór Östberg. Novikov skončil druhý, Petter Solberg tretí, Al-Attiyah, známy z dakarskej rallye štvrtý a Čech Martin Prokop piaty.

Isté je, že za problém, pre ktorý Hirvonena diskvalifikovali, nenesie zodpovednosť jazdec, ale Citroën. Bude musieť problém zistený technikmi na portugalskej rallye (navyše sa hovorí aj o nevyhovujúcom turbodúchadle) vysvetľovať technickej komisii FIA. Ďalším problémom môže byť aj fakt, že tieto komponenty používal Citroën už od začiatku sezóny.

Ďalšie, v poradí piate podujatie 13dielneho seriálu majstrovstiev sveta automobilových súťaží sa pôjde v Argentíne 27. až 29. apríla. Približne o miesiac neskôr, presnejšie od 25. do 27. mája, bude na programe grécka Akropolis rallye.

Výsledky Rallye Portugalska

1. M. Ostberg / Jonas AnderssonFord Fiesta RS WRC4:21:16,1 hod
2. E. Novikov / Denis GiraudetFord Fiesta RS WRC+1:33,2 min
3. P. Solberg / Chris PattersonFord Fiesta RS WRC+1:55,6
4. N. Al-Attiyah / G. BernacchiniCitroën DS3 WRC+6:05,8
5. M. Prokop / Zdeněk HrůzaFord Fiesta RS WRC+6:09,2
6. D. Kuipers / Robin BuysmansFord Fiesta RS WRC+6:47,3
7. S. Ogier / J. IngrassiaŠkoda Fabia S2000+7:09,0
8. T. Neuville / N. GilsoulCitroën DS3 WRC+8:37,9
9. J. Ketomaa / M. StenbergFord Fiesta RS WRC+9:52,8
10.P. van Merksteijn jr./E. ChevaillierCitroën DS3 WRC+10:11,0

Priebežné poradie jazdcov (po 4 podujatiach)

1.Sebastien Loeb66 bodov
2. Petter Solberg62
3. Mads Ostberg53
4. Mikko Hirvonen50
5. Evgeny Novikov39
6. Jari-Matti Latvala28
7. Dani Sordo21
8. Nasser Al-Attiyah20
9. Ott Tanak15
10.Martin Prokop10
11.Sebastien Ogier10
12.Francois Delecour8

Hirvonenova prečasná oslava víťaz Ostberg Port rallye
Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.