Prekvapenie z Fínska: Jari-Matti Latvala

Streda, 04 august 2010

Fínska rallye patrí k najrýchlejším v celom seriáli šampionátu automobilových súťaží. Priam ukážkovo to predvádzal domáci jazdec a minuloročný vicemajster sveta Mikko Hirvonen do chvíle, kým sa jeho Ford Focus po jednom z dlhých skokov na horizonte šotolinovej horskej cesty nedostal do nezvládnuteľnej situácie a Hirvonenov súťažný špeciál do bočnej "vývrtky". Tá sa po viacerých premetoch skončila veľmi šťastne a posádka vykráčala z auta síce nie cez dvere, ale cez chýbajúcu strechu – nezranená (!!!).

Juha Kankkunen
Ozdobou fínskej rallye bola účasť súťažnej legendy Juha Kankkunena a jeho 8. miesto

Špecialitou fínskej rallye, v minulosti známej pod hlavičkou Rally tisíc jazier, bol od roku 1951 až do roku 1990 fakt, že tu víťazili výlučne severské hviezdy súťažného neba. Z tých čias je nedostižný rekord Hannu Mikkolu, ktorý tu vyhral sedemkrát. Hviezdami približne rovnakého lesku boli aj Marcus Grönholm, ktorý fínsku rallye vyhral šesťkrát v rokoch 2000 až 2006 (s výnimkou roku 2003, kedy zvíťazil Markko Märtin), ale aj Marku Allen (vyhral 6x) či Tommi Mäkinen (5x). Hegemóniu Severanov ako prví prerušili Španiel Carlos Sainz (1990) a Francúzi Didier Auriol (1992), v ostatných rokoch aj Sébastien Loeb.

Jazdci tímu Ford, Mikko Hirvonen a Jari-Matti Latvala, nemajú tento rok príliš úspešný a tak si to chceli vynahradiť teraz doma. Usilovne sa na domácu rallye pripravovali. Obaja si uvedomovali, že uspieť doma znamená dokonale poznať trať. A tak jazdili a testovali. Veď Mikko tu mal obhajovať minuloročné prvenstvo a v tomto roku vyhral iba úvodnú rallye seriálu vo Švédsku. Ako to s Mikkom dopadlo, sme si už povedali.

Bol tu však ešte Latvala, ktorý ho mohol zastúpiť. A príležitosť využil dokonale. So svojím Fordom Focus porazil všetky citroëny, vrátane obhajcu titulu majstra sveta Loeba, ambiciózneho mladého Ogiera, ale aj ctižiadostivého a stále sa lepšiaceho Pettera Solberga, či Loebovho spolujazdca z tímu Citroën Daniela Sordu. Jeho náskok v cieli 10,1 sekundy hovorí o tom, že na rozdiel od ešte nedávnej minulosti pridal Latvala k svojej jazde presnosť a precíznosť, ale najmä sa nenechal vyviesť z miery svorkou vlkov v karosériách s dvojitým šípom. Takže dôvera, ktoré do neho vkladal tím aj po sérií havárií v minulom roku, sa vyplatila.

Milou "maličkosťou" na fínskej rallye bol návrat jednej z legend automobilového športu do horúceho sedla súťažného auta. Sadol si doň 51 ročný Juha Kankkunen, bývalý štvornásobný majster sveta (1986, 87, 91 a 93), víťaz Safari rallye (1985) a Rallye Fínska z roku 1999. Počínal si viac ako skvele, keď podal spoľahlivý výkon a skončil ôsmy. So cťou odchádzali z Fínska aj jazdci dvoch súťažných škodoviek, domáci Juho Hänninen a Švéd Per-Gunnar Andersson, ktorí obsadili 9. a 10 miesta.

Výsledky Rallye Fínska (19 RS, celkovo 1307 km)

1. Jari-Matti LatvalaFín./Ford Focus2:31:29,6 hod
2. Sébastien OgierFranc./Citroën C4+0:10,1 s
3. Sébastien LoebFranc./Citroën C4+0:26,0
4. Petter SolbergNór./Citroën C4+0:30,7
5. Daniel SordoŠpan./Citroën C4+1:45,0 min
6. Matthew WilsonV. Brit./Ford Focus+5:43,7
7. Mads ÖstbergNór./Subaru Impreza+5:50,8
8. Juha KankkunenFín./Ford Focus+7:49,0
9. Juho HänninenFín./Škoda Fabia+9:05,0
10. Per-Gunnar AnderssonŠvéd./Škoda Fabia+10:15,7

Priebežné poradie (po 8 z 13 podujatí)

1. Sébastien Loeb166 bodov
2. Sébastien Ogier118
3. Jari-Matti Latvala105
4. Petter Solberg90
5. Mikko Hirvonen86
6. Daniel Sordo77
7. Matthew Wilson48
8. Federico Villagra26
9. Henning Solberg25
10. Mads Östberg16
11. Kimi Räikkonen15
12. P.-G. Anderson8

Poradie konštruktérov:

1. Citroën265 bodov
2. Ford210
3. Citroën Junior Team145
4. Stobart108
5. Munchi's40

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.