Prekvapenie z Fínska: Jari-Matti Latvala

Streda, 04 august 2010

Fínska rallye patrí k najrýchlejším v celom seriáli šampionátu automobilových súťaží. Priam ukážkovo to predvádzal domáci jazdec a minuloročný vicemajster sveta Mikko Hirvonen do chvíle, kým sa jeho Ford Focus po jednom z dlhých skokov na horizonte šotolinovej horskej cesty nedostal do nezvládnuteľnej situácie a Hirvonenov súťažný špeciál do bočnej "vývrtky". Tá sa po viacerých premetoch skončila veľmi šťastne a posádka vykráčala z auta síce nie cez dvere, ale cez chýbajúcu strechu – nezranená (!!!).

Juha Kankkunen
Ozdobou fínskej rallye bola účasť súťažnej legendy Juha Kankkunena a jeho 8. miesto

Špecialitou fínskej rallye, v minulosti známej pod hlavičkou Rally tisíc jazier, bol od roku 1951 až do roku 1990 fakt, že tu víťazili výlučne severské hviezdy súťažného neba. Z tých čias je nedostižný rekord Hannu Mikkolu, ktorý tu vyhral sedemkrát. Hviezdami približne rovnakého lesku boli aj Marcus Grönholm, ktorý fínsku rallye vyhral šesťkrát v rokoch 2000 až 2006 (s výnimkou roku 2003, kedy zvíťazil Markko Märtin), ale aj Marku Allen (vyhral 6x) či Tommi Mäkinen (5x). Hegemóniu Severanov ako prví prerušili Španiel Carlos Sainz (1990) a Francúzi Didier Auriol (1992), v ostatných rokoch aj Sébastien Loeb.

Jazdci tímu Ford, Mikko Hirvonen a Jari-Matti Latvala, nemajú tento rok príliš úspešný a tak si to chceli vynahradiť teraz doma. Usilovne sa na domácu rallye pripravovali. Obaja si uvedomovali, že uspieť doma znamená dokonale poznať trať. A tak jazdili a testovali. Veď Mikko tu mal obhajovať minuloročné prvenstvo a v tomto roku vyhral iba úvodnú rallye seriálu vo Švédsku. Ako to s Mikkom dopadlo, sme si už povedali.

Bol tu však ešte Latvala, ktorý ho mohol zastúpiť. A príležitosť využil dokonale. So svojím Fordom Focus porazil všetky citroëny, vrátane obhajcu titulu majstra sveta Loeba, ambiciózneho mladého Ogiera, ale aj ctižiadostivého a stále sa lepšiaceho Pettera Solberga, či Loebovho spolujazdca z tímu Citroën Daniela Sordu. Jeho náskok v cieli 10,1 sekundy hovorí o tom, že na rozdiel od ešte nedávnej minulosti pridal Latvala k svojej jazde presnosť a precíznosť, ale najmä sa nenechal vyviesť z miery svorkou vlkov v karosériách s dvojitým šípom. Takže dôvera, ktoré do neho vkladal tím aj po sérií havárií v minulom roku, sa vyplatila.

Milou "maličkosťou" na fínskej rallye bol návrat jednej z legend automobilového športu do horúceho sedla súťažného auta. Sadol si doň 51 ročný Juha Kankkunen, bývalý štvornásobný majster sveta (1986, 87, 91 a 93), víťaz Safari rallye (1985) a Rallye Fínska z roku 1999. Počínal si viac ako skvele, keď podal spoľahlivý výkon a skončil ôsmy. So cťou odchádzali z Fínska aj jazdci dvoch súťažných škodoviek, domáci Juho Hänninen a Švéd Per-Gunnar Andersson, ktorí obsadili 9. a 10 miesta.

Výsledky Rallye Fínska (19 RS, celkovo 1307 km)

1. Jari-Matti LatvalaFín./Ford Focus2:31:29,6 hod
2. Sébastien OgierFranc./Citroën C4+0:10,1 s
3. Sébastien LoebFranc./Citroën C4+0:26,0
4. Petter SolbergNór./Citroën C4+0:30,7
5. Daniel SordoŠpan./Citroën C4+1:45,0 min
6. Matthew WilsonV. Brit./Ford Focus+5:43,7
7. Mads ÖstbergNór./Subaru Impreza+5:50,8
8. Juha KankkunenFín./Ford Focus+7:49,0
9. Juho HänninenFín./Škoda Fabia+9:05,0
10. Per-Gunnar AnderssonŠvéd./Škoda Fabia+10:15,7

Priebežné poradie (po 8 z 13 podujatí)

1. Sébastien Loeb166 bodov
2. Sébastien Ogier118
3. Jari-Matti Latvala105
4. Petter Solberg90
5. Mikko Hirvonen86
6. Daniel Sordo77
7. Matthew Wilson48
8. Federico Villagra26
9. Henning Solberg25
10. Mads Östberg16
11. Kimi Räikkonen15
12. P.-G. Anderson8

Poradie konštruktérov:

1. Citroën265 bodov
2. Ford210
3. Citroën Junior Team145
4. Stobart108
5. Munchi's40

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.