Premiére v Bulharsku kraľoval Loeb

Pondelok, 12 júl 2010

Premiérovú bulharskú rallye, zaradenú do seriálu WRC, vyhral líder priebežného poradia, Francúz Sebastien Loeb na Citroëne C4 a je to už jeho 58. víťazstvo v kariére v rallye WRC. Už na prvom rýchlostnom teste nasadil ostré tempo, od tohto momentu vedenie nepustil z rúk a vyhral s náskokom takmer pol minúty pred druhým továrenským jazdcom Citroënu Španielom Danielom Sordom a Nórom Pettrom Solbergom.

S. Ogier
S. Ogier skončil v Bulharsku štvrtý, ale v priebežnom poradí je hneď za S. Loebom

Francúz vyhral v tomto roku už štvrtú súťaž a pevne kráča za ziskom titulu majstra sveta. Citroën C4 WRC nemá v ostatných značkách konkurencieschopného súpera. Fordy už nie sú tak rýchle ani nebezpečné, aby veľkého Loeba dokázali ohroziť. A tak konkurenciou pre päťnásobného majstra sveta sú len piloti citroënov, či už je to Španiel Dani Sordo, bývalý majster sveta Petter Solberg alebo vychádzajúca francúzska hviezda Sebastien II. – Ogier. Najmä tento nádejný mladý pilot sa ukazuje ako dôstojný nástupca Sebastiena I. – Loeba.

V priebežnom poradí je Ogier po siedmich absolvovaných súťažiach tretí v seriáli majstrovstiev sveta práve za Loebom, ale pred Fínom Mikko Hirvonenom, ktorý by mal byť najväčším rivalom aktuálnemu majstrovi sveta. Ten však ani teraz v Bulharsku, ktoré bolo zaradené ako nový organizátor svetovej rallye, nedokázal vzdorovať rýchlym citroënom a v cieli bol až piaty. Udržal si však tretiu priebežnú priečku a svoje sebavedomie by si mohol zvýšiť už o tri týždne na domácej fínskej rallye, na trati kde sa cíti naozaj ako doma. Doma vo Fínsku by mohol zabrať aj druhý pilot Fordu, Jari-Matti Latvala, aby tak fordy znížili náskok citroënov v Pohári konštruktérov.

Sebastien Loeb zvíťazil suverénnym spôsobom. V podstate systémom štart-cieľ, keďže od prvej po poslednú rýchlostnú skúšku sa v priebežnom hodnotení pred neho nikto nedostal. Urputný boj sa zvádzal o druhé miesto medzi druhým továrenským Citroënom s pilotom Sordom a zapožičaným P. Solberga. Skôr v cieli o desať sekúnd bol Sordo, ale na pódium dosiahol aj tretí P. Solberg. Za štvornásobný úspech vďačia citroëny Ogierovi, ktorý skončil štvrtý. Až potom sú vo výsledkoch na piatom a šiestom mieste Hirvonen a Latvala.

Fínska rallye je na programe 29. až 31. júla. Prelomia tu Fordy nadvládu citroënov?

Výsledky Rallye Bulharska

1. Loeb-ElenaFranc./Mon./Citroën C43:02:39,2 hod
2. Sordo-MartiŠpan./Citroën C4+ 29,5 s
3. P. Solberg-PattersonNor./Brit./Citroën C4+ 39,6,
4. Ogier-IngrassiaFranc./Citroën C4+ 1:55,0 min
5. Hirvonen-LehtinenFín./Ford Focus+ 3:17,8
6. Latvala-AnttilaFín./Ford Focus+ 4:28,5

Priebežné výsledky jazdcov (po 7 z 13 podujatí)

1. S. Loeb151 bodov
2. Ogier100
3. Hirvonen86
4. Latvala80
5. Solberg78
6. Sordo67

16. M. Prokop (ČR) - 2

Priebežné výsledky tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën232 bodov
2. Ford185
3. Citroën Junior Team125
4. Stobart98
5. Munchi's Ford40

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.