Rallye Argentína: Latvala porazil Ogiera (+ video)

Utorok, 13 máj 2014

Piaty diel seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach bol za veľkou mlákou v Argentíne a priniesol radosť z víťazstva pre Fína Jari-Matti Latvalu z tímu Volkswagen. Nemej dôvodov tešiť sa mal priebežný líder seriálu Francúz Sebastien Ogier, aktuálny majster sveta. Tretie miesto si z južnej Ameriky odnášal domov na britské ostrovy Kris Meeke.

Latvala - Argentina
Prach, kamene, nadšení diváci a lietajúce autá – to je argentínska rallye. Skáče Latvala.

Posádky a tímy súťažiace v seriáli WRC museli na piate tohtoročné podujatie cestovať až za more, do Argentíny, mesta Calos Paz, ktoré leží približne 700 kilometrov severozápadne od Buenos Aires a 30 minút od mesta Cordoba. Pre mnohých je to vzdialenosť ako na koniec sveta, aj preto štartové pole bolo chudobnejšie oproti súťažiam na starom kontinente. Na druhej strane, aj keď Argentínčania majú najradšej futbal, rallye pritiahne k tratí davy nadšených divákov. Inak tomu nebolo ani tentoraz.

Počas troch súťažných dní prešli súťažiace posádky oblasťami provincie Cordoba – Punilla Valley počas prvého dňa, ďalší deň potom údolím Calamuchita a nakoniec zamierili do hôr Traslasierra. Mali teda pred sebou určite pestrú trať, množstvo nástrah a 14 rýchlostných skúšok a potom cieľ. Takže prach, kamenisté cesty, vodné brody a nadšení diváci – taký bol obraz argentínskej rallye.

Skvelý začiatok mal Francúz Ogier na VW Polo R ktorý vyhral prvé dve rýchlostné skúšky a potom aj štvrtú a vyzeralo to na jeho ďalší triumf. Proti bol však Fín Latvala z rovnakého tímu, ktorý z prvých deväť RS vyhral až päť a odsunul Ogiera na druhú priečku. Smolu mali viacerí jazdci z užšej svetovej špičky, ako Fín Hirvonen, Nór Östberg, Španiel Sordo alebo ďalší Nór Mikkelsen, ktorí vypadli počas prvého dňa, väčšinou po haváriách.

Všetci štyria však využili právo Super2 (predtým sa mu hovorilo Super Rallye) a na druhý deň sa znovu postavili na štart, samozrejme s patričným časovým znevýhodnením (v každej neabsolvovanej RS sa jazdcovi pripočíta päť minút k času víťaza). Takto Hirvonen i Östberg "nakúpili" za prvý deň za štyri neabsolvované RS po dvadsať minút, Mikkelsen, Belgičan Neuville a Sordo len päť minút, keďže nedokončili len jednu RS.

Hirvonen potom v tretej nedeľňajšej etape jazdil ako za svojich najlepších čias, kedy bojoval o titul majstra sveta s Francúzom Sebastienom Loebom. Zo štyroch záverečných rýchlostných skúšok Hirvonen vyhral tri a v poslednej bol druhý za Ogierom. Žiaľ, tých dvadsať penalizačných minút podľa pravidla Rallye2 ho v argentínskej rallye odsunulo na deviate miesto, ale získané body mu pomohli k deviatemu miestu v hodnotení šampionátu.

Fín Latvala zvíťazil pred Francúzom Ogierom s pomerne veľkým náskokom 1:27 minúty. Je to druhé tohtoročné Latvalovo víťazstvo a desiate v kariére. Ogier napriek druhému miestu v Argentíne naďalej bezpečne vedie priebežné poradie šampionátu pred partnerom z tímu Volkswagen Latvalom. Na treťom až šiestom mieste sú Östberg, Mikkelsen, Hirvonen a Meeke. Na siedmom je Belgičan Neuville z nováčikovského tímu Hyundai, ktorý sa pekne zvyká na i20 WRC a už v Argentíne vyhraj jednu rýchlostnú skúšku. Čech Martin Prokop je deviaty a prvú desiatku uzatvára Francúz Bouffier, ktorého prednedávnom angažoval Hyundai do svojho WRC tímu ako testovacieho jazdca.

Video:
http://www.laola1.tv/partner/v4player/index.php?identifier=wrc_com&menu1=&menu2=&menu3=&play=182456

Šiestym tohtoročným podujatím bude Rallye Talianska, ktorá sa bude jazdiť na Sardínii v dňoch 5. až 8. júna.

Výsledky Rallye Argentína

1. Latvala/AnttilaFin./VW Polo R4:41:24,8 hod
2. Ogier/IngrassiaFr./VW Polo R+ 1:26,9 min
3. Meeke/NagleV. Brit./Ir./Citroën DS3+ 5:54,7
4. Mikkelsen/MarkkulaNor., Fin./VW Polo R+ 6:18,3
5. Neuville/GilsoulBelg./Hyundai i20+ 8:25,8
6. Kubica/SzczepaniakPol./Ford Fiesta RS+ 10:08,0
7. E. EvansV. Brit./Ford Fiesta WRC+ 10:32,2
8. Prokop/TománekČR/Ford Fiesta RS+ 12:03,9
9. M. HirvonenFín./Ford Fiesta RS+ 19,54,8
10. Al-Attiyah/BernacchiniKat./Tal./Ford Fiesta+ 23:10,2

Priebežné poradie jazdcov (po 5 z 13 podujatí)

1. S. Ogier112 bodov
2. J.M. Latvala88
3. M. Östberg48
4. A. Mikkelsen48
5. M. Hirvonen40
6. K. Meeke32
7. T. Neuville31
8. E. Evans26
9. M. Prokop22
10. B. Bouffier18

Priebežné poradie tímov

1. Volkswagen I187
2. Citroën90
3. M-Sport Ford I68
4. Huyndai55
5. Volkswagen II52
6. Jipocar24

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.