Rallye Argentína: Latvala porazil Ogiera (+ video)

Utorok, 13 máj 2014

Piaty diel seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach bol za veľkou mlákou v Argentíne a priniesol radosť z víťazstva pre Fína Jari-Matti Latvalu z tímu Volkswagen. Nemej dôvodov tešiť sa mal priebežný líder seriálu Francúz Sebastien Ogier, aktuálny majster sveta. Tretie miesto si z južnej Ameriky odnášal domov na britské ostrovy Kris Meeke.

Latvala - Argentina
Prach, kamene, nadšení diváci a lietajúce autá – to je argentínska rallye. Skáče Latvala.

Posádky a tímy súťažiace v seriáli WRC museli na piate tohtoročné podujatie cestovať až za more, do Argentíny, mesta Calos Paz, ktoré leží približne 700 kilometrov severozápadne od Buenos Aires a 30 minút od mesta Cordoba. Pre mnohých je to vzdialenosť ako na koniec sveta, aj preto štartové pole bolo chudobnejšie oproti súťažiam na starom kontinente. Na druhej strane, aj keď Argentínčania majú najradšej futbal, rallye pritiahne k tratí davy nadšených divákov. Inak tomu nebolo ani tentoraz.

Počas troch súťažných dní prešli súťažiace posádky oblasťami provincie Cordoba – Punilla Valley počas prvého dňa, ďalší deň potom údolím Calamuchita a nakoniec zamierili do hôr Traslasierra. Mali teda pred sebou určite pestrú trať, množstvo nástrah a 14 rýchlostných skúšok a potom cieľ. Takže prach, kamenisté cesty, vodné brody a nadšení diváci – taký bol obraz argentínskej rallye.

Skvelý začiatok mal Francúz Ogier na VW Polo R ktorý vyhral prvé dve rýchlostné skúšky a potom aj štvrtú a vyzeralo to na jeho ďalší triumf. Proti bol však Fín Latvala z rovnakého tímu, ktorý z prvých deväť RS vyhral až päť a odsunul Ogiera na druhú priečku. Smolu mali viacerí jazdci z užšej svetovej špičky, ako Fín Hirvonen, Nór Östberg, Španiel Sordo alebo ďalší Nór Mikkelsen, ktorí vypadli počas prvého dňa, väčšinou po haváriách.

Všetci štyria však využili právo Super2 (predtým sa mu hovorilo Super Rallye) a na druhý deň sa znovu postavili na štart, samozrejme s patričným časovým znevýhodnením (v každej neabsolvovanej RS sa jazdcovi pripočíta päť minút k času víťaza). Takto Hirvonen i Östberg "nakúpili" za prvý deň za štyri neabsolvované RS po dvadsať minút, Mikkelsen, Belgičan Neuville a Sordo len päť minút, keďže nedokončili len jednu RS.

Hirvonen potom v tretej nedeľňajšej etape jazdil ako za svojich najlepších čias, kedy bojoval o titul majstra sveta s Francúzom Sebastienom Loebom. Zo štyroch záverečných rýchlostných skúšok Hirvonen vyhral tri a v poslednej bol druhý za Ogierom. Žiaľ, tých dvadsať penalizačných minút podľa pravidla Rallye2 ho v argentínskej rallye odsunulo na deviate miesto, ale získané body mu pomohli k deviatemu miestu v hodnotení šampionátu.

Fín Latvala zvíťazil pred Francúzom Ogierom s pomerne veľkým náskokom 1:27 minúty. Je to druhé tohtoročné Latvalovo víťazstvo a desiate v kariére. Ogier napriek druhému miestu v Argentíne naďalej bezpečne vedie priebežné poradie šampionátu pred partnerom z tímu Volkswagen Latvalom. Na treťom až šiestom mieste sú Östberg, Mikkelsen, Hirvonen a Meeke. Na siedmom je Belgičan Neuville z nováčikovského tímu Hyundai, ktorý sa pekne zvyká na i20 WRC a už v Argentíne vyhraj jednu rýchlostnú skúšku. Čech Martin Prokop je deviaty a prvú desiatku uzatvára Francúz Bouffier, ktorého prednedávnom angažoval Hyundai do svojho WRC tímu ako testovacieho jazdca.

Video:
http://www.laola1.tv/partner/v4player/index.php?identifier=wrc_com&menu1=&menu2=&menu3=&play=182456

Šiestym tohtoročným podujatím bude Rallye Talianska, ktorá sa bude jazdiť na Sardínii v dňoch 5. až 8. júna.

Výsledky Rallye Argentína

1. Latvala/AnttilaFin./VW Polo R4:41:24,8 hod
2. Ogier/IngrassiaFr./VW Polo R+ 1:26,9 min
3. Meeke/NagleV. Brit./Ir./Citroën DS3+ 5:54,7
4. Mikkelsen/MarkkulaNor., Fin./VW Polo R+ 6:18,3
5. Neuville/GilsoulBelg./Hyundai i20+ 8:25,8
6. Kubica/SzczepaniakPol./Ford Fiesta RS+ 10:08,0
7. E. EvansV. Brit./Ford Fiesta WRC+ 10:32,2
8. Prokop/TománekČR/Ford Fiesta RS+ 12:03,9
9. M. HirvonenFín./Ford Fiesta RS+ 19,54,8
10. Al-Attiyah/BernacchiniKat./Tal./Ford Fiesta+ 23:10,2

Priebežné poradie jazdcov (po 5 z 13 podujatí)

1. S. Ogier112 bodov
2. J.M. Latvala88
3. M. Östberg48
4. A. Mikkelsen48
5. M. Hirvonen40
6. K. Meeke32
7. T. Neuville31
8. E. Evans26
9. M. Prokop22
10. B. Bouffier18

Priebežné poradie tímov

1. Volkswagen I187
2. Citroën90
3. M-Sport Ford I68
4. Huyndai55
5. Volkswagen II52
6. Jipocar24

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.