Rallye Argentína: Latvala porazil Ogiera (+ video)

Utorok, 13 máj 2014

Piaty diel seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach bol za veľkou mlákou v Argentíne a priniesol radosť z víťazstva pre Fína Jari-Matti Latvalu z tímu Volkswagen. Nemej dôvodov tešiť sa mal priebežný líder seriálu Francúz Sebastien Ogier, aktuálny majster sveta. Tretie miesto si z južnej Ameriky odnášal domov na britské ostrovy Kris Meeke.

Latvala - Argentina
Prach, kamene, nadšení diváci a lietajúce autá – to je argentínska rallye. Skáče Latvala.

Posádky a tímy súťažiace v seriáli WRC museli na piate tohtoročné podujatie cestovať až za more, do Argentíny, mesta Calos Paz, ktoré leží približne 700 kilometrov severozápadne od Buenos Aires a 30 minút od mesta Cordoba. Pre mnohých je to vzdialenosť ako na koniec sveta, aj preto štartové pole bolo chudobnejšie oproti súťažiam na starom kontinente. Na druhej strane, aj keď Argentínčania majú najradšej futbal, rallye pritiahne k tratí davy nadšených divákov. Inak tomu nebolo ani tentoraz.

Počas troch súťažných dní prešli súťažiace posádky oblasťami provincie Cordoba – Punilla Valley počas prvého dňa, ďalší deň potom údolím Calamuchita a nakoniec zamierili do hôr Traslasierra. Mali teda pred sebou určite pestrú trať, množstvo nástrah a 14 rýchlostných skúšok a potom cieľ. Takže prach, kamenisté cesty, vodné brody a nadšení diváci – taký bol obraz argentínskej rallye.

Skvelý začiatok mal Francúz Ogier na VW Polo R ktorý vyhral prvé dve rýchlostné skúšky a potom aj štvrtú a vyzeralo to na jeho ďalší triumf. Proti bol však Fín Latvala z rovnakého tímu, ktorý z prvých deväť RS vyhral až päť a odsunul Ogiera na druhú priečku. Smolu mali viacerí jazdci z užšej svetovej špičky, ako Fín Hirvonen, Nór Östberg, Španiel Sordo alebo ďalší Nór Mikkelsen, ktorí vypadli počas prvého dňa, väčšinou po haváriách.

Všetci štyria však využili právo Super2 (predtým sa mu hovorilo Super Rallye) a na druhý deň sa znovu postavili na štart, samozrejme s patričným časovým znevýhodnením (v každej neabsolvovanej RS sa jazdcovi pripočíta päť minút k času víťaza). Takto Hirvonen i Östberg "nakúpili" za prvý deň za štyri neabsolvované RS po dvadsať minút, Mikkelsen, Belgičan Neuville a Sordo len päť minút, keďže nedokončili len jednu RS.

Hirvonen potom v tretej nedeľňajšej etape jazdil ako za svojich najlepších čias, kedy bojoval o titul majstra sveta s Francúzom Sebastienom Loebom. Zo štyroch záverečných rýchlostných skúšok Hirvonen vyhral tri a v poslednej bol druhý za Ogierom. Žiaľ, tých dvadsať penalizačných minút podľa pravidla Rallye2 ho v argentínskej rallye odsunulo na deviate miesto, ale získané body mu pomohli k deviatemu miestu v hodnotení šampionátu.

Fín Latvala zvíťazil pred Francúzom Ogierom s pomerne veľkým náskokom 1:27 minúty. Je to druhé tohtoročné Latvalovo víťazstvo a desiate v kariére. Ogier napriek druhému miestu v Argentíne naďalej bezpečne vedie priebežné poradie šampionátu pred partnerom z tímu Volkswagen Latvalom. Na treťom až šiestom mieste sú Östberg, Mikkelsen, Hirvonen a Meeke. Na siedmom je Belgičan Neuville z nováčikovského tímu Hyundai, ktorý sa pekne zvyká na i20 WRC a už v Argentíne vyhraj jednu rýchlostnú skúšku. Čech Martin Prokop je deviaty a prvú desiatku uzatvára Francúz Bouffier, ktorého prednedávnom angažoval Hyundai do svojho WRC tímu ako testovacieho jazdca.

Video:
http://www.laola1.tv/partner/v4player/index.php?identifier=wrc_com&menu1=&menu2=&menu3=&play=182456

Šiestym tohtoročným podujatím bude Rallye Talianska, ktorá sa bude jazdiť na Sardínii v dňoch 5. až 8. júna.

Výsledky Rallye Argentína

1. Latvala/AnttilaFin./VW Polo R4:41:24,8 hod
2. Ogier/IngrassiaFr./VW Polo R+ 1:26,9 min
3. Meeke/NagleV. Brit./Ir./Citroën DS3+ 5:54,7
4. Mikkelsen/MarkkulaNor., Fin./VW Polo R+ 6:18,3
5. Neuville/GilsoulBelg./Hyundai i20+ 8:25,8
6. Kubica/SzczepaniakPol./Ford Fiesta RS+ 10:08,0
7. E. EvansV. Brit./Ford Fiesta WRC+ 10:32,2
8. Prokop/TománekČR/Ford Fiesta RS+ 12:03,9
9. M. HirvonenFín./Ford Fiesta RS+ 19,54,8
10. Al-Attiyah/BernacchiniKat./Tal./Ford Fiesta+ 23:10,2

Priebežné poradie jazdcov (po 5 z 13 podujatí)

1. S. Ogier112 bodov
2. J.M. Latvala88
3. M. Östberg48
4. A. Mikkelsen48
5. M. Hirvonen40
6. K. Meeke32
7. T. Neuville31
8. E. Evans26
9. M. Prokop22
10. B. Bouffier18

Priebežné poradie tímov

1. Volkswagen I187
2. Citroën90
3. M-Sport Ford I68
4. Huyndai55
5. Volkswagen II52
6. Jipocar24

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.