Rallye Austrália: Ogier v predstihu majstrom

Pondelok, 14 september 2015

Francúz Sebastien Ogier získal v predstihu tretí titul majstra sveta v rallye, keď počas uplynulého víkendu najlepšie ovládol trate v okolí Coffs Harbour na Rallye Austrálie, desiatom podujatí majstrovstiev sveta. Druhý skončil s mankom trinásť sekúnd Fín Jari-Matti Latvala, jeho partner z tímu Volkswagen, a tretí Brit Kris Meeke na Citroëne.

1 Paddon Austrália
Novozélanďan Hayden Paddon bol najlepší na aute Hyundai. V cieli mu patrilo 5. miesto.

Víťazstvo Francúza Ogiera v Austrálii je už jeho siedme v tohtoročnej sezóne a tridsiate prvé v seriáli WRC. Viac víťazstiev v histórii svetového šampionátu má len Fín Marcus Grönholm. Len trikrát stál v tomto roku na najvyššom stupni víťazov niekto iný než tento fenomenálny Francúz, ktorý podľa vlastných slov má stále rezervy a chce sa ešte zlepšovať.

Titul pre tento rok získali definitívne Sebastien Ogier a jeho spolujazdec Julien Ingrassia. Volkswagen má už isté víťazstvo aj v súťaži tímov o Pohár konštruktérov. Podľa šéfa tímu Capita však chcú viac. V hre je ešte umiestnenie ďalších posádok VW tímu v zostávajúcich troch súťažiach. Či už Fína Latvalu ako jazdca druhej posádky vozu VW Polo R, ktorý bol v Austrálii druhý za Ogierom, alebo Nóra Mikkelsena s tretím VW Polo – ten bol u protinožcov štvrtý.

2 Sebastien Ogier
Sebastien Ogier mal dôvod oslavovať. Vyhral a stal sa po tretí raz majstrom sveta.

Sebastien Ogier sa dostal v Austrálii do vedenia v sobotu po štyroch rýchlostných skúškach. V nasledujúci deň si pozíciu lídra udržal, aj keď s minimálnym náskokom niečo vyše dvanásť sekúnd. V Austrálii potvrdil, že na tunajších štrkovitých cestách sa mu darí, keď tu zvíťazil aj v dvoch predchádzajúcich rokoch. Druhý skončil Ogierov najväčší rival v boji o titul Fín Latvala a tretí Brit Kris Meeke, ktorý zaostal za Ogierom o vyše pol minúty.

Dobre jazdil Novozélanďan Hayden Paddon na voze Hyundai i20. Zo svojej krajiny tu mal veľa fanúšikov, ktorí ho na trati povzbudzovali. Skončil piaty, keď na štvrtého Nóra Mikkelsena s Polom R mal v cieli stratu len 16,5 sekundy.

Estónec Ott Tanäk bojoval nielen s traťou, ale aj s prevodovkou svojej Fiesty a skončil šiesty. Hneď za ním boli dvaja jazdci tímu Hyundai: na siedmom mieste Belgičan Neuville a na ôsmom Španiel Dani Sordo. Sordo na začiatku po troch RS viedol, ale problémy s brzdami ho odsunuli dozadu. Britský jazdec Elfyn Evans bol deviaty a víťaz Dakaru 2015 Nasser Al-Attiyah desiaty.

Po desiatich podujatiach má líder priebežného poradia Sebastien Ogier 235 bodov, Latvala 134 a tretí Nór Andreas Mikkelsen nazbieral 111 bodov.

Nasledujúcim podujatím bude Rallye Francúzska. Uskutoční sa od 1. do 4. októbra.

Výsledky Rallye Austrália

1. Sébastien OgierFranc./VW Polo R2:59:16,4 hod
2. Jari-Matti LatvalaFín./VW Polo R+12,3 s
3. Kris MeekeV. Brit./Citroën DS3+32,6
4. Andreas MikkelsenNór./VW Polo R+38,5
5. Hayden PaddonN. Zél./Hyundai i20+55,0
6. Ott TänakEst./Ford Fiesta+1:38,0 min
7. T. NeuvilleBelg./Hyundai i20+2:08,3
8. D. SordoŠpan./Hyundai i20+2:15,2
9. E. EvansV. Brit./Ford Fiesta+4:33,7
10. N. Al-AttiyahKat./Citroën DS3+11:46,5
11. J. ProtasovUkr./Ford Fiesta+12:00,0
12. A. Al-KuwariSAE/ Citroën DS3+14:12,3

Priebežné poradie jazdcov (po 10 z 13 podujatí):

1. Sébastien Ogier235 bodov
2. Jari-Matti Latvala134
3. Andreas Mikkelsen111
4. Mads Östberg (Nór.)90
5. Thierry Neuville86
6. Kris Meeke71
7. Elfyn Evans63
8. Ott Tanäk62
9. Hayden Paddon56
10. Dani Sordo56
11. Martin Prokop (ČR)33
12. Khalid Al Qassimi (SAE)9

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Volkswagen343 bodov
2. Hyundai177
3. Citroen164
4. Ford148
5. VW II76
6. Hyundai MWRT49
7. Jipocar Czech NT43

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."