Rallye Austrália: Ogier v predstihu majstrom

Pondelok, 14 september 2015

Francúz Sebastien Ogier získal v predstihu tretí titul majstra sveta v rallye, keď počas uplynulého víkendu najlepšie ovládol trate v okolí Coffs Harbour na Rallye Austrálie, desiatom podujatí majstrovstiev sveta. Druhý skončil s mankom trinásť sekúnd Fín Jari-Matti Latvala, jeho partner z tímu Volkswagen, a tretí Brit Kris Meeke na Citroëne.

1 Paddon Austrália
Novozélanďan Hayden Paddon bol najlepší na aute Hyundai. V cieli mu patrilo 5. miesto.

Víťazstvo Francúza Ogiera v Austrálii je už jeho siedme v tohtoročnej sezóne a tridsiate prvé v seriáli WRC. Viac víťazstiev v histórii svetového šampionátu má len Fín Marcus Grönholm. Len trikrát stál v tomto roku na najvyššom stupni víťazov niekto iný než tento fenomenálny Francúz, ktorý podľa vlastných slov má stále rezervy a chce sa ešte zlepšovať.

Titul pre tento rok získali definitívne Sebastien Ogier a jeho spolujazdec Julien Ingrassia. Volkswagen má už isté víťazstvo aj v súťaži tímov o Pohár konštruktérov. Podľa šéfa tímu Capita však chcú viac. V hre je ešte umiestnenie ďalších posádok VW tímu v zostávajúcich troch súťažiach. Či už Fína Latvalu ako jazdca druhej posádky vozu VW Polo R, ktorý bol v Austrálii druhý za Ogierom, alebo Nóra Mikkelsena s tretím VW Polo – ten bol u protinožcov štvrtý.

2 Sebastien Ogier
Sebastien Ogier mal dôvod oslavovať. Vyhral a stal sa po tretí raz majstrom sveta.

Sebastien Ogier sa dostal v Austrálii do vedenia v sobotu po štyroch rýchlostných skúškach. V nasledujúci deň si pozíciu lídra udržal, aj keď s minimálnym náskokom niečo vyše dvanásť sekúnd. V Austrálii potvrdil, že na tunajších štrkovitých cestách sa mu darí, keď tu zvíťazil aj v dvoch predchádzajúcich rokoch. Druhý skončil Ogierov najväčší rival v boji o titul Fín Latvala a tretí Brit Kris Meeke, ktorý zaostal za Ogierom o vyše pol minúty.

Dobre jazdil Novozélanďan Hayden Paddon na voze Hyundai i20. Zo svojej krajiny tu mal veľa fanúšikov, ktorí ho na trati povzbudzovali. Skončil piaty, keď na štvrtého Nóra Mikkelsena s Polom R mal v cieli stratu len 16,5 sekundy.

Estónec Ott Tanäk bojoval nielen s traťou, ale aj s prevodovkou svojej Fiesty a skončil šiesty. Hneď za ním boli dvaja jazdci tímu Hyundai: na siedmom mieste Belgičan Neuville a na ôsmom Španiel Dani Sordo. Sordo na začiatku po troch RS viedol, ale problémy s brzdami ho odsunuli dozadu. Britský jazdec Elfyn Evans bol deviaty a víťaz Dakaru 2015 Nasser Al-Attiyah desiaty.

Po desiatich podujatiach má líder priebežného poradia Sebastien Ogier 235 bodov, Latvala 134 a tretí Nór Andreas Mikkelsen nazbieral 111 bodov.

Nasledujúcim podujatím bude Rallye Francúzska. Uskutoční sa od 1. do 4. októbra.

Výsledky Rallye Austrália

1. Sébastien OgierFranc./VW Polo R2:59:16,4 hod
2. Jari-Matti LatvalaFín./VW Polo R+12,3 s
3. Kris MeekeV. Brit./Citroën DS3+32,6
4. Andreas MikkelsenNór./VW Polo R+38,5
5. Hayden PaddonN. Zél./Hyundai i20+55,0
6. Ott TänakEst./Ford Fiesta+1:38,0 min
7. T. NeuvilleBelg./Hyundai i20+2:08,3
8. D. SordoŠpan./Hyundai i20+2:15,2
9. E. EvansV. Brit./Ford Fiesta+4:33,7
10. N. Al-AttiyahKat./Citroën DS3+11:46,5
11. J. ProtasovUkr./Ford Fiesta+12:00,0
12. A. Al-KuwariSAE/ Citroën DS3+14:12,3

Priebežné poradie jazdcov (po 10 z 13 podujatí):

1. Sébastien Ogier235 bodov
2. Jari-Matti Latvala134
3. Andreas Mikkelsen111
4. Mads Östberg (Nór.)90
5. Thierry Neuville86
6. Kris Meeke71
7. Elfyn Evans63
8. Ott Tanäk62
9. Hayden Paddon56
10. Dani Sordo56
11. Martin Prokop (ČR)33
12. Khalid Al Qassimi (SAE)9

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Volkswagen343 bodov
2. Hyundai177
3. Citroen164
4. Ford148
5. VW II76
6. Hyundai MWRT49
7. Jipocar Czech NT43

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.