Rallye Austrálie pre Nóra Mikkelsena, Ogier druhý

Pondelok, 21 november 2016

Rallye Austrálie ukončilo 13dielny seriál majstrovstiev sveta automobilových súťaží. Víťazom sa stal Nór Andreas Mikkelsen pred Francúzom Sebastienom Ogierom. Tretí skončil Belgičan Thierry Neuville. Titul majstra sveta, už štvrtý v rade, získal v predstihu Sebastien Ogier.

Andreas Mikkelsen
Nór Andreas Mikkelsen pokoril v Austrálii aj nového majstra sveta Francúza Ogiera

Nór Mikkelsen na Volkswagene Polo-R si základ víťazstva v Austrálii zabezpečil už v prvý deň súťaže, keď zo šiestich rýchlostných skúšok vyhral až päť. Na konci prvého súťažného dňa mal pred druhým Ogierom, ktorý jazdí na rovnakom aute, k dobru 15,4 sekundy. Náskok pred Ogierom si Mikkelsen stále držal, aj keď po druhom dni ho Ogier znížil na dve sekundy. Záverečný deň však Nór znovu pridal a v cieli mal pred Ogierom náskok 14,9 sekundy. Napriek tomu, že dve rýchlostné skúšky pred záverom rallye mal technické problémy s autom, ktoré však dokázal zažehnať.

Austrálska rallye je mixom štrkovitých ciest s tvrdým pokladom, z ktorých mnohé sú úzke a kľukaté, ale nájdu sa aj dlhé a veľmi rýchle rovinky lemované stromami, čo je vždy nebezpečné. Najväčšiu haváriu v Austrálii prežil Francúz Eric Camilli v RS 20 (spolu ich bolo 23), cesta potom bola približne pol hodiny neprejazdná, posádka však z nehody vyviazla prakticky bez zranenia.

Sebastien Ogier kraľuje svetovému rallye už štvrtý rok. VW Polo-R, na ktorom jazdí, je takmer dokonalý súťažný stroj a vládne v rallye suverénne. Silného konkurenta má najmä v stále sa lepšiacom kórejskom (európskom ?) tíme Hyundai, ktorého model i20 WRC s európskymi jazdcami a jedným novozélandským (Hayden Paddon) sú mu veľmi vyrovnaným súperom. Pre Ogiera môže byť zlou správou, že VW končí v šampionáte WRC a odchádza zo sveta automobilových súťaží. Kam odíde elita jazdcov tohto tímu ešte nevieme, určite sa však budeme s nimi stretávať v rallye aj v budúcich rokoch.

Andreas Mikkelsen, 27ročný víťaz tohtoročnej Austrálie, môže byť novou hviezdou svetových rallye. Doteraz vyhral tri súťaže seriálu WRC, veľmi cennú práve teraz vo finále ročníka 2016, keď s prehľadom porazil už štvornásobného majstra sveta Ogiera. Svetovú sériu jazdí od roku 2006 a jeho prvou bola britská RAC rallye. Má dostatok skúseností a tento rok dostal od Volkswagenu v jeho druhom tíme aj dobré auto. Výsledky sa dostavili, veď v konečnom účtovaní je v seriáli tretí. Mrzí ho, ako povedal, že sa mu nepodarilo zdolať Belgičana Neuvilleho a byť vicemajstrom sveta. Mikkelsen dúfa, že pôjde v stopách úspešného nórskeho kolegu, svetového šampióna z roku 2003 Pettera Solberga. Jeho spolujazdcom je krajan Anders Jaeger.

Výsledky Rallye Austrálie

1. Andreas MikkelsenNór./VW Polo-R2:46:05,7 hod
2. Sebastien OgierFranc./VW Polo-R+14,9 s
3. Thierry NeuvilleBelg./Hyundai i20+1:12,6 min
4. Hayden PaddonN. Zél./Hyundai i20+1:26,7
5. Dani SordoŠpan./Hyundai i20+1:28,3
6. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta+1:41,5
7. O. TänakEst./Ford Fiesta+3:04,3
8. E. LappiFín./Škoda Fabia R5+7:32,3
9. J.-M. LatvalaFín./VW Polo-R+7:56,9
10. L. BertelliTal./Ford Fiesta+8:00,1

Konečné poradie jazdcov v seriáli majstrovstiev sveta (po 13 podujatiach)

1. Sebastien Ogier268 bodov
2. Thierry Neuville160
3. Andreas Mikkelsen154
4. Hayden Paddon138
5. Dani Sordo130
6. Jari-Matti Latvala112
7. Mads Östberg102
8. Ott Tänak88
9. Chris Meeke (V. Brit./ Citroën DS3)64
10. Craig Breen (Ír./Citroën DS3)36

Konečné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Volkswagen I377 bodov
2. Hyundai312
3. Volkswagen II163
4. M-Sport Ford162
5. Hyudai II146
6. D-Mack WRT98
7. Jipocar Czech NT18
8. Yazeed Racing4

Autor: J. Goldberger
Foto: rallywrc
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.