Rallye Dakar 2015: Odštartované

Nedeľa, 04 január 2015

Rallye Dakar odštartovala dnes už svoj 37. ročník. Slávnostný štart bol na námestí Casa Rosada v argentínskom Buenos Aires. Po ňom potom vyrazili na trať otváracej etapy dlhej 838 kilometrov. V štartovej listine je 161 motocyklistov, 137 posádok áut, 45 štvorkoliek a 63 posádok kamiónov.

Stephane Peterhansel
Francúz Peterhansel vymenil minuloročné Mini za Peugeot 2008, ktorý sa na Dakar vracia

Spolu na trať vyrazilo 664 účastníkov diaľkovej rallye, na ktorých čaká na juhoamerických územiach Argentíny, Bolívie a Čile štrnásť náročných súťažných dní, z nich je jeden deň odpočinkový. Cieľ je opäť v hlavnom meste Argentíny Buenos Aires.

Najdlhšia etapa má 1024 kilometrov, z ktorých je meraný úsek dlhý 298 kilometrov a na programe bude v predposledný deň dakarskej rallye, 16. januára. Desiateho januára čaká na kamióny maratónska etapa s dlhými piesočnatými úsekmi a potom noc bez servisu a mechanikov. Hneď nasledujúci deň sa ide náročná etapa plná dún a piesku dlhá 271 kilometrov, bez spojovacieho úseku, celá ako rýchlostná skúška.

Záverečná etapa dakarského maratónu 17. januára má spojovací úsek dlhý 219 kilometrov a špeciálny meraný úsek meria 174 kilometrov. Kto sa dostane až sem, bude poriadne unavený, takže tento úsek bude vyžadovať od súťažiacich maximálnu sústredenosť od začiatku až po cieľ aj preto, že ide o "rozbíjačskú" etapu, kde nástrahy trate striehnu na jazdcov na každom metri.

Veľkými favoritmi sú vo všetkých štyroch kategóriách jazdci a posádky, ktorým organizátori priradili najnižšie štartové čísla podľa umiestnenia z minulého roka. Tak medzi motocyklistami má štartové číslo 1 Španiel Marc Coma (KTM), s dvojkou ide jeho krajan Joan Barreda Bort (Honda) a s trojkou Francúz Olivier Pain (Yamaha). Z našich má Štefan Svitko číslo 18 a Ivan Jakeš 21(obaja KTM).

Štartové číslo 300 v kategórii áut má Španiel Nani Roma, 301 Katarčan Nasser Al-Attiyah (obaja na Mini) a 302 Francúz Stephane Peterhansel (Peugeot 2008). V kategórii kamiónov má štartové číslo 500 Rus Karginov (Kamaz), 501 Holanďan Gerard de Roy (Iveco), 502 ďalší Rus Nikolajev (Kamaz) a 503 Čech Aleš Loprais (MAN). Štvorkolkám s číslom 250 vojvodí Čiľan Ignacio Casale, 251 má Poliak Rafal Sonik a 252 má Sergio Lafuente (všetci Yamaha).

Kto zvíťazí, kto vystúpi na stupeň víťazov, o tom rozhodne vyše osem tisíc kilometrov dlhý (pre kamióny vyše 9300 km) a extrémne náročný dakarský maratón. Nás môžu potešiť obaja motocykloví jazdci, Ivan Jakeš i Štefan Svitko, ktorí už na Dakare boli štvrtý i piaty v celkovom poradí a v tomto roku by považovali za úspech miesto na stupni víťazov.

Výsledky 1. etapy Rallye Dakar – motocykle

1. SunderlandV. Brit./KTM1:18:57 hod
2. GoncalvesPort./Honda+5 s
3. ComaŠpan./KTM+1:12 min
...
21. Š. SvitkoSR/KTM+5:55
22. I. JakešSR/KTM+5:56

Medzi kamiónmi skončil Slovák Miškolci v českej posádke s Vrátným a Holánom na 21. mieste a Róbert Kasák ako vodič českej Tatry na 41. mieste.

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.