Rallye Dakar 2015: Odštartované

Nedeľa, 04 január 2015

Rallye Dakar odštartovala dnes už svoj 37. ročník. Slávnostný štart bol na námestí Casa Rosada v argentínskom Buenos Aires. Po ňom potom vyrazili na trať otváracej etapy dlhej 838 kilometrov. V štartovej listine je 161 motocyklistov, 137 posádok áut, 45 štvorkoliek a 63 posádok kamiónov.

Stephane Peterhansel
Francúz Peterhansel vymenil minuloročné Mini za Peugeot 2008, ktorý sa na Dakar vracia

Spolu na trať vyrazilo 664 účastníkov diaľkovej rallye, na ktorých čaká na juhoamerických územiach Argentíny, Bolívie a Čile štrnásť náročných súťažných dní, z nich je jeden deň odpočinkový. Cieľ je opäť v hlavnom meste Argentíny Buenos Aires.

Najdlhšia etapa má 1024 kilometrov, z ktorých je meraný úsek dlhý 298 kilometrov a na programe bude v predposledný deň dakarskej rallye, 16. januára. Desiateho januára čaká na kamióny maratónska etapa s dlhými piesočnatými úsekmi a potom noc bez servisu a mechanikov. Hneď nasledujúci deň sa ide náročná etapa plná dún a piesku dlhá 271 kilometrov, bez spojovacieho úseku, celá ako rýchlostná skúška.

Záverečná etapa dakarského maratónu 17. januára má spojovací úsek dlhý 219 kilometrov a špeciálny meraný úsek meria 174 kilometrov. Kto sa dostane až sem, bude poriadne unavený, takže tento úsek bude vyžadovať od súťažiacich maximálnu sústredenosť od začiatku až po cieľ aj preto, že ide o "rozbíjačskú" etapu, kde nástrahy trate striehnu na jazdcov na každom metri.

Veľkými favoritmi sú vo všetkých štyroch kategóriách jazdci a posádky, ktorým organizátori priradili najnižšie štartové čísla podľa umiestnenia z minulého roka. Tak medzi motocyklistami má štartové číslo 1 Španiel Marc Coma (KTM), s dvojkou ide jeho krajan Joan Barreda Bort (Honda) a s trojkou Francúz Olivier Pain (Yamaha). Z našich má Štefan Svitko číslo 18 a Ivan Jakeš 21(obaja KTM).

Štartové číslo 300 v kategórii áut má Španiel Nani Roma, 301 Katarčan Nasser Al-Attiyah (obaja na Mini) a 302 Francúz Stephane Peterhansel (Peugeot 2008). V kategórii kamiónov má štartové číslo 500 Rus Karginov (Kamaz), 501 Holanďan Gerard de Roy (Iveco), 502 ďalší Rus Nikolajev (Kamaz) a 503 Čech Aleš Loprais (MAN). Štvorkolkám s číslom 250 vojvodí Čiľan Ignacio Casale, 251 má Poliak Rafal Sonik a 252 má Sergio Lafuente (všetci Yamaha).

Kto zvíťazí, kto vystúpi na stupeň víťazov, o tom rozhodne vyše osem tisíc kilometrov dlhý (pre kamióny vyše 9300 km) a extrémne náročný dakarský maratón. Nás môžu potešiť obaja motocykloví jazdci, Ivan Jakeš i Štefan Svitko, ktorí už na Dakare boli štvrtý i piaty v celkovom poradí a v tomto roku by považovali za úspech miesto na stupni víťazov.

Výsledky 1. etapy Rallye Dakar – motocykle

1. SunderlandV. Brit./KTM1:18:57 hod
2. GoncalvesPort./Honda+5 s
3. ComaŠpan./KTM+1:12 min
...
21. Š. SvitkoSR/KTM+5:55
22. I. JakešSR/KTM+5:56

Medzi kamiónmi skončil Slovák Miškolci v českej posádke s Vrátným a Holánom na 21. mieste a Róbert Kasák ako vodič českej Tatry na 41. mieste.

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.