Rallye Fínska: Víťazí Jari-Matti Latvala

Štvrtok, 07 august 2014

Seriál majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach pokračoval ôsmim podujatím, ktorým bola fínska rallye. Po veľkom boji si víťazstvo odniesol domáci jazdec Jari-Matti Latvala na VW Polo, ktorý na 360 ostrých kilometroch rýchlostných skúšok zdolal svojho partnera z tímu Volkswagen o 3,6 sekundy. Tretí skončil Brit Kris Meeke na Citroëne DS3.

1 Latvala
J.-M. Latvala sa v sedle VW Polo R WRC cíti naozaj ako doma, čo vo Fínsku aj potvrdil

Fínska rallye je jedna z najťažších a najrýchlejších, ktoré sa jazdia v seriáli majstrovstiev sveta. Tá tohtoročná bola ešte náročnejšia ako predchádzajúce. Nie preto, že sa jazdí na "šotolinových" horských cestách s mnohými dlhými rovnými úsekmi a kde sa rýchlosť súťažných áut šplhá veľmi vysoko. Skôr preto, že povrch ciest bol vyschnutý, čo robilo veľké problémy najmä tým prvým na trati rýchlostných skúšok.

Navyše vysoká rýchlosť a množstvo horizontov s vysokými a dlhými skokmi znamenali pre posádky vždy isté riziko. Aj preto bolo pomerne veľa havárií aj medzi najlepšími jazdcami. Svetová špička nasadila od začiatku neskutočne vysoké tempo, čo nútilo aj jazdcov s netovárenskými autami až k šialene vysokým rýchlostiam. Haváriám sa nevyhli ani jazdci ako napríklad Belgičan Neuville na aute Hyundai i20, ktorý potom musel odstúpiť. Lepšie dopadol Fín Hänninen z rovnakého tímu, ktorý mohol ďalej jazdiť a v cieli po troch súťažných dňoch bol šiesty. Tretí jazdec tímu Hyundai Hayden Paddon skončil ôsmy. Nebyť technických problémov s autom, bol by určite vyššie.

2 Skok - Kris Meeke
Takto skákal na továrenskom Citroëne DS3 na fínskej rallye britský jazdec Kris Meeke

Menej šťastia mal Čech Martin Prokop na Fieste, ktorý bojoval s Nórom Henningom Solbergom o post najlepšieho netovárenského jazdca a počas druhého dňa rallye to v tretej popoludňajšej RS neustál. Poškodil auto tak, že vo Forde budú mať čo robiť, aby mu ho nachystali na najbližšiu súťaž do Nemecka. Zle dopadol aj Poliak Robert Kubica, bývalý jazdec formuly 1. Dojazdil síce, ale skončil až na 34. mieste. Zo špičkových jazdcov havaroval aj Nór Mats Östberg, ktorý tak poškodil svoje auto, že technickí komisári mu v súťaži už nedovolili pokračovať.

Boj o víťazstvo bol do poslednej chvíle tesný a napätý. Najmä po tom, čo Latvala po problémoch s brzdami svoj približne polminútový náskok na aktuálneho majstra sveta a súčasného lídra seriálu Francúza Ogiera stratil. A tak do posledného dňa nastupoval Latvala s náskokom len 3,4 sekundy. Latvala však počas celého tretieho dňa jazdil rýchlo a aj spoľahlivo a v cieli bol od Ogiera rýchlejší o 3,6 sekundy. Tak tomu sa povie vyrovnanosť!

Pre Latvalu je domáce víťazstvo v poradí jedenástich v jeho profesionálnej kariére vo svetových rallye. Ogier nech sa tentoraz snažil ako najviac vedel, na víťazného Latvalu tentoraz nemal. O vyrovnanom súboji svedčí aj výsledok z poslednej diváckej Powerstage, ktorú síce Ogier vyhral, ale iba o desatinu sekundy, a to na Latvalu nestačilo. Fín si víťazstvo doma vo Fínsku určite zaslúžil.

3 Kris Meeke
Medzi svetovú špičku sa prebojováva Brit Kris Meeke. Na fínskej rallye skončil tretí.

Zmienku a veľkú pochvalu si za tretie miesto zasluhuje Brit Kris Meeke. Jazdu na fínskych cestách si užíval, čo dával najavo na každom kroku a v každom okamihu. Ako jediný dokázal v RS7 poraziť tak Latvalu ako aj Ogiera, ktorí si víťazstvá v ostatných RS rozdelili medzi sebou.

V podobnom duchu ako o Meeke možno hovoriť aj o Nórovi Mikkelsenovi, ktorý bol celkovo štvrtý. Opakom je Mikko Hirvonen. Jazdil ako keby sa príliš bál, že vyrobí chybu. Chýbalo mu to, čím oplýval Meeke. Aj preto skončil až piaty a ani tentoraz sa nedostal na stupeň víťazov.

Seriál rallye WRC pokračuje nemeckou rallye v dňoch 21. až 24. augusta.

Výsledky Rallye Fínska

1. J.M Latvala / M. AnttilaFín./VW Polo R WRC2:57:23,2 hod
2. S. Ogier / J. IngrassiaFranc./VW Polo R WRC+3,6 s
3. K. Meeke /P. NagleV. Brit./Citroën DS3 WRC+50,6
4. A. Mikkelsen /O. FloeneNór./VW Polo R WRC+1:52,5 min
5. M. Hirvonen /J. LehtinenFín./Ford Fiesta RS WRC+2:49,7
6. J. Hänninen /T. TuominenFín/Hyundai i20 WRC+4:29,0
7. E. Evans /D. BarrittV. Brot./Ford Fiesta RS WRC+5:25,8
8. H. Paddon /J. KennardN. Zel./Hyundai i20 WRC+6:17,8
9. H. Solberg /I. MinorNór./Ford Fiesta RS WRC+12:07,0
10. K. Kruuda /M. JarveojaEston./Ford Fiesta S2000+14:44,7

Priebežné výsledky jazdcov (po 8 podujatiach)

1. S. Ogier187 bodov
2. J.M. Latvala143
3. A. Mikkelsen95
4 M. Østberg66
5. M. Hirvonen62
6. K. Meeke54
7. T. Neuville46
8. E. Evans42
9. M. Prokop31
10. H. Solberg26
11. J. Hänninen20
12. B. Bouffier18
13. R. Kubica12
14. O. Tanak10

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.