Rallye Fínska vyhral Jari-Matti Latvala

Nedeľa, 02 august 2015

Jari-Matti Latvala vyhral ôsme podujatie seriálu majstrovstiev sveta rallye WRC, fínsku Neste Oil Rally. Po napínavom súboji zdolal aktuálneho majstra sveta a lídra seriálu Sebastiena Ogiera, svojho partnera z tímu Volkswagen. Fín zopakoval minuloročné víťazstvo s VW PoloR a po 320 kilometroch rýchlostných skúšok porazil svojho tímového kolegu Ogiera o 13,7 sekundy. Tretí skončil Nór Mats Östberg na Citroëne DS3.

Martin Prokop - Rallye Fínska 2015
Martin Prokop so spolujazdcom Janom Tománkom pri skoku na jednom z horizontov. Vo Fínsku skončili na siedmom mieste a v priebežnom poradí sa držia v prvej desiatke.

Záverečnú divácku Power Stage v živom televíznom vysielaní vyhral Ogier pred Latvalom (0,4 s) a tretím jazdcom Volkswagenu Britom Krisom Meekeom (+4,2 s). Ani to však nič nezmenilo na tom, že Latvala sa na domácej pôde stal celkovým víťazom fínskej rallye a porazil úradujúceho majstra sveta Ogiera.

Víťazstvo vynieslo Fína Latvalu na priebežné druhé miesto v šampionáte. Lídrom je naďalej Ogier s obrovským náskokom 87 bodov. Nór Östberg sa po treťom mieste vo Fínsku už po tretí raz v tejto sezóne postavil na stupeň víťazov a tretí je aj v priebežnom poradí.

Na šotolinových cestách v strednom Fínsku čakalo na jazdcov spolu dvadsať rýchlostných skúšok vrátane záverečnej diváckej Pover Stage. O suverenite Latvalu a Ogiera hovorí skutočnosť, že Fín vyhral desať a Francúz deväť z 20 rýchlostných skúšok. Náskok Latvalu pred tretím Nórom Östbergom je viac ako jeden a pol minúty a štvrtý Belgičan Neuville zaostal o takmer štyri minúty. Približne pol minúty za Belgičanom na piatom mieste prišiel do cieľa Estónčan Ott Tanak.

Fín Hänninen, ktorý predtým jazdil so Škodou Fabia S2000, bol teraz vo Fínsku s Fordom Fiesta šiesty. Znovu si veľmi dobre viedol český jazdec Martin Prokop so spolôujazdcom Janom Tománkom na Forde Fiesta, ktorí skončili na siedmej pozícii.

Na ôsmom a deviatom mieste v absolútnom poradí prišli do cieľa dve nové Škody Fabia R5, ktoré mali v sedle Fínov Lappiho a Tidemanda. Škodovky suverénne vyhrali kategóriu WRC2.

Vo Fínsku štartovala aj slovenská posádka Martin Koči/Lukáš Kostka na automobile Peugeot 208. Medzi 57 posádkami, ktoré súťaž dokončili, sme ich mená nenašli. Podľa agentúrnej správy zo súťaže odstúpili už v sobotu.

Ďalším podujatím seriálu majstrovstiev sveta WRC bude Rallye Nemecka. Jazdiť sa bude od 20. do 23. augusta.

Výsledky Rallye Fínska

1. J.-M. LatvalaFín./VW Polo R2:33:03,8
2. S. OgierFranc./VW Polo R+13,7 s
3. M. OstbergNór./Citroën DS3+1:36,8 min
4. T. NeuvilleBelg./Hyundai i20+3:58,7
5. O. TanakEst./Ford Fiesta+4:29,3
6. J. HänninenFín./Ford Fiesta+4:44,3
7. M. ProkopČR/Ford Fiesta+6:20,3
8. E. LappiFín./Škoda R5+7:11,2
9. P. TidemandFín./Škoda R5+8:52,2
10. L. BertelliFranc./Ford Fiesta+9:37,4
11. D. SordoŠpan./Hyundai i20+10:17,8
12. S. LefebvreFranc./Citroën DS3+10:42,7

Priebežné poradie jazdcov (po 8 podujatí z 13)

1. Sebastien Ogier182 bodov
2. Jari-Matti Latvala95
3. Mads Östberg84
4. Andreas Mikkelsen83
5. Thierry Neuville70
6. Kris Meeke54

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.