Rallye Francúzska: víťazom Ogier

Streda, 05 október 2011

Francúz Sebastien Ogier vyhral domácu rallye pred Španielom Danim Sordom a Fínom Mikkom Hirvonenom. Prekvapením je, že do cieľa neprišiel sedemnásobný majster sveta Francúz Loeb, ktorému akoby dochádzal v druhej časti seriálu dych a prišiel o náskok, ktorý v priebežnom hodnotení mal. Jeho ôsmy titul je ohrozený a môže ho získať buď krajan Ogier alebo Fín Hirvonen.

Rallye Francúzska
Francúzska rallye sa od vlaňajška jazdí opäť v Alsasku, kde ju sledujú tisícky priaznivcov

Domáci jazdec Sebastien Ogier doviedol v nedeľu víťazne svoj Citröen DS3 WRC do cieľa francúzskej rallye a uchoval si šancu na zisk titulu majstra svetra. Ziskom titulu by tak Ogier porazil svojho krajana a sedemnásobného šampióna Sebastiena Loeba, ktorý súťaž v Alsasku nedokončil.

Ogier vyhral pred stále sa lepšiacim a rýchlejším Španielom Sordo, ktorý teraz jazdí na Mini Cooper WRC a ešte v uplynulom roku bol dvojkou v tíme Citröenu po boku Loeba. Sordo strácal v cieli na víťazného Ogiera len niečo viac ako šesť sekúnd. Tretí Hirvonen mal v cieli na víťaza stratu takmer tri a pol minúty, ale tretie miesto mu dopomohlo k tomu, aby sa v priebežnom hodnotení bodovo dotiahol na vedúceho Loeba.

V závere francúzskej rallye zapracovala zrejme tímová réžia Fordu, keďže ešte po predposlednej rýchlostnej skúške bol na tretej priečke Fín Latvala s náskokom takmer dvoch minút pred tímovým spolujazdcom Hirvonenom. Ale keďže Latvala šance na zisk titulu majstra sveta nemá a Hirvonen ho môže získať, Ford zariadil, aby tretí neskončil Latvala, ale Hirvonen. Tretie miesto dotiahlo tak Hirvonena bodovo na Loeba, obaja majú teraz po 196 bodov. Ogier ich má 193. Takže záver seriálu bude ešte veľmi dramatický.

Jazdci majú za sebou už jedenásť podujatí seriálu, pred sebou dve posledné. Prvé sa bude jazdiť 22. až 23. októbra v Španielsku a posledné trináste 10. až 13. novembra vo Walese. Šance majú všetci traja kandidáti na titul: Loeb, Hirvonen i Ogier. Loeba motivuje vidina ôsmeho titulu, pre Ogiera a Hirvonena by to bol premiérový titul. Takže ambície má každý veľké a určite veľa bude závisieť aj od kúska šťastia, ktoré každý jazdec musí mať.

Výsledky Rallye Francúzska

1. Sebastien OgierFranc./Citröen DS33:06:20,4 hod
2. Dani SordoŠpan./Mini Cooper+6,3 s
3. Mikko HirvonenFín./Ford Fiesta RS+3:26,6 min
4. Jari-Matti LatvalaFín./Ford Fiesta RS+3:30,3
5. Dennis KuipersHol./Ford Fiesta+6:42,0
6. Henning SolbergNór./Ford Fiesta+7:08.3

Priebežné poradie jazdcov (po 11 z 13 podujatí)

1. Sebastien Loeb196 bodov
3. Mikka Hirvonen196
2. Sebastien Ogier193
4. Jari-Matti Latvala131
5. Petter Solberg110
6. Mads Östberg62

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.