Rallye Francúzska: víťazom Ogier

Streda, 05 október 2011

Francúz Sebastien Ogier vyhral domácu rallye pred Španielom Danim Sordom a Fínom Mikkom Hirvonenom. Prekvapením je, že do cieľa neprišiel sedemnásobný majster sveta Francúz Loeb, ktorému akoby dochádzal v druhej časti seriálu dych a prišiel o náskok, ktorý v priebežnom hodnotení mal. Jeho ôsmy titul je ohrozený a môže ho získať buď krajan Ogier alebo Fín Hirvonen.

Rallye Francúzska
Francúzska rallye sa od vlaňajška jazdí opäť v Alsasku, kde ju sledujú tisícky priaznivcov

Domáci jazdec Sebastien Ogier doviedol v nedeľu víťazne svoj Citröen DS3 WRC do cieľa francúzskej rallye a uchoval si šancu na zisk titulu majstra svetra. Ziskom titulu by tak Ogier porazil svojho krajana a sedemnásobného šampióna Sebastiena Loeba, ktorý súťaž v Alsasku nedokončil.

Ogier vyhral pred stále sa lepšiacim a rýchlejším Španielom Sordo, ktorý teraz jazdí na Mini Cooper WRC a ešte v uplynulom roku bol dvojkou v tíme Citröenu po boku Loeba. Sordo strácal v cieli na víťazného Ogiera len niečo viac ako šesť sekúnd. Tretí Hirvonen mal v cieli na víťaza stratu takmer tri a pol minúty, ale tretie miesto mu dopomohlo k tomu, aby sa v priebežnom hodnotení bodovo dotiahol na vedúceho Loeba.

V závere francúzskej rallye zapracovala zrejme tímová réžia Fordu, keďže ešte po predposlednej rýchlostnej skúške bol na tretej priečke Fín Latvala s náskokom takmer dvoch minút pred tímovým spolujazdcom Hirvonenom. Ale keďže Latvala šance na zisk titulu majstra sveta nemá a Hirvonen ho môže získať, Ford zariadil, aby tretí neskončil Latvala, ale Hirvonen. Tretie miesto dotiahlo tak Hirvonena bodovo na Loeba, obaja majú teraz po 196 bodov. Ogier ich má 193. Takže záver seriálu bude ešte veľmi dramatický.

Jazdci majú za sebou už jedenásť podujatí seriálu, pred sebou dve posledné. Prvé sa bude jazdiť 22. až 23. októbra v Španielsku a posledné trináste 10. až 13. novembra vo Walese. Šance majú všetci traja kandidáti na titul: Loeb, Hirvonen i Ogier. Loeba motivuje vidina ôsmeho titulu, pre Ogiera a Hirvonena by to bol premiérový titul. Takže ambície má každý veľké a určite veľa bude závisieť aj od kúska šťastia, ktoré každý jazdec musí mať.

Výsledky Rallye Francúzska

1. Sebastien OgierFranc./Citröen DS33:06:20,4 hod
2. Dani SordoŠpan./Mini Cooper+6,3 s
3. Mikko HirvonenFín./Ford Fiesta RS+3:26,6 min
4. Jari-Matti LatvalaFín./Ford Fiesta RS+3:30,3
5. Dennis KuipersHol./Ford Fiesta+6:42,0
6. Henning SolbergNór./Ford Fiesta+7:08.3

Priebežné poradie jazdcov (po 11 z 13 podujatí)

1. Sebastien Loeb196 bodov
3. Mikka Hirvonen196
2. Sebastien Ogier193
4. Jari-Matti Latvala131
5. Petter Solberg110
6. Mads Östberg62

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.