Rallye Japonska pre Ogiera

Utorok, 14 september 2010

V japonskej rallye zvíťazil Sebastien Ogier pred Petrom Solbergom a Jari-Matti Latvalom. Po desiatom podujatí seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach sme už mohli poznať majstra sveta pre tento rok. Sebastien Loeb však nezvíťazil a v predstihu tak titul ešte pre tento rok nemá, ale je k nemu veľmi blízko. Vyzerá to však tak, akoby Loeb nechcel svoj ďalší titul osláviť v Japonsku, ale doma vo Francúzsku, kde sa 1. – 3. októbra pôjde jedenásty podnik seriálu a oslavy vo Francúzsku môžu byť pre Loeba veľkolepejšie a sladšie ako vo vzdialenej krajine vychádzajúceho slnka.

Sebastien Ogier
Víťaz Sebastien Ogier si prejazd cieľom poslednej rýchlostnej skúšky takto vychutnal

Skvelý štart mal Nór Petter Solberg. Odkedy jazdí na Citroëne C4 WRC s továrenskou podporou, akoby mu narástli krídla, resp. omladol najmenej o desať rokov a vrátil sa do čias, kedy sa stal majstrom sveta. Mladší z bratov Solbergovcov, ktorý v novembri tohto roku oslávi svoje 36. narodeniny, bol na čele priebežného poradia v piatok i sobotu. Na ceste za víťazstvom ho pribrzdil utrhnutý tlmič pruženia, ale možno aj chrípka a zvýšená teplota počas celých troch dní trvania rallye.

Do vedenia sa v nedeľu dostal o desať rokov mladší Francúz Sebastien Ogier, ktorý jazdil skvele a bez chýb. Mladý Francúz zvíťazil práve pred Pettrom Solbergom a Latvalom. Na 303, 5 kilometroch 26 rýchlostných skúšok bol v cieli o 15, 7 sekundy skôr ako Petter Solberg.

Ďalšiu trojicu v cieli tvorili Dani Sordo, Sebastien Loeb a Mikko Hirvonen, ktorému sa nedarí naviazať na minuloročné úspechy, kedy zvádzal do poslednej súťaže boj o titul s Loebom. Nedarilo sa ani bývalému majstrovi sveta formuly 1 Kimimu Räikkönenovi, ktorý si zažartoval, že len čo si zvykol vo štvrtok na asfalt pri úvodnej diváckej špeciálke (v druhej získal "striebro"), v zapätí si musel zvykať na šotolinu. Medzi 53 posádkami, ktoré prešli cieľom, sme Räikkönenovo meno nenašli.

Výsledky Rallye Japonska

1. Sébastien OgierFran./Citroën C43:10:26,4 hod
2. Petter SolbergNór./Citroën C4+15,7 s
3. Jari-Matti LatvalaFín./Ford Focus+26,0, 4
4. Dani SordoŠpan/Citroën C435,2
5. Sébastien LoebFranc./Citroën C453,3
6. Mikko HirvonenFín./Ford Focus+1:13,5 min
7. Henning SolbergNór./Ford Focus+3:03,1
8. Federico VillagraArg./Ford Focus+10:17,9
9. Jari KetomaaFín./Ford Focus+14:47,1
10. Martin ProkopČR/Mitsubishi+15:20,8

Priebežné poradie jazdcov (po 10 z 13 podujatí)

1. Sébastien Loeb201 bodov
2. Sébastien Ogier158
3. Jari-Matti Latvala132
4. Petter Solberg120
5. Dani Sordo107
6. Mikko Hirvonen92
7. Matthew Wilson56
8. Henning Solberg31
9.Federico Villagra30
10.Kimi Räikkönen21

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën345 bodov
2. Ford250
3. Citroën Junior Team183
4. Stobart130
5. Munchi's46

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.