Rallye Japonsko: pohroma favoritov, radosť Hirvonena

Pondelok, 29 október 2007

Ani štrnásta súťaž šestnásťdielneho seriálu nedala odpoveď, kto bude tohtoročným majstrom sveta v automobilových súťažiach.

Rallye Japonsko Rallye Japonsko

Grönholm ani Loeb japonskú rallye nedokončili pre havárie. Prvý vypadol už vo 4. rýchlostnej skúške Fín. Natoľko poškodil svojho Forda, že v súťaži už nemohol pokračovať. Rovnaký osud na druhý deň postihol aj Francúza. Na úzkych lesných cestách nezvládol ani on náročnú trať, skončil v lese, odkiaľ sa nedokázal vlastnými silami vrátiť späť na trať a musel odstúpil. Úlohu lídra súťaže prevzal ďalší Fín Mikko Hirvonen. Odrazil všetky útoky Španiela Sordu, Latvalu i H. Solberga a mladý Fín si pripísal už tretí triumf v kariére a druhý v tomto roku.

Rallye Japonsko Rallye Japonsko

Japonská rallye bola v poradí štrnástou zo 16dielneho seriálu. Jazdí sa tu od roku 2004, je najdlhšou spomedzi všetkých súťaží seriálu a jedinou na ázijskom kontinente. V minulom roku tu vyhral Loeb pred Grönholmom a Hirvonenom. Tohtoročná bola dlhá 1576 kilometrov, mala 27 rýchlostných skúšok s celkovou dĺžkou 350 km.

V Japonsku teda nevyhral ani Grönholm ani Loeb, ale Hirvonen. V celkovom poradí sa nič nezmenilo a naďalej vedie so štvorbodovým náskokom Marcus Grönholm pred Sebastienom Loebom. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte dve súťaže. V dňoch 16.-18. novembra v Írsku a seriál majstrovstiev sveta vyvrcholí 30. novembra až 2. decembra vo Veľkej Británii.

Výsledky Rallye Japonska

1. M. Hirvonen Fín. Ford Focus
2. D. Sordo Špan. Citröen C4 +37,4 s
3. H. Solberg Nór. Subaru Impreza +4:33,7 min
4. M. Wilson V. Brit. Ford Focus +6:37,9
5. L. P. Companc Arg. Ford Focus +6:40,4
6. M. Stohl Rakús. Citröen Xsara +7:04,3

Priebežné poradie (po 14. zo 16 súťaží)

1. M. Grönholm Fín. 104 bodov
2. S. Loeb Franc. 100
3. M. Hirvonen Fín. 84
4. D. Sordo Špan. 53
5. P. Solberg Nór. 38
6. H. Solberg Nór. 34

Pohár konštruktérov:

1. Ford 189 bodov
2. Citröen 155
3. Subaru 73
4. Stobart-Ford 71
5. ÖMV-Kronos-Citroen 43
6. Munchi's-Ford 14
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."