Rallye Jordánsko: znovu Loeb

Pondelok, 05 apríl 2010

Po druhom mieste vo Švédsku a víťazstve v Mexiku zvíťazil úradujúci majster sveta Sébastien Loeb aj v Jordánsku a vedie v priebežnom poradí seriálu majstrovstiev sveta v rallye. Druhý skončil v Jordánsku Jarri-Matti Latvala a tretí bývalý majster sveta Petter Solberg. Loebov najväčší súper v boji o majstra sveta Mikko Hirvonen mal v úvodnej rýchlostnej skúške druhého súťažného dňa nehodu, pri ktorej poškodil zavesenie prednej nápravy a v súťaži už nepokračoval.

Citroën C4

Tretie podujatie seriálu majstrovstiev sveta automobilových súťaží je tak už druhým víťazným šesťnásobného majstra sveta Francúza Loeba. Pri novom spôsobe bodovania má pred druhým Latvalom náskok 25 bodov a pred tretím Hirvonenom 31 bodový náskok. Len o dva body menej ako Hirvonen má Solberg a o ďalšie dva body za Fínom zaostáva Sébastien Ogier. Po jordánskej rallye žiaril spokojnosťou najmä Loeb, ktorý má už v úvode sezóny skvelú formu, čo sa prejavuje aj na bodovom hodnotení.

Loeb je aj v tomto roku na najlepšej ceste za ziskom titulu. Víťazstvo v Jordánsku je už jeho 56. v seriáli majstrovstiev sveta. Do konca seriálu však zostáva odjazdiť ešte ďalších desať súťaží, takže pri výbornej forme môže Loeb toto číslo ešte zvýšiť. A ak by Loeb získal v tomto roku ďalší titul majstra sveta, vyrovnal by rekord Michaela Schumachera, ktorý má sedem titulov vo formule 1 a Francúz by sa tak zapísal zlatým písmom do histórie rallye športu.

Veľký súperom Francúza v Jordánsku bol Hirvonenov tímový spolujazdec Latvala, dvojka tímu Ford. Na rozdiel od minuloročnej sezóny, kedy často po divokej jazde končil mimo trať, preukazuje teraz väčšiu disciplinovanosť, boduje a výsledkom je druhé miesto v priebežnom hodnotení, hneď za Loebom. Po prvom dni bol Latvala dokonca prvý až o 30 sekúnd pred Loebom, keď zo siedmich rýchlostných skúšok tri vyhral. V ďalšom priebehu bol však už rýchlejší Loeb.

Prvý výraznejší úspech si v Jordánsku pripísal aj bývalý majster sveta z formuly 1 Kimi Räikkönen, ktorý tu obsadil ôsme miesto a pripísal si prvý bod.

Štvrtou časťou seriálu je turecká rallye, ktorá sa bude jazdiť v dňoch od 16. do 18. apríla.

Výsledky Rallye Jordánsko

1. Sébastien LoebFranc./Citroën C43:51:35,9 hod
2. Jari-Matti LatvalaFín./Ford Focus+35,8 s
3. Petter SolbergNór./Citroën C4+1:11,8 min
4. Dani SordoŠpan./Citroën C4+1:49,3
5. Matthew WilsonV. Brit./Ford+8:24,3
6. Sébastien OgierFranc./Citroën C4+10:26,4
7. Frederico VillagraArg./Ford Focus+11:28,0
8. Kimi RäikkönenFín./Citroën C4+12:31,0
9. Henning SolbergFín./Ford Focus+14:08,6
10. Xavier PonsŠpan./Ford Fiesta+18:33,9

Priebežné poradie jazdcov

1.Sébastien Loeb68 b.
2.Jari-Matti Latvala43
3.Mikko Hirvonen37
4.Petter Solberg35
5.Sébastien Ogier33
6.Dani Sordo24
7.Henning Solberg18
8.Matthew Wilson16
9.Federico Villagra12
10. Xavi Pons5
11. Mads Ostberg4
12. Kimi Raikkonen4
13. Martin Prokop2
14. PG Andersson1
15. Armindo Araujo1

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën101 b.
2. Ford87
3. Citroën Junior Team48
4. Stobart44
5. Munchis16

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.