Rallye Jordánsko: znovu Loeb

Pondelok, 05 apríl 2010

Po druhom mieste vo Švédsku a víťazstve v Mexiku zvíťazil úradujúci majster sveta Sébastien Loeb aj v Jordánsku a vedie v priebežnom poradí seriálu majstrovstiev sveta v rallye. Druhý skončil v Jordánsku Jarri-Matti Latvala a tretí bývalý majster sveta Petter Solberg. Loebov najväčší súper v boji o majstra sveta Mikko Hirvonen mal v úvodnej rýchlostnej skúške druhého súťažného dňa nehodu, pri ktorej poškodil zavesenie prednej nápravy a v súťaži už nepokračoval.

Citroën C4

Tretie podujatie seriálu majstrovstiev sveta automobilových súťaží je tak už druhým víťazným šesťnásobného majstra sveta Francúza Loeba. Pri novom spôsobe bodovania má pred druhým Latvalom náskok 25 bodov a pred tretím Hirvonenom 31 bodový náskok. Len o dva body menej ako Hirvonen má Solberg a o ďalšie dva body za Fínom zaostáva Sébastien Ogier. Po jordánskej rallye žiaril spokojnosťou najmä Loeb, ktorý má už v úvode sezóny skvelú formu, čo sa prejavuje aj na bodovom hodnotení.

Loeb je aj v tomto roku na najlepšej ceste za ziskom titulu. Víťazstvo v Jordánsku je už jeho 56. v seriáli majstrovstiev sveta. Do konca seriálu však zostáva odjazdiť ešte ďalších desať súťaží, takže pri výbornej forme môže Loeb toto číslo ešte zvýšiť. A ak by Loeb získal v tomto roku ďalší titul majstra sveta, vyrovnal by rekord Michaela Schumachera, ktorý má sedem titulov vo formule 1 a Francúz by sa tak zapísal zlatým písmom do histórie rallye športu.

Veľký súperom Francúza v Jordánsku bol Hirvonenov tímový spolujazdec Latvala, dvojka tímu Ford. Na rozdiel od minuloročnej sezóny, kedy často po divokej jazde končil mimo trať, preukazuje teraz väčšiu disciplinovanosť, boduje a výsledkom je druhé miesto v priebežnom hodnotení, hneď za Loebom. Po prvom dni bol Latvala dokonca prvý až o 30 sekúnd pred Loebom, keď zo siedmich rýchlostných skúšok tri vyhral. V ďalšom priebehu bol však už rýchlejší Loeb.

Prvý výraznejší úspech si v Jordánsku pripísal aj bývalý majster sveta z formuly 1 Kimi Räikkönen, ktorý tu obsadil ôsme miesto a pripísal si prvý bod.

Štvrtou časťou seriálu je turecká rallye, ktorá sa bude jazdiť v dňoch od 16. do 18. apríla.

Výsledky Rallye Jordánsko

1. Sébastien LoebFranc./Citroën C43:51:35,9 hod
2. Jari-Matti LatvalaFín./Ford Focus+35,8 s
3. Petter SolbergNór./Citroën C4+1:11,8 min
4. Dani SordoŠpan./Citroën C4+1:49,3
5. Matthew WilsonV. Brit./Ford+8:24,3
6. Sébastien OgierFranc./Citroën C4+10:26,4
7. Frederico VillagraArg./Ford Focus+11:28,0
8. Kimi RäikkönenFín./Citroën C4+12:31,0
9. Henning SolbergFín./Ford Focus+14:08,6
10. Xavier PonsŠpan./Ford Fiesta+18:33,9

Priebežné poradie jazdcov

1.Sébastien Loeb68 b.
2.Jari-Matti Latvala43
3.Mikko Hirvonen37
4.Petter Solberg35
5.Sébastien Ogier33
6.Dani Sordo24
7.Henning Solberg18
8.Matthew Wilson16
9.Federico Villagra12
10. Xavi Pons5
11. Mads Ostberg4
12. Kimi Raikkonen4
13. Martin Prokop2
14. PG Andersson1
15. Armindo Araujo1

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën101 b.
2. Ford87
3. Citroën Junior Team48
4. Stobart44
5. Munchis16

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.