Rallye Korzika: Loeb pred Grönholmom

Pondelok, 15 október 2007

Svetová rallye vstupuje do svojho finále. O majstrovi sa ešte stále nerozhodlo. Obháji Loeb titul majstra sveta, alebo skončí na štíte terajšieho lídra Grönholma?

Rallye Korzika

Ak má úradujúci majster Francúz Sebastian Loeb obhájiť svoj titul majstra sveta v automobilových súťažiach, nesmel na Korzike zaváhať. Aktuálny šesťbodový náskok Fína Marcusa Grönholma v prípade víťazstva na Korzike mohol ešte narásť a vidina štvrtého úspechu Loeba sa mohla vzdialiť. Zostávajúce tri súťaže v Japonsku, Írsku a Veľkej Británii viac sedia svojím neasfaltovým povrchom Fínovi a vehementne útočiaci Grönholm by mohol mať k titulu bližšie ako Francúz.

Loeb však šancu na korzickom asfalte nepustil z rúk a zvíťazil. Napravil si tak chuť menej úspešnej prvej polovice seriálu a po víťazstvách na nemeckej rallye a v španielskom Katalánsku sa na Korzike postavil na najvyšší stupienok tretí raz za sebou. Druhý však tentoraz neskončil Francúzov tímový kolega Španiel Dani Sordi, ale Grönholm, a tak Loeb znížil náskok svojho rivala len o dva body. Sordi tretím miestom na Korzike znovu potvrdil svoje kvality na tvrdom podklade a aj keď nepomohol Loebovi znížiť bodový náskok na Grönholma, naznačil svoje veľké ambície pre budúce roky.

Rallye Korzika

Po neúspechu v Španielsku si na Korzike skvele viedol český jazdec Kopecký na Fabii WRC. Siedmym miestom v absolútnom poradí znovu potvrdil, že patrí do užšej svetovej špičky. Medzi svetovú špičku mieri aj mladý Slovák Jozef Béreš ml., ktorý si 18. miestom zaknihoval krásny úspech, pričom v juniorskej kategórii skončil na Korzike druhý za Čechom Prokopom a v priebežnom poradí je v juniorskej kategórii na celkovom šiestom mieste.

Posledné tri súťaže svetového seriálu automobilových súťaží sľubujú teda zaujímavý a tvrdý boj o titul majstra sveta medzi Grönholmom a Loebom. Ich súboj bude vzrušujúci a do posledných chvíľ zaujímavý. Prvý je na programe už 26. až 28. októbra v Japonsku a bodku za celým seriálom a tiež odpoveď na otázku, kto bude majstrom sveta, môže dať až britská rallye 30. novembra až 2. decembra.

Výsledky

1. S. Loeb
2. M. Grönholm 23,7 s
3. D. Sordo 44,3
4. J. Latvala 2:30,5 min
5. P. Solberg 2:42,1
6. C. Atkonson 3:53,8
7. J. Kopecký 8:02,9
8. X. Pons 9:34,2
9. H. Solberg 10:12,2
10.D. Sola 17:57,6
...
17.M. Prokop 23:59,5
18. J. Béreš 24:12,0

Priebežné poradie jazdcov (po 13. z 16. súťaží)

1. M. Gronholm 104
2. S. Loeb 100
3. M. Hirvonen 74
4. D. Sordo 45
5. P. Solberg 38
6. C. Atkinson 29
7. H. Solberg 28
8. J. Latvala 24
9. F.Duval 12
10. J. Kopecky 10

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Ford 179
2. Citroen 147
3. Subaru 71
4. Stobart 64
5. Kronos 39
6. Munchis 6

Priebežné poradie jazdcov JWRC

1. P-G. Andersson 38
2. U. Aava 38
3. M. Prokop 24
4. J. Molder 20
5. P. Sandell 19
6. J. Béres 18
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.