Rallye: Monte Carlo prialo Melichárkovcom (+ video)

Pondelok, 20 január 2014

Kolotoč seriálu majstrovstiev sveta automobilových súťaží pomohli v Monte Carlo roztočiť aj bratia Melichárkovci zo Slovenska. Prišli, videli a svojim spôsobom aj zvíťazili, keď na vrcholnom svetovom podujatí rallye siahli na historicky najlepšom umiestnení na aké kedy slovenská súťažná posádka dočiahla. Veď ôsme miesto medzi svetovou elitou sa nedosahuje každý deň!

1 Sebastien Ogier a Julien Ingrassia
Cesty v okolí Monte Carla ovládli Sebastien Ogier a Julien Ingrassia na VW Polo-R WRC

Úvodné podujatie trinásťdielneho seriálu majstrovstiev sveta rallye WRC vyhral minuloročný majster sveta Francúz Sebastien Ogier so spolujazdcom Julienom Ingrassiom. Kopíruje tak svojho predchodcu a krajana Sebestiena Loba, ktorý vyhrával kde sa objavil. Aspoň doteraz to tak vyzerá, aj preto, že Loeb už súťažnú scénu opustil. Druhý skončil Francúz Bouffier a tretí Brit Meeke. Štvrtý v Monte Carlo bol Nór Östberg a piaty Fín Latvala.

Na posádky čakalo počas troch dní 15 rýchlostných skúšok. Najlepšie začal bývalý pilot F1 Poliak Robert Kubica. Vyhral prvé dva merané úseky, na treťom bol až na 21. mieste. Potom sa znovu vyšvihol, keď vo 4. RS bol tretí za Latvalom a Španielom Dani Sordom. V deviatej rýchlostnej skúške však Poliak nezvládol prejazd ostrou pravotočivou zákrutou, havaroval a súťaž nedokončil. Smolu mal aj ešte donedávna úspešný a skvelý Fín Mikko Hirvonen, ktorého zradil alternátor Fiesty WRC a z čelných pozícií vypadol.

Neúspešne vstúpil do seriálu nový tím Huyndai. Už na začiatku rallye havaroval Thierry Neuville, ktorý bol na šmykľavej trati príliš rýchly. Druhý pilot tohto tímu, Španiel Dani Sordo, sa postupne rozjazdil a usadil sa na tretej priečke. V RS 5 však odstúpil pre technickú poruchu.

2-melicharkovci
Melichárkovci zo Slovakia World Rally Teamu skončili v Monte na ôsmom mieste

Aj keď Ogier vyhral len s náskokom viac ako minúty a štvrť, súťaž suverénne ovládol. Z 15 rýchlostných skúšok vyhral až osem. Fín Latvala bol úspešný trikrát a Kubica s Francúzom Bouffierom vyhrali po dve rýchlostné skúšky. Víťaz Ogier mal aj šťastie, keď už v prvej RS mal kolíziu, narazil do múru, ale mohol pokračovať. Auto mu potom opravili a jazdec i auto mohli podávať plnohodnotný výkon.

Video:
http://www.laola1.tv/partner/v4player/index.php?identifier=wrc_com&menu1=&menu2=&menu3=&play=151670

Druhé podujatie seriálu WRC sa pôjde od 5. do 8. februára, kedy je na programe Rallye Švédska.

Výsledky Rallye Monte Carlo

1. Sebastien OgierFranc./Polo R WRC3:55:14.4
2. Bryan BouffierFranc./Ford Fiesta WRC+1:18.9
3. Kris MeekeV. Brit./Citroën DS3 WRC+1:54.3
4. Jari-Matti LatvalaFín./VW Polo R WRC+3:53.9
5. Mads OstbergNór./ Citroën DS3 WRC+6:08.3
6. Elfyn EvansV. Brit./ Ford Fiesta WRC+8:37.4
7. Andreas MikkelsenNór./VW Polo R WRC+11:42.3
8. Jaroslav MelicharekSR/ Ford Fiesta WRC+21:56.2
9. Matteo GambaTal./ Peugeot 207 S2000+23:50.7
10. Yuriy ProtasovRus./ Ford Fiesta RS+25:42.8

Priebežné poradie jazdcov

1. Sebastien OgierFranc./Polo R WRC27 bodov
2. Bryan BouffierFranc./Ford Fiesta WRC18
3. Kris MeekeV. Brit./Citroën DS3 WRC16
4. Jari-Matti LatvalaFín./VW Polo R WRC13
5. Mads OstbergNór./ Citroën DS3 WRC12
6. Elfyn EvansV. Brit./ Ford Fiesta WRC8
7. Andreas MikkelsenNór./VW Polo R WRC6
8. Jaroslav MelicharekSR/ Ford Fiesta WRC4
9. Matteo GambaTal./ Peugeot 207 S20002
10. Yuriy ProtasovRus./ Ford Fiesta RS1

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.