Rallye: Monte Carlo prialo Melichárkovcom (+ video)

Pondelok, 20 január 2014

Kolotoč seriálu majstrovstiev sveta automobilových súťaží pomohli v Monte Carlo roztočiť aj bratia Melichárkovci zo Slovenska. Prišli, videli a svojim spôsobom aj zvíťazili, keď na vrcholnom svetovom podujatí rallye siahli na historicky najlepšom umiestnení na aké kedy slovenská súťažná posádka dočiahla. Veď ôsme miesto medzi svetovou elitou sa nedosahuje každý deň!

1 Sebastien Ogier a Julien Ingrassia
Cesty v okolí Monte Carla ovládli Sebastien Ogier a Julien Ingrassia na VW Polo-R WRC

Úvodné podujatie trinásťdielneho seriálu majstrovstiev sveta rallye WRC vyhral minuloročný majster sveta Francúz Sebastien Ogier so spolujazdcom Julienom Ingrassiom. Kopíruje tak svojho predchodcu a krajana Sebestiena Loba, ktorý vyhrával kde sa objavil. Aspoň doteraz to tak vyzerá, aj preto, že Loeb už súťažnú scénu opustil. Druhý skončil Francúz Bouffier a tretí Brit Meeke. Štvrtý v Monte Carlo bol Nór Östberg a piaty Fín Latvala.

Na posádky čakalo počas troch dní 15 rýchlostných skúšok. Najlepšie začal bývalý pilot F1 Poliak Robert Kubica. Vyhral prvé dva merané úseky, na treťom bol až na 21. mieste. Potom sa znovu vyšvihol, keď vo 4. RS bol tretí za Latvalom a Španielom Dani Sordom. V deviatej rýchlostnej skúške však Poliak nezvládol prejazd ostrou pravotočivou zákrutou, havaroval a súťaž nedokončil. Smolu mal aj ešte donedávna úspešný a skvelý Fín Mikko Hirvonen, ktorého zradil alternátor Fiesty WRC a z čelných pozícií vypadol.

Neúspešne vstúpil do seriálu nový tím Huyndai. Už na začiatku rallye havaroval Thierry Neuville, ktorý bol na šmykľavej trati príliš rýchly. Druhý pilot tohto tímu, Španiel Dani Sordo, sa postupne rozjazdil a usadil sa na tretej priečke. V RS 5 však odstúpil pre technickú poruchu.

2-melicharkovci
Melichárkovci zo Slovakia World Rally Teamu skončili v Monte na ôsmom mieste

Aj keď Ogier vyhral len s náskokom viac ako minúty a štvrť, súťaž suverénne ovládol. Z 15 rýchlostných skúšok vyhral až osem. Fín Latvala bol úspešný trikrát a Kubica s Francúzom Bouffierom vyhrali po dve rýchlostné skúšky. Víťaz Ogier mal aj šťastie, keď už v prvej RS mal kolíziu, narazil do múru, ale mohol pokračovať. Auto mu potom opravili a jazdec i auto mohli podávať plnohodnotný výkon.

Video:
http://www.laola1.tv/partner/v4player/index.php?identifier=wrc_com&menu1=&menu2=&menu3=&play=151670

Druhé podujatie seriálu WRC sa pôjde od 5. do 8. februára, kedy je na programe Rallye Švédska.

Výsledky Rallye Monte Carlo

1. Sebastien OgierFranc./Polo R WRC3:55:14.4
2. Bryan BouffierFranc./Ford Fiesta WRC+1:18.9
3. Kris MeekeV. Brit./Citroën DS3 WRC+1:54.3
4. Jari-Matti LatvalaFín./VW Polo R WRC+3:53.9
5. Mads OstbergNór./ Citroën DS3 WRC+6:08.3
6. Elfyn EvansV. Brit./ Ford Fiesta WRC+8:37.4
7. Andreas MikkelsenNór./VW Polo R WRC+11:42.3
8. Jaroslav MelicharekSR/ Ford Fiesta WRC+21:56.2
9. Matteo GambaTal./ Peugeot 207 S2000+23:50.7
10. Yuriy ProtasovRus./ Ford Fiesta RS+25:42.8

Priebežné poradie jazdcov

1. Sebastien OgierFranc./Polo R WRC27 bodov
2. Bryan BouffierFranc./Ford Fiesta WRC18
3. Kris MeekeV. Brit./Citroën DS3 WRC16
4. Jari-Matti LatvalaFín./VW Polo R WRC13
5. Mads OstbergNór./ Citroën DS3 WRC12
6. Elfyn EvansV. Brit./ Ford Fiesta WRC8
7. Andreas MikkelsenNór./VW Polo R WRC6
8. Jaroslav MelicharekSR/ Ford Fiesta WRC4
9. Matteo GambaTal./ Peugeot 207 S20002
10. Yuriy ProtasovRus./ Ford Fiesta RS1

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.