Rallye: Monte Carlo prialo Melichárkovcom (+ video)

Pondelok, 20 január 2014

Kolotoč seriálu majstrovstiev sveta automobilových súťaží pomohli v Monte Carlo roztočiť aj bratia Melichárkovci zo Slovenska. Prišli, videli a svojim spôsobom aj zvíťazili, keď na vrcholnom svetovom podujatí rallye siahli na historicky najlepšom umiestnení na aké kedy slovenská súťažná posádka dočiahla. Veď ôsme miesto medzi svetovou elitou sa nedosahuje každý deň!

1 Sebastien Ogier a Julien Ingrassia
Cesty v okolí Monte Carla ovládli Sebastien Ogier a Julien Ingrassia na VW Polo-R WRC

Úvodné podujatie trinásťdielneho seriálu majstrovstiev sveta rallye WRC vyhral minuloročný majster sveta Francúz Sebastien Ogier so spolujazdcom Julienom Ingrassiom. Kopíruje tak svojho predchodcu a krajana Sebestiena Loba, ktorý vyhrával kde sa objavil. Aspoň doteraz to tak vyzerá, aj preto, že Loeb už súťažnú scénu opustil. Druhý skončil Francúz Bouffier a tretí Brit Meeke. Štvrtý v Monte Carlo bol Nór Östberg a piaty Fín Latvala.

Na posádky čakalo počas troch dní 15 rýchlostných skúšok. Najlepšie začal bývalý pilot F1 Poliak Robert Kubica. Vyhral prvé dva merané úseky, na treťom bol až na 21. mieste. Potom sa znovu vyšvihol, keď vo 4. RS bol tretí za Latvalom a Španielom Dani Sordom. V deviatej rýchlostnej skúške však Poliak nezvládol prejazd ostrou pravotočivou zákrutou, havaroval a súťaž nedokončil. Smolu mal aj ešte donedávna úspešný a skvelý Fín Mikko Hirvonen, ktorého zradil alternátor Fiesty WRC a z čelných pozícií vypadol.

Neúspešne vstúpil do seriálu nový tím Huyndai. Už na začiatku rallye havaroval Thierry Neuville, ktorý bol na šmykľavej trati príliš rýchly. Druhý pilot tohto tímu, Španiel Dani Sordo, sa postupne rozjazdil a usadil sa na tretej priečke. V RS 5 však odstúpil pre technickú poruchu.

2-melicharkovci
Melichárkovci zo Slovakia World Rally Teamu skončili v Monte na ôsmom mieste

Aj keď Ogier vyhral len s náskokom viac ako minúty a štvrť, súťaž suverénne ovládol. Z 15 rýchlostných skúšok vyhral až osem. Fín Latvala bol úspešný trikrát a Kubica s Francúzom Bouffierom vyhrali po dve rýchlostné skúšky. Víťaz Ogier mal aj šťastie, keď už v prvej RS mal kolíziu, narazil do múru, ale mohol pokračovať. Auto mu potom opravili a jazdec i auto mohli podávať plnohodnotný výkon.

Video:
http://www.laola1.tv/partner/v4player/index.php?identifier=wrc_com&menu1=&menu2=&menu3=&play=151670

Druhé podujatie seriálu WRC sa pôjde od 5. do 8. februára, kedy je na programe Rallye Švédska.

Výsledky Rallye Monte Carlo

1. Sebastien OgierFranc./Polo R WRC3:55:14.4
2. Bryan BouffierFranc./Ford Fiesta WRC+1:18.9
3. Kris MeekeV. Brit./Citroën DS3 WRC+1:54.3
4. Jari-Matti LatvalaFín./VW Polo R WRC+3:53.9
5. Mads OstbergNór./ Citroën DS3 WRC+6:08.3
6. Elfyn EvansV. Brit./ Ford Fiesta WRC+8:37.4
7. Andreas MikkelsenNór./VW Polo R WRC+11:42.3
8. Jaroslav MelicharekSR/ Ford Fiesta WRC+21:56.2
9. Matteo GambaTal./ Peugeot 207 S2000+23:50.7
10. Yuriy ProtasovRus./ Ford Fiesta RS+25:42.8

Priebežné poradie jazdcov

1. Sebastien OgierFranc./Polo R WRC27 bodov
2. Bryan BouffierFranc./Ford Fiesta WRC18
3. Kris MeekeV. Brit./Citroën DS3 WRC16
4. Jari-Matti LatvalaFín./VW Polo R WRC13
5. Mads OstbergNór./ Citroën DS3 WRC12
6. Elfyn EvansV. Brit./ Ford Fiesta WRC8
7. Andreas MikkelsenNór./VW Polo R WRC6
8. Jaroslav MelicharekSR/ Ford Fiesta WRC4
9. Matteo GambaTal./ Peugeot 207 S20002
10. Yuriy ProtasovRus./ Ford Fiesta RS1

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.