Rallye: Monte Carlo prialo Melichárkovcom (+ video)

Pondelok, 20 január 2014

Kolotoč seriálu majstrovstiev sveta automobilových súťaží pomohli v Monte Carlo roztočiť aj bratia Melichárkovci zo Slovenska. Prišli, videli a svojim spôsobom aj zvíťazili, keď na vrcholnom svetovom podujatí rallye siahli na historicky najlepšom umiestnení na aké kedy slovenská súťažná posádka dočiahla. Veď ôsme miesto medzi svetovou elitou sa nedosahuje každý deň!

1 Sebastien Ogier a Julien Ingrassia
Cesty v okolí Monte Carla ovládli Sebastien Ogier a Julien Ingrassia na VW Polo-R WRC

Úvodné podujatie trinásťdielneho seriálu majstrovstiev sveta rallye WRC vyhral minuloročný majster sveta Francúz Sebastien Ogier so spolujazdcom Julienom Ingrassiom. Kopíruje tak svojho predchodcu a krajana Sebestiena Loba, ktorý vyhrával kde sa objavil. Aspoň doteraz to tak vyzerá, aj preto, že Loeb už súťažnú scénu opustil. Druhý skončil Francúz Bouffier a tretí Brit Meeke. Štvrtý v Monte Carlo bol Nór Östberg a piaty Fín Latvala.

Na posádky čakalo počas troch dní 15 rýchlostných skúšok. Najlepšie začal bývalý pilot F1 Poliak Robert Kubica. Vyhral prvé dva merané úseky, na treťom bol až na 21. mieste. Potom sa znovu vyšvihol, keď vo 4. RS bol tretí za Latvalom a Španielom Dani Sordom. V deviatej rýchlostnej skúške však Poliak nezvládol prejazd ostrou pravotočivou zákrutou, havaroval a súťaž nedokončil. Smolu mal aj ešte donedávna úspešný a skvelý Fín Mikko Hirvonen, ktorého zradil alternátor Fiesty WRC a z čelných pozícií vypadol.

Neúspešne vstúpil do seriálu nový tím Huyndai. Už na začiatku rallye havaroval Thierry Neuville, ktorý bol na šmykľavej trati príliš rýchly. Druhý pilot tohto tímu, Španiel Dani Sordo, sa postupne rozjazdil a usadil sa na tretej priečke. V RS 5 však odstúpil pre technickú poruchu.

2-melicharkovci
Melichárkovci zo Slovakia World Rally Teamu skončili v Monte na ôsmom mieste

Aj keď Ogier vyhral len s náskokom viac ako minúty a štvrť, súťaž suverénne ovládol. Z 15 rýchlostných skúšok vyhral až osem. Fín Latvala bol úspešný trikrát a Kubica s Francúzom Bouffierom vyhrali po dve rýchlostné skúšky. Víťaz Ogier mal aj šťastie, keď už v prvej RS mal kolíziu, narazil do múru, ale mohol pokračovať. Auto mu potom opravili a jazdec i auto mohli podávať plnohodnotný výkon.

Video:
http://www.laola1.tv/partner/v4player/index.php?identifier=wrc_com&menu1=&menu2=&menu3=&play=151670

Druhé podujatie seriálu WRC sa pôjde od 5. do 8. februára, kedy je na programe Rallye Švédska.

Výsledky Rallye Monte Carlo

1. Sebastien OgierFranc./Polo R WRC3:55:14.4
2. Bryan BouffierFranc./Ford Fiesta WRC+1:18.9
3. Kris MeekeV. Brit./Citroën DS3 WRC+1:54.3
4. Jari-Matti LatvalaFín./VW Polo R WRC+3:53.9
5. Mads OstbergNór./ Citroën DS3 WRC+6:08.3
6. Elfyn EvansV. Brit./ Ford Fiesta WRC+8:37.4
7. Andreas MikkelsenNór./VW Polo R WRC+11:42.3
8. Jaroslav MelicharekSR/ Ford Fiesta WRC+21:56.2
9. Matteo GambaTal./ Peugeot 207 S2000+23:50.7
10. Yuriy ProtasovRus./ Ford Fiesta RS+25:42.8

Priebežné poradie jazdcov

1. Sebastien OgierFranc./Polo R WRC27 bodov
2. Bryan BouffierFranc./Ford Fiesta WRC18
3. Kris MeekeV. Brit./Citroën DS3 WRC16
4. Jari-Matti LatvalaFín./VW Polo R WRC13
5. Mads OstbergNór./ Citroën DS3 WRC12
6. Elfyn EvansV. Brit./ Ford Fiesta WRC8
7. Andreas MikkelsenNór./VW Polo R WRC6
8. Jaroslav MelicharekSR/ Ford Fiesta WRC4
9. Matteo GambaTal./ Peugeot 207 S20002
10. Yuriy ProtasovRus./ Ford Fiesta RS1

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.