Rallye Nemecka: Francúz Ogier opäť víťazí

Utorok, 23 august 2016

Víťazom deviatej časti seriálu majstrovstiev sveta automobilových súťaží ADAC Rallye Nemecka je Francúz Sebastien Ogier na automobile Volkswagen Polo R pred Španielom Danim Sordom a Belgičanom Thierry Neuville na automobiloch Hyundai i20. Fín Jari-Matti Latvala z tímu Volkswagen skončil až na 48. mieste. Slovenská posádka Kočí-Kostka súťaž dokončila na veľmi peknom 18. mieste.

1 Sebastien Ogier
Sebastien Ogier sa po februárovej švédskej rallye dočkal v Nemecku ďalšieho víťazstva

Na nemeckú rallye, ktorej rýchlostné skúšky sa jazdia vo viniciach, na cestách v okolí rieky Mosely a vo vojenskom priestore Baumholder v okolí historického mesta Trier v spolkovej krajine Porýnie-Falcko, sa schádza každoročne množstvo fanúšikov automobilových súťaží. Láka ich sem historické mesto centra súťaže, ale hlavne súboje najlepších svetových jazdcov na bežných neuprataných cestách. Blízko sem majú českí a aj iní priaznivci tohto automobilového športu, ktorí nemeckú rallye hojne navštevujú a milujú jej atmosféru.

Trojnásobný majster sveta Francúz Sebastien Ogier od februára po víťazstve vo Švédsku nevyhral žiadnu rallye seriálu WRC a tak si to chcel konečne vynahradiť v Nemecku na aute tunajšej produkcie VW Polo R. Nakoniec sa mu to aj podarilo vďaka správnemu výberu pneumatík, čo podľa neho bolo najväčším rébusom. Jeho náskok v cieli len dvadsať sekúnd pred Španielom Dani Sordom na aute Hyundai i20 hovorí o veľmi vyrovnanom boji, v prospech Francúza však hovorí fakt, že z celkových 18 rýchlostných skúšok vyhral až sedem a Sordo len jednu. Skvelý bol aj druhý jazdec tímu Hyundai Belgičan Thierry Neuville, ktorý síce vyhral päť RS a bol v cieli po 18. RS pomalší od Sorda len o jednu desatinu sekundy!

Štvrtým do partie adeptov na víťazstvo v nemeckej rallye bol Nór Mikkelsen na VW Polo R, ktorý už v tomto roku vyhral rallye začiatkom júla v Poľsku, teraz však skončil až štvrtý so stratou 27 sekúnd na víťazného Ogiera a sedem na druhého Sorda. Piaty skončil ďalší jazdec z tímu Hyundai Novozélanďan Hayden Paddon, ktorý už chuť víťazstva pozná z argentínskej rallye, teraz bol však od víťaza pomalší o vyše tri a pol minúty. Šiesty v Nemecku bol ďalší nórsky jazdec Östberg (Ford Fiesta).

2 Oslava vítazstva
Radosť z víťazstva oslavoval nielen Sebastien Ogier, ale celý realizačný tím Volkswagenu

V Nemecku štartoval aj slovenský jazdec Martin Kočí s českým spolujazdcom L. Kostkom a na aute Citroën DS3 obsadili v absolútnom poradí 18. miesto. Veľmi dobre si viedli Fíni Lappi a Tidemand a Čech Jan Kopecký na autách Škoda Fabia R5, ktorý skončili na 7., 8. a 9. mieste. Prvý nemecký jazdec A. Kremer, tiež na Škode Fabia R5, uzatváral prvú desiatku najlepších. Brita Krissa Meekea, víťaza tohtoročnej portugalskej a fínskej rallye sme v štartovej listine nenašli. Fínovi Latvalovi sa v Nemecku nedarilo a skončil až na 48. mieste.

Priebežné poradie vedie Francúz Ogier so 169 bodmi. Druhý je Nór Mikkelsen, ktorý stráca na lídra 59 bodov a tretí Novozélanďan Paddon má na Ogiera stratu 75 bodov. Štvrtý je Belgičan Neuville (- 75 b), piaty Fín Latvala (- 80) a šiesty Španiel Sordo (- 83).

Desiaty diel seriálu WRC sa mal jazdiť v Číne od 8. do 11. septembra, súťaž však zrušili. Jedenásty diel seriálu sa pôjde vo Francúzsku od 29. septembra do 2. októbra.

Výsledky Rallye Nemecka

1. S. OgierFranc./VW Polo R3:00:26,7 hod
2. D. SordoŠpan./Hyundai i20+20,3 s
3. T. NeuvilleBelg./Hyundai i20+20,4
4. A. MikkelsenNór./VW Polo R+27,2
5. H. PaddonN. Zél./Hyundai i20+3:34,8 min
6. M. ÖstbergNór./Ford Fiesta+4:31,2
7. E. LappiFín./Škoda Fabia Fabia R5+8:36,8
8. P. TidemandFín./Škoda Fabia Fabia R5+8:52,5
9. J. KopeckýČR/Škoda Fabia Fabia R5+9:44,2
10. A. KremerNem./Škoda Fabia R5+10:10,6
...
18. M. KočíSR/Citroën DS3+21:24,6
...
48. J. M. LatvalaFín./VW Polo R+36:33,3

Priebežné poradie jazdcov (po 9 zo 14 podujatí)

1. Sebastien Ogier169
2. Andreas Mikkelsen110
3. Hayden Paddon94
4. Thierry Neuville94
5. Jari-Matti Latvala89
6. Dani Sordo86
7. Mads Östberg78
8. Ott Tänak (Est./Ford Fiesta)52
9. Kris Meeke51
10. Craig Breen (Ír./Citroën DS3)25

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.