Rallye Nemecka: opäť Loeb

Pondelok, 01 september 2008

Favoritom v Nemecku bol úradujúci majster sveta Sebastien Loeb, ktorému nemecký asfalt sedí. Veď tu vyhral šesťkrát v rade za sebou. Plány mu chcel skrížiť vedúci jazdec šampionátu, Fín Hirvonen. Mal na to?

Rallye Nemecka

Tak ako vo Fínsku aj teraz v Nemecku bol na asfaltových tratiach deviateho podujatia majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach suverénnym pánom pilot Citroënu Francúz Sebastien Loeb. Potvrdil rolu favorita a v Nemecku aj vyhral pred druhým jazdcom Citroënu Španielom Sordom a prekvapením súťaže Belgičanom Duvalom na minuloročnom Forde Focus. Druhý najväčší favorit a kandidát na titul majstra sveta Fín Hirvonen na továrenskom Forde Focus skončil až štvrtý a z prvého miesta priebežného poradia klesol za Loeba na priebežné druhé miesto v hodnotení svetového šampionátu.

Fín v cieli nemeckej rallye priznal, že tentoraz na Loeba ani Sorda nemal, hoci prvú etapu skončil na druhom mieste za Loebom. V druhej etape v rýchlostnom teste mal defekt zadnej pneumatiky, stratil 45 sekúnd, a to bol škrt do jeho plánov vyhrať v Nemecku alebo skončiť aspoň ako druhý. Pred neho poskočil Sordo i Duval. V posledný tretí deň sa ešte mladý Fín pokúsil dostať sa zo štvrtého miesta na pódiové tretie pred Duvala, ale v druhom nedeľňajšom teste bol v jednej zo zákrut prirýchly, chvíľu išiel len po dvoch kolesách, takže nakoniec si povedal, že aj päť bodov je viac ako žiadny, keby pri naháňačke za Duvalom skončil na búde.

Ešte menej ako Hirvonenovi sa darilo druhému jazdcovi z tímu Ford, ďalšiemu mladému Fínovi Latvalovi. Jazdil na piatom mieste, ale v deviatej RS sa mu po chybe v rozpise priplietli do cesty balíky slamy v umelej šikane, vyhol sa im, ale skončil v priekope. A tak sa rozplynuli Latvalove nádeje na body z nemeckej rallye. Svoje zohral aj nemecký asfalt, na ktorom sa Latvala necíti príliš isto. A tak dvojka Fordu skončila až na nebodovanom deviatom mieste so stratou viac ako sedem minút na víťaza.

Najbližším podujatím seriálu majstrovstiev sveta je Rallye Nový Zélend, ktorá štartuje 28. augusta.

Výsledky

1. Sebastien LoebFranc./Citroen3:26:19,7 hod
2. Daniel SordoŠpan./Citroen+47,7 s
3. Francois DuvalBelg./Ford+1:20 min
4. Mikko HirvonenFín./Ford+1:30,1
5. Peter SolbergNór./Subaru+2:35,3
6. Chris AtkinsonAustr./Subaru+4:45,9
7. Henning SolbergNór./Ford+5:36,2
8. Urmo AavaEst./Citroen+5:37,8
9. Jari-Matti LatvalaFín./Ford+6:17,2
10. Toni GardemeisterFín./Suzuki+7:16,8

Priebežné poradie

1. S. Loeb76 bodov
2. M. Hirvonen72
3. D. Sordo43
4. C. Atkinson40
5. J. Latvala34
6. P. Solberg27
7. H. Solberg22
8. G. Galli17
9. M. Wilson12
10. F. Duval11

Pohár konštruktérov

1. Citroën123 bodov
2. Ford115
3. Subaru69
4. Stobart51
5. Munchi's19
6. Suzuki13

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.