Rallye Nemecka: opäť Loeb

Pondelok, 01 september 2008

Favoritom v Nemecku bol úradujúci majster sveta Sebastien Loeb, ktorému nemecký asfalt sedí. Veď tu vyhral šesťkrát v rade za sebou. Plány mu chcel skrížiť vedúci jazdec šampionátu, Fín Hirvonen. Mal na to?

Rallye Nemecka

Tak ako vo Fínsku aj teraz v Nemecku bol na asfaltových tratiach deviateho podujatia majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach suverénnym pánom pilot Citroënu Francúz Sebastien Loeb. Potvrdil rolu favorita a v Nemecku aj vyhral pred druhým jazdcom Citroënu Španielom Sordom a prekvapením súťaže Belgičanom Duvalom na minuloročnom Forde Focus. Druhý najväčší favorit a kandidát na titul majstra sveta Fín Hirvonen na továrenskom Forde Focus skončil až štvrtý a z prvého miesta priebežného poradia klesol za Loeba na priebežné druhé miesto v hodnotení svetového šampionátu.

Fín v cieli nemeckej rallye priznal, že tentoraz na Loeba ani Sorda nemal, hoci prvú etapu skončil na druhom mieste za Loebom. V druhej etape v rýchlostnom teste mal defekt zadnej pneumatiky, stratil 45 sekúnd, a to bol škrt do jeho plánov vyhrať v Nemecku alebo skončiť aspoň ako druhý. Pred neho poskočil Sordo i Duval. V posledný tretí deň sa ešte mladý Fín pokúsil dostať sa zo štvrtého miesta na pódiové tretie pred Duvala, ale v druhom nedeľňajšom teste bol v jednej zo zákrut prirýchly, chvíľu išiel len po dvoch kolesách, takže nakoniec si povedal, že aj päť bodov je viac ako žiadny, keby pri naháňačke za Duvalom skončil na búde.

Ešte menej ako Hirvonenovi sa darilo druhému jazdcovi z tímu Ford, ďalšiemu mladému Fínovi Latvalovi. Jazdil na piatom mieste, ale v deviatej RS sa mu po chybe v rozpise priplietli do cesty balíky slamy v umelej šikane, vyhol sa im, ale skončil v priekope. A tak sa rozplynuli Latvalove nádeje na body z nemeckej rallye. Svoje zohral aj nemecký asfalt, na ktorom sa Latvala necíti príliš isto. A tak dvojka Fordu skončila až na nebodovanom deviatom mieste so stratou viac ako sedem minút na víťaza.

Najbližším podujatím seriálu majstrovstiev sveta je Rallye Nový Zélend, ktorá štartuje 28. augusta.

Výsledky

1. Sebastien LoebFranc./Citroen3:26:19,7 hod
2. Daniel SordoŠpan./Citroen+47,7 s
3. Francois DuvalBelg./Ford+1:20 min
4. Mikko HirvonenFín./Ford+1:30,1
5. Peter SolbergNór./Subaru+2:35,3
6. Chris AtkinsonAustr./Subaru+4:45,9
7. Henning SolbergNór./Ford+5:36,2
8. Urmo AavaEst./Citroen+5:37,8
9. Jari-Matti LatvalaFín./Ford+6:17,2
10. Toni GardemeisterFín./Suzuki+7:16,8

Priebežné poradie

1. S. Loeb76 bodov
2. M. Hirvonen72
3. D. Sordo43
4. C. Atkinson40
5. J. Latvala34
6. P. Solberg27
7. H. Solberg22
8. G. Galli17
9. M. Wilson12
10. F. Duval11

Pohár konštruktérov

1. Citroën123 bodov
2. Ford115
3. Subaru69
4. Stobart51
5. Munchi's19
6. Suzuki13

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."
1-Homola-Rím
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola si odnáša z pretekov FIA Motorsport Games 2019 Rome, ktoré nazývali aj malými majstrovstvami sveta či olympijskými hrami v motoršporte, bronzovú medailu. V sobotu v prvých pretekoch skončil druhý a v nedeľu piaty, čo mu v konečnom hodnotení vynieslo miesto na stupni víťazov. V druhých pretekoch potreboval auto bezpečne doviezť do cieľa a skončiť do piateho miesta, aby obsadil celkové tretie miesto. Svoju úlohu splnil a cieľovú pásku preťal na 5. mieste. Diváci tak na historicky prvom výnimočnom podujatí FIA Motorsport Games 2019 Rome videli pódium zložené z ruského, belgického a slovenského pretekára Mateja Homolu.