Rallye Nemecka: vyhral Estónec Tänak

Pondelok, 21 august 2017

Rallye Nemecka, desiate podujatie z celkových trinástich, vyhral Estónec Ott Tänak a v tohtoročnom seriáli je to už jeho druhé tohtoročné víťazstvo a druhé v kariére. Predtým vyhral na Sardínii. Teraz v Nemecku potvrdil, že víťaziť vie aj na asfaltových cestách.

Ott Tanak na Rallye Nemecka
Víťazná posádka nemeckej rallye Ott Tänak so spolujazdcom M. Järveojom

Estónec Tänak (Ford Fiesta) zvíťazil pred Nórom Mikkelsenom (Citroen C3) a trojnásobným majstrom sveta Francúzom Sebastienom Ogierom. Francúz vďaka tretiemu miesta sa znovu dostal do čela priebežného poradia seriálu.

Ogier vďačí za to aj sobotňajším problémom doterajšieho lídra Belgičana Thierryho Neuvillea (Hyundai i20), ktorý po kolízii s terénom utrhol koleso na svojom aute. Belgičan mal síce pred Nemeckom rovnaký počet bodov ako Francúz, ale viac vyhratých rallye. Neuville vyhral v tohtoročnom seriáli už trikrát, Ogier len dva razy. Nakoniec Belgičan skončil v Nemecku až na 41. mieste a nebodoval.

Tänak vyhral v Nemecku pomerne presvedčivo, keď do vedenia sa dostal už počas prvého dňa po 7. rýchlostnej skúške a v ďalších 14tich rýchlostných testoch už pred seba nikoho nepustil. V cieli po 21. RS mal pred druhým Mikkelsenom náskok 16,4 sekundy a pred Ogierom 30, 4 sekundy.

Zaujímavé bolo poradie na ďalších miestach: štvrtý skončil Fín Hänninen (Toyota Jaris), piaty Ír Craig Breen (Citroen C3), šiesty Brit Evans (Ford Fiesta) a večný kandidát na titul majstra sveta Fín Mari-Matti Latvala skončil siedmy. Menej sa tentoraz darilo tímu Hyundai, keď Novozélanďan Paddon obsadil až ôsme miesto. Čech Jan Kopecký tentoraz nebodoval a obsadil 11. miesto.

Do skončenia seriálu zostáva odjazdiť ešte tri podujatia a boj o titul je stále otvorený. Za lídrom Ogierom, ktorému ide už o štvrtý titul majstra sveta, má pred Neuvilleom náskok len 17 bodov a tretí Tänak vďaka 25 bodom z Nemecka stráca na Belgičana len 16 bodov. Takže záver bude veľmi zaujímavý.

Jedenástym podujatím bude španielska Rallye Catalunya, ktorá sa pôjde v dňoch od 5. do 8. októbra.

Výsledky Rallye Nemecka

1. Tänak, Järveoja (Est./Ford Fiesta) 2:57:31,7 hod, 2. Mikkelsen, Jaeger (Nór./Citroën C3) +16,4 s, 3. Ogier, Ingrassia (Franc./Ford Fiesta) +30,4 s, 4. Hänninen, Lindström (Fín./Toyota Yaris) +1:49,2 min, 5. Breen, Scott (Ír./V. Brit.) -2:01,5, 6. Evans, Barritt (V. Brit./Ford Fiesta) +2:03,4 min.

Priebežné poradie seriálu (po 10 z 13 súťaží)

1. Ogier 177 b, 2. Neuville (Belg./Hyundai i20) 160 b, 3. Tänak 144 b, 4. Latvala (Fín./Toyota Yaris) 123 b, 5. Sordo (Špan./Hyundai i20) 89 b, 6. Evans 87 b.

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. M-Sport Ford 325 b, 2. Hyundai Motorsport 261 b, 3. Toyota Gazoo Racing 213 b, 4. Citroën Racing 163 b.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.