Rallye Nemecka: vyhral Estónec Tänak

Pondelok, 21 august 2017

Rallye Nemecka, desiate podujatie z celkových trinástich, vyhral Estónec Ott Tänak a v tohtoročnom seriáli je to už jeho druhé tohtoročné víťazstvo a druhé v kariére. Predtým vyhral na Sardínii. Teraz v Nemecku potvrdil, že víťaziť vie aj na asfaltových cestách.

Ott Tanak na Rallye Nemecka
Víťazná posádka nemeckej rallye Ott Tänak so spolujazdcom M. Järveojom

Estónec Tänak (Ford Fiesta) zvíťazil pred Nórom Mikkelsenom (Citroen C3) a trojnásobným majstrom sveta Francúzom Sebastienom Ogierom. Francúz vďaka tretiemu miesta sa znovu dostal do čela priebežného poradia seriálu.

Ogier vďačí za to aj sobotňajším problémom doterajšieho lídra Belgičana Thierryho Neuvillea (Hyundai i20), ktorý po kolízii s terénom utrhol koleso na svojom aute. Belgičan mal síce pred Nemeckom rovnaký počet bodov ako Francúz, ale viac vyhratých rallye. Neuville vyhral v tohtoročnom seriáli už trikrát, Ogier len dva razy. Nakoniec Belgičan skončil v Nemecku až na 41. mieste a nebodoval.

Tänak vyhral v Nemecku pomerne presvedčivo, keď do vedenia sa dostal už počas prvého dňa po 7. rýchlostnej skúške a v ďalších 14tich rýchlostných testoch už pred seba nikoho nepustil. V cieli po 21. RS mal pred druhým Mikkelsenom náskok 16,4 sekundy a pred Ogierom 30, 4 sekundy.

Zaujímavé bolo poradie na ďalších miestach: štvrtý skončil Fín Hänninen (Toyota Jaris), piaty Ír Craig Breen (Citroen C3), šiesty Brit Evans (Ford Fiesta) a večný kandidát na titul majstra sveta Fín Mari-Matti Latvala skončil siedmy. Menej sa tentoraz darilo tímu Hyundai, keď Novozélanďan Paddon obsadil až ôsme miesto. Čech Jan Kopecký tentoraz nebodoval a obsadil 11. miesto.

Do skončenia seriálu zostáva odjazdiť ešte tri podujatia a boj o titul je stále otvorený. Za lídrom Ogierom, ktorému ide už o štvrtý titul majstra sveta, má pred Neuvilleom náskok len 17 bodov a tretí Tänak vďaka 25 bodom z Nemecka stráca na Belgičana len 16 bodov. Takže záver bude veľmi zaujímavý.

Jedenástym podujatím bude španielska Rallye Catalunya, ktorá sa pôjde v dňoch od 5. do 8. októbra.

Výsledky Rallye Nemecka

1. Tänak, Järveoja (Est./Ford Fiesta) 2:57:31,7 hod, 2. Mikkelsen, Jaeger (Nór./Citroën C3) +16,4 s, 3. Ogier, Ingrassia (Franc./Ford Fiesta) +30,4 s, 4. Hänninen, Lindström (Fín./Toyota Yaris) +1:49,2 min, 5. Breen, Scott (Ír./V. Brit.) -2:01,5, 6. Evans, Barritt (V. Brit./Ford Fiesta) +2:03,4 min.

Priebežné poradie seriálu (po 10 z 13 súťaží)

1. Ogier 177 b, 2. Neuville (Belg./Hyundai i20) 160 b, 3. Tänak 144 b, 4. Latvala (Fín./Toyota Yaris) 123 b, 5. Sordo (Špan./Hyundai i20) 89 b, 6. Evans 87 b.

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. M-Sport Ford 325 b, 2. Hyundai Motorsport 261 b, 3. Toyota Gazoo Racing 213 b, 4. Citroën Racing 163 b.

Autor: janGold
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.