Rallye Poľska: Hirvonen novým lídrom

Streda, 01 júl 2009

Prémiový ročník Rallye Poľska v seriáli majstrovstiev sveta automobilových súťaží mal dramatický priebeh a znovu poskytol tímu Ford, najmä jeho prvému jazdcovi Mikkovi Hirvonenov,i šancu reálne myslieť na titul majstra sveta. Najmä po tom, čo najväčší kandidát na titul Sebastién Loeb po úvodných piatich suverénnych víťazstvách v tejto sezóne vyzeral byť neporaziteľný. Mladý Fín aj teraz, podobne ako na predchádzajúcej Rallye Akropolis, potvrdil svoju skvelú formu suverénnou a rozvážnou jazdou, v Poľsku zvíťazil a dostal sa aj do čela priebežného hodnotenia seriálu majstrovstiev sveta.

Rallye Poľska

Viacnásobný šampión Loeb aj teraz v Poľsku, podobne ako v Grécku, havaroval. Tu sa však do súťaže znovu vrátil, a aj keď stratil viac ako dvadsať minút, útočil zozadu a pomaly sa predieral v celkovom hodnotení viac dopredu, aby nakoniec skončil na bodovanom siedmom mieste so ziskom dvoch bodov. Dopomohol mu k tomu nevídaným spôsobom aj Hirvonenov tímový spolujazdec Fordu Latvala, keď v poslednej krátkej diváckej rýchlostnej skúške nezmyselne havaroval a poškodil auto natoľko, že namiesto ôsmich bodov za druhé miesto nezískal žiadny bod. Ak by ju Latvala bol absolvoval na druhý prevodový stupeň a so zatiahnutou ručnou brzdou, bol by skončil druhý za Hirvonenom. Navyše prekazil tímu Fordu double, obral ho o body do tímového Pohára konštruktérov a posunul Loeba o jedno miesto dopredu v celkovom hodnotení poľskej rallye. To bol vari najdramatickejší moment súťaže, aj keď Loebova havária na začiatku súťaže vyvolala rovnaké prekvapenie.

Po vypadnutí Latvalu skončil za víťazným Hirvonenom na druhom mieste Dani Sordo, na tretie postúpil starší z bratov Henning Solberg a jeho mladší brat Petter prišiel najmä vinou poruchy na motore (únik oleja) svojej Xsary o miesto na stupni víťazov, keď skončil štvrtý. Piatu priečku si vybojoval Brit Wilson (jeho najlepší výsledok v kariére), šiestu domáci štyridsaťsedemročný (!) Poliak Holowczyc, siedmu Loeb a bod za posledné bodovanie miesto si z Poľska odnáša do Juhoafrickej republiky Rautenbach. Hneď za ním ako deviaty prišiel do cieľa mladý Rus Novikov a desiatku najlepších uzatváral Poliak Bebenek. Po Latvalovi druhým najväčším smoliarom, ktorý si to však na rozdiel od Latvalu nezavinil sám, bol francúzsky talent Sebastién Ogier, jazdiaci na CitroënE C4 WRC, ktorého pred koncom rallye zradil motor a ktorému tak uniklo senzačné druhé miesto v súťaži.

Loebovi jeho husársky kúsok prebojovať sa na siedmu priečku a získať dva body vyšiel aj vďaka tímovej taktike Citroënu, ktorý donútil "spomaliť" svojich ďalších jazdcov Jevgenija Novika a Conrada Rautenbacha, zlikvidovať tak Loebovu vyše 15 minútovú stratu na týchto jazdcov a dostať sa pred nich.

Výsledky Rallye Polska

1. M. Hirvonen Ford Focus 3:07:27,5 hod
2. D. Sordo Citroen C4 + 1:10,3 min
3. H. Solberg Ford Focus + 2:05,7
4. P.Solberg Citroen Xsara + 2:24,3
5. M. Wilson Ford Focus + 4:17,5
6. Holowczyc Ford Focus + 4:33,9
7. S. Loeb Citroen C4 + 19:15,1
8. C. Rautenbach Citroen C4 + 19:20,6
9. Novikov Citroen C4 + 19:26,2
10. Bebenek Mitsubishi Lancer Evo IX + 23:08,7

Priebežné poradie jazdcov

1. M. Hirvonen 58 bodov
2. S Loeb 57
3. D. Sordo 39
4. H. Solberg 27
5. P. Solberg 25
6. J.-M. Latvala 25
7. M. Wilson 19
8. F. Villagra 14
9. S. Ogier 13
10. C. Rautenbach 8

Priebežné poradie tímov

1. Citroen Total WRT 106 bodov
2. BP Ford Abu Dhabi WRT 89
3. Stobart VK Ford Rally Team 60
4. Citroen Junior Team 29
5. Munchi's Ford WRT 18

Autor: J. Goldberger
Foto: ilustračné, internet
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.