Rallye Sardinia: úspech škodoviek

Štvrtok, 10 jún 2010

Boj o každú sekundu, taká bola rallye na Sardinii, piatom podujatí seriálu IRC (Intercontinental Rally Challenge) na talianskom ostrove. Najviac radosti v cieli mali posádky továrenského tímu Škoda Juho Hänninen - Mikko Markkula za víťazstvo a Jan Kopecký - Petr Starý, ktorí na prašnej a šotolinovej trati skončili tretí.

Rallye Sardinia

Už úvodná rýchlostná skúška naznačila, ako náročná bude súťaž na Sardinii. Mnohí favoriti opustili súťaž pre technické problémy, havárie alebo nabrali straty kvôli prerazeným pneumatikám. O dramatické momenty nebola na trati núdza.

Na vine bola úzka trať plná kameňov a šmykľavý povrch. Jedným z nešťastných aktérov bol aj jazdec tímu Škoda UK Motorsport Guy Wilks, ktorý po ťažkej havárii musel byť transportovaný helikoptérou do nemocnice.

Prvú piatkovú etapu so šiestimi rýchlostnými skúškami a celkovou dĺžkou 110 kilometrov zakončil fínsky jazdec škodovky Hänninen na treťom mieste so stratou 11,3 sekundy za vedúcim Talianom Andreuccim. Kopecký bol o ďalšiu polminútu štvrtý. Sobotných šesť rýchlostných skúšok a 106 kilometrov potvrdilo, že bojovať sa bude o každý meter trate. Najmä súboj o druhú priečku medzi Kopeckým a Andreuccim naberal na intenzite a bol vyvrcholením celej súťaže. Výsledný rozdiel medzi oboma jazdcami bol len 2,6 sekundy! Víťazný Hänninen si pripísal druhé tohtoročné víťazstvo a upevnil si vedenie v šampionáte. Aj tím Škoda zvýšil svoje vedenie v hodnotení značiek.

Pokračovaním seriálu IRC bude belgická Ypres Rally od 24. do 26. júna. Tím Škoda bude tu po prvý raz štartovať s faceliftovou Fabiou Super 2000. Nové pravidlá FIA pre kategóriu Super 2000 umožňujú využiť maximálnu šírku vozidla 1820 mm, čo je o 20 mm viac ako doteraz. Dobrou správou je, že na štart sa postaví v tíme Škoda belgické eso Freddy Loix s továrensky pripravenou a servisovanou Škodou Fabia Super 2000.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."