Rallye Sardinia: úspech škodoviek

Štvrtok, 10 jún 2010

Boj o každú sekundu, taká bola rallye na Sardinii, piatom podujatí seriálu IRC (Intercontinental Rally Challenge) na talianskom ostrove. Najviac radosti v cieli mali posádky továrenského tímu Škoda Juho Hänninen - Mikko Markkula za víťazstvo a Jan Kopecký - Petr Starý, ktorí na prašnej a šotolinovej trati skončili tretí.

Rallye Sardinia

Už úvodná rýchlostná skúška naznačila, ako náročná bude súťaž na Sardinii. Mnohí favoriti opustili súťaž pre technické problémy, havárie alebo nabrali straty kvôli prerazeným pneumatikám. O dramatické momenty nebola na trati núdza.

Na vine bola úzka trať plná kameňov a šmykľavý povrch. Jedným z nešťastných aktérov bol aj jazdec tímu Škoda UK Motorsport Guy Wilks, ktorý po ťažkej havárii musel byť transportovaný helikoptérou do nemocnice.

Prvú piatkovú etapu so šiestimi rýchlostnými skúškami a celkovou dĺžkou 110 kilometrov zakončil fínsky jazdec škodovky Hänninen na treťom mieste so stratou 11,3 sekundy za vedúcim Talianom Andreuccim. Kopecký bol o ďalšiu polminútu štvrtý. Sobotných šesť rýchlostných skúšok a 106 kilometrov potvrdilo, že bojovať sa bude o každý meter trate. Najmä súboj o druhú priečku medzi Kopeckým a Andreuccim naberal na intenzite a bol vyvrcholením celej súťaže. Výsledný rozdiel medzi oboma jazdcami bol len 2,6 sekundy! Víťazný Hänninen si pripísal druhé tohtoročné víťazstvo a upevnil si vedenie v šampionáte. Aj tím Škoda zvýšil svoje vedenie v hodnotení značiek.

Pokračovaním seriálu IRC bude belgická Ypres Rally od 24. do 26. júna. Tím Škoda bude tu po prvý raz štartovať s faceliftovou Fabiou Super 2000. Nové pravidlá FIA pre kategóriu Super 2000 umožňujú využiť maximálnu šírku vozidla 1820 mm, čo je o 20 mm viac ako doteraz. Dobrou správou je, že na štart sa postaví v tíme Škoda belgické eso Freddy Loix s továrensky pripravenou a servisovanou Škodou Fabia Super 2000.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.