Rallye Sardinia: víťazí Loeb, vedie Hirvonen

Streda, 21 máj 2008

Náročné podmienky ostro kontrastovali s krásnou scenériou ostrova Sardínia, kde sa jazdilo šieste podujatie majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach.

S. Loeb

Veľkým favoritom na prvenstvo bol aj tentoraz Francúz Loeb, nemalé šance sa však dávali aj vedúcemu jazdcovi priebežného poradia Fínovi Hirvonenovi a jeho krajanovi Latvalovi. Najmä druhý Fín býva nevyspytateľný: vie byť veľmi rýchly a ak neurobí chybu, dokáže vyhrávať, čo už raz v tejto sezóne predviedol. Ak však urobí chybu, obyčajne nie je malá, veľa stratí a je takmer vždy po nádejach na jedno z prvých miest.

Inak tomu nebolo ani teraz na Sardinii, kde ho prerazená pneumatika v prvý deň z troch súťažných určite obrala o celkové víťazstvo. Latvala totiž na druhý deň už jazdil ako vymenení, nikto na neho nemal, vyhral všetky rýchlostné skúšky a v cieli tretieho súťažného dňa mal na víťaza Sebastiena Loeba stratu len 15,3 sekundy. Na posledných skúškach si Loeb už len kontroloval svoj náskok pred druhým v celkovom poradí Hirvonenom a Latvalom. Francúz tým znížil svoju stratu na vedúceho jazdca priebežného poradia Loeba na tri body a svoj boj o piaty titul majstra sveta berie veľmi vážne.

Už po prvej rýchlostnej skúške jazdci konštatovali, že cesty sú pekelne úzke a rozbité, s množstvom zradných miest, ale zároveň technické. Niektorí si sťažovali na kamene, ktoré mohli a boli pre autá nebezpečné. Za takýchto podmienok sa jazdilo celé tri dni. Práve na takýchto cestách tlačil pedál čo najnižšie k podlahe Latvala. Už na prvom meranom úseku získal malý náskok, na Loeba takmer osem sekúnd, na Hirvonena dvojnásobok. Druhé a tretie miesto za Latvalom obsadili Sordo a Galli, šieste a siedme P. Solberg a Ch. Atkinson, jazdci, ktorí patria k užšej svetovej špičke. Hneď na ďalšom meranom úseku však Latvala bol príliš rýchly, rozhodilo ho to, pneumatiku zadného kolesa mu prerazil ostrý kameň a čiastočne sa mu poškodil aj automobil. Stratil vyše sto sekúnd a klesol do druhej desiatky. Do čela sa tak dostal Loeb.

Latvala však začal jazdiť ako expres, vyhral poslednú RS prvého dňa, v nasledujúci deň všetky RS a dostal sa až na priebežné štvrté miesto. Na čele ďalej neohrozene bol Loeb. Meraným úsekom však vládnu Focusy Latvalu a Hirvonena a sťahujú odstup od Francúza. Vidí sa však, že ako sa blíži koniec sardinskej rallye, že boj o prvenstvo je rozhodnutý v prospech Loeba, o druhé a tretie miesto sa perú tímoví jazdci Fordu Hirvonen a Latvala, ktorých po RS15 delí od seba 2,8 sekundy. Na poslednom meranom úseku však Hirvonen potvrdzuje víťazstvom druhé miesto, na prvého Loeba a víťaza celej rallye však stráca 12,9 sekundy. Tretí končí Latvala. Na štvrtom a piatom Gigi Galli a Dani Sordo, šiesty je Chris Atkinson. Smoliarom bol aj tentoraz majster sveta spred dvoch rokov Petter Soberg, keď skončil na nebodovanom desiatom mieste.

Náročnú súťaž dokončilo 39 posádok. Český jazdec Martin Prokop skončil na 31. mieste, keď v lepšom umiestnení mu zabránil technický problém.

Ďalším podujatím seriálu majstrovstiev sveta v rallye bude grécka Rallye Acropolis, ktorá je na programe od 29. mája do 1. júna 2008.

Výsledky Rallye Sardinia

1. S. Loeb3:57:17,2
2. M. Hirvonen+10,6 s
3. J. Latvala+15,3
4. G. Galli+1:42,5 min
5. D. Sordo+2:05,6 min
6. C. Atkinson+5:08,6
7. H. Solberg+6:01,0
8. U. Aava+6:21,3
9. P. Andersson+7:48,7
10. P. Solberg+9:41,0
11. M. Ostberg+9:51,9
12. M. Wilson+10:07,3
13. C. Rautenbach+10:18,6
14. F. Villagra+11:01,3
15. M. Kosciuszko+24:35,7

Priebežné poradie jazdcov

1. M. Hirvonen43
2. S. Loeb40
3. C. Atkinson31
4. J. Latvala24
5. D. Sordó21
6. G. Galli17
7. H. Solberg11
8. P. Solberg9
9. F. Villagra8
10. M. Wilson7
11. C. Rautenbach5
12. F. Duval5

Priebežné poradie tímov

1. Ford71
2. Citroën64
3. Subaru42
4. Stobart34

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.