Rallye Sardínia: Vyhral Neuville, Ogier až tretí

Utorok, 14 jún 2016

Dejiskom šiesteho podujatia majstrovstiev sveta automobilových súťaží Rallye Sardínia bol rovnomenný stredomorský ostrov. Trať súťaže merala 1290,5 kilometrov a jazdci absolvovali počas troch súťažných dní 19 meraných rýchlostných úsekov s celkovou dĺžkou 324,6 kilometrov. Prekvapujúcim, ale zaslúženým víťazom sa stal Belgičan Thierry Neuville na automobile Hyundai i20 WRC. Druhý skončil Fín Jari-Matti Latvala a tretí trojnásobný majster sveta a líder priebežného poradia Francúz Sebastien Ogier, obaja na Volkswagene Polo R.

1Thierry Neuville
Posádka tímu Hyundai Neuville–Gilsoul zvládla štrkovité cesty ostrova Sardínie najlepšie

Belgičan Thierry Neuville vo farbách Hyundaia si víťazstvom v talianskej rallye vybojoval druhý triumf vo svojej kariére v seriáli majstrovstiev sveta WRC. Porazil tak favorizovaných jazdcov tímu Volkswagen Ogiera i Latvalu, z ktorých hlavne Francúz Ogier iba málokedy a málokde nájde premožiteľa. Dôvodom môže byť najskôr fakt, že v kórejskom tíme urobili najmä za posledné dva roky veľký pokrok a navyše majú štyri silné posádky so špičkovými jazdcami.

Belgický víťaz Neuville získal na Sicílii druhé víťazstvo v seriáli WRC, prvé bolo pred necelými dvomi rokmi na nemeckej rallye – v auguste 2014. Tohtoročné výsledky neboli nijako oslnivé a najlepšie umiestnenie dosiahol tretím miestom na otváracej súťaži v januári na Rallye Monte Carlo. Trikrát nebodoval – vo Švédsku, Mexiku a Portugalsku, a na argentínskej rallye bol šiesty.

Neuville zvíťazil na Sardínii vcelku suverénnym spôsobom, keď do vedenia sa dostal už v siedmej rýchlostnej skúške a vedenie si udržal až do cieľa, kde pred druhým Latvalom mal k dobru 24,8 sekundy a pred tretím Ogierom viac ako minútu a pol. Štvrtý Sordo bol od víťaza pomalší o takmer tri minúty.

2 Neuville - Gilsoul
Víťazná posádka Neuville – Gilsoul s pohármi pre víťazov po dekorovaní v cieli rallye

Na Sardínii si výborne viedol aj ďalší jazdec tímu Hyundai, spomínaný Španiel Dani Sordo. Skončil šiesty, len minútu a šesť sekúnd za tretím Ogierom. To ho však vynieslo v priebežnom hodnotení seriálu na druhú miesto hneď za lídra Ogiera, ktorý v seriáli naďalej suverénne vedie s náskokom 64 bodov. Druhé miesto Daniho Sorda v priebežnom hodnotení je pre Hyundai zatiaľ historický úspech.

Český jazdec Kopecký s Fabiou R5 obsadil v absolútnom poradí deviate miesto a v kategórii WRC2 bol druhý za Fínom Teemu Suninenom, ktorý sedel tiež za volantom fabie. Prašné šotolinové, miestami pieskové cesty škodovkám sedia, rovnako aj Kopeckému.

Zlý víkend na Sardínii mal druhý český jazdec Martin Prokop na Fieste WRC. Už pred štartom dostal penalizáciu päť minút za náhradný diferenciál, ktorý v Portugalsku ani nemali, ale ktorý mal údajne poškodenú plombu. Nebyť penalizácie, bol by skončil pred Kopeckým približne o minútu. Paradoxom je, že sa mu to stalo na jeho obľúbenej rallye.

3 Neuville
Stredozemné more, štrkovité cesty a červený prach – to je ostrovná talianska rallye

Nasledujúcim siedmim podujatím seriálu WRC bude Rallye Poľska. Uskutoční sa od 30. júna do 3. júla.

Výsledky - Rallye Sardínia

1. Neuvisle-GilsoulBelg./Hyundai i203:35:25,8 hod
2. Latvala-AnttilaFín./VW Polo R+24,8 s
3. Ogier-IngrassiaFranc./VW Polo R+1:37,8 min
4. Sordo-MartíŠpan./Hyundai i20+2:54,0
5. Tonak-MölderEst./Ford Fiesta+5:26,4
6. Camili-VeillasFranc./Ford Fiesta+5:59,8
...
9. Kopecký-DreslerČR/Škoda Fabia R5+9:47,0
...
11. Prokop-TománekČR/Ford Fiesta R5+14:02,9

Priebežné poradie (po 6 ze 14 závodů):

1. Ogier132 bodov
2. Sordo68
3. Mikkelsen (Nór./VW Polo-R)67
4. Östberg (Nór./Ford Fiesta)58
5. Paddon (N. Zél./Hyundai i20)57
6. Latvala56
...
13. Prokop10

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.