Rallye Sardínia: Vyhral Neuville, Ogier až tretí

Utorok, 14 jún 2016

Dejiskom šiesteho podujatia majstrovstiev sveta automobilových súťaží Rallye Sardínia bol rovnomenný stredomorský ostrov. Trať súťaže merala 1290,5 kilometrov a jazdci absolvovali počas troch súťažných dní 19 meraných rýchlostných úsekov s celkovou dĺžkou 324,6 kilometrov. Prekvapujúcim, ale zaslúženým víťazom sa stal Belgičan Thierry Neuville na automobile Hyundai i20 WRC. Druhý skončil Fín Jari-Matti Latvala a tretí trojnásobný majster sveta a líder priebežného poradia Francúz Sebastien Ogier, obaja na Volkswagene Polo R.

1Thierry Neuville
Posádka tímu Hyundai Neuville–Gilsoul zvládla štrkovité cesty ostrova Sardínie najlepšie

Belgičan Thierry Neuville vo farbách Hyundaia si víťazstvom v talianskej rallye vybojoval druhý triumf vo svojej kariére v seriáli majstrovstiev sveta WRC. Porazil tak favorizovaných jazdcov tímu Volkswagen Ogiera i Latvalu, z ktorých hlavne Francúz Ogier iba málokedy a málokde nájde premožiteľa. Dôvodom môže byť najskôr fakt, že v kórejskom tíme urobili najmä za posledné dva roky veľký pokrok a navyše majú štyri silné posádky so špičkovými jazdcami.

Belgický víťaz Neuville získal na Sicílii druhé víťazstvo v seriáli WRC, prvé bolo pred necelými dvomi rokmi na nemeckej rallye – v auguste 2014. Tohtoročné výsledky neboli nijako oslnivé a najlepšie umiestnenie dosiahol tretím miestom na otváracej súťaži v januári na Rallye Monte Carlo. Trikrát nebodoval – vo Švédsku, Mexiku a Portugalsku, a na argentínskej rallye bol šiesty.

Neuville zvíťazil na Sardínii vcelku suverénnym spôsobom, keď do vedenia sa dostal už v siedmej rýchlostnej skúške a vedenie si udržal až do cieľa, kde pred druhým Latvalom mal k dobru 24,8 sekundy a pred tretím Ogierom viac ako minútu a pol. Štvrtý Sordo bol od víťaza pomalší o takmer tri minúty.

2 Neuville - Gilsoul
Víťazná posádka Neuville – Gilsoul s pohármi pre víťazov po dekorovaní v cieli rallye

Na Sardínii si výborne viedol aj ďalší jazdec tímu Hyundai, spomínaný Španiel Dani Sordo. Skončil šiesty, len minútu a šesť sekúnd za tretím Ogierom. To ho však vynieslo v priebežnom hodnotení seriálu na druhú miesto hneď za lídra Ogiera, ktorý v seriáli naďalej suverénne vedie s náskokom 64 bodov. Druhé miesto Daniho Sorda v priebežnom hodnotení je pre Hyundai zatiaľ historický úspech.

Český jazdec Kopecký s Fabiou R5 obsadil v absolútnom poradí deviate miesto a v kategórii WRC2 bol druhý za Fínom Teemu Suninenom, ktorý sedel tiež za volantom fabie. Prašné šotolinové, miestami pieskové cesty škodovkám sedia, rovnako aj Kopeckému.

Zlý víkend na Sardínii mal druhý český jazdec Martin Prokop na Fieste WRC. Už pred štartom dostal penalizáciu päť minút za náhradný diferenciál, ktorý v Portugalsku ani nemali, ale ktorý mal údajne poškodenú plombu. Nebyť penalizácie, bol by skončil pred Kopeckým približne o minútu. Paradoxom je, že sa mu to stalo na jeho obľúbenej rallye.

3 Neuville
Stredozemné more, štrkovité cesty a červený prach – to je ostrovná talianska rallye

Nasledujúcim siedmim podujatím seriálu WRC bude Rallye Poľska. Uskutoční sa od 30. júna do 3. júla.

Výsledky - Rallye Sardínia

1. Neuvisle-GilsoulBelg./Hyundai i203:35:25,8 hod
2. Latvala-AnttilaFín./VW Polo R+24,8 s
3. Ogier-IngrassiaFranc./VW Polo R+1:37,8 min
4. Sordo-MartíŠpan./Hyundai i20+2:54,0
5. Tonak-MölderEst./Ford Fiesta+5:26,4
6. Camili-VeillasFranc./Ford Fiesta+5:59,8
...
9. Kopecký-DreslerČR/Škoda Fabia R5+9:47,0
...
11. Prokop-TománekČR/Ford Fiesta R5+14:02,9

Priebežné poradie (po 6 ze 14 závodů):

1. Ogier132 bodov
2. Sordo68
3. Mikkelsen (Nór./VW Polo-R)67
4. Östberg (Nór./Ford Fiesta)58
5. Paddon (N. Zél./Hyundai i20)57
6. Latvala56
...
13. Prokop10

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.