Rallye Sardínia: Vyhral Neuville, Ogier až tretí

Utorok, 14 jún 2016

Dejiskom šiesteho podujatia majstrovstiev sveta automobilových súťaží Rallye Sardínia bol rovnomenný stredomorský ostrov. Trať súťaže merala 1290,5 kilometrov a jazdci absolvovali počas troch súťažných dní 19 meraných rýchlostných úsekov s celkovou dĺžkou 324,6 kilometrov. Prekvapujúcim, ale zaslúženým víťazom sa stal Belgičan Thierry Neuville na automobile Hyundai i20 WRC. Druhý skončil Fín Jari-Matti Latvala a tretí trojnásobný majster sveta a líder priebežného poradia Francúz Sebastien Ogier, obaja na Volkswagene Polo R.

1Thierry Neuville
Posádka tímu Hyundai Neuville–Gilsoul zvládla štrkovité cesty ostrova Sardínie najlepšie

Belgičan Thierry Neuville vo farbách Hyundaia si víťazstvom v talianskej rallye vybojoval druhý triumf vo svojej kariére v seriáli majstrovstiev sveta WRC. Porazil tak favorizovaných jazdcov tímu Volkswagen Ogiera i Latvalu, z ktorých hlavne Francúz Ogier iba málokedy a málokde nájde premožiteľa. Dôvodom môže byť najskôr fakt, že v kórejskom tíme urobili najmä za posledné dva roky veľký pokrok a navyše majú štyri silné posádky so špičkovými jazdcami.

Belgický víťaz Neuville získal na Sicílii druhé víťazstvo v seriáli WRC, prvé bolo pred necelými dvomi rokmi na nemeckej rallye – v auguste 2014. Tohtoročné výsledky neboli nijako oslnivé a najlepšie umiestnenie dosiahol tretím miestom na otváracej súťaži v januári na Rallye Monte Carlo. Trikrát nebodoval – vo Švédsku, Mexiku a Portugalsku, a na argentínskej rallye bol šiesty.

Neuville zvíťazil na Sardínii vcelku suverénnym spôsobom, keď do vedenia sa dostal už v siedmej rýchlostnej skúške a vedenie si udržal až do cieľa, kde pred druhým Latvalom mal k dobru 24,8 sekundy a pred tretím Ogierom viac ako minútu a pol. Štvrtý Sordo bol od víťaza pomalší o takmer tri minúty.

2 Neuville - Gilsoul
Víťazná posádka Neuville – Gilsoul s pohármi pre víťazov po dekorovaní v cieli rallye

Na Sardínii si výborne viedol aj ďalší jazdec tímu Hyundai, spomínaný Španiel Dani Sordo. Skončil šiesty, len minútu a šesť sekúnd za tretím Ogierom. To ho však vynieslo v priebežnom hodnotení seriálu na druhú miesto hneď za lídra Ogiera, ktorý v seriáli naďalej suverénne vedie s náskokom 64 bodov. Druhé miesto Daniho Sorda v priebežnom hodnotení je pre Hyundai zatiaľ historický úspech.

Český jazdec Kopecký s Fabiou R5 obsadil v absolútnom poradí deviate miesto a v kategórii WRC2 bol druhý za Fínom Teemu Suninenom, ktorý sedel tiež za volantom fabie. Prašné šotolinové, miestami pieskové cesty škodovkám sedia, rovnako aj Kopeckému.

Zlý víkend na Sardínii mal druhý český jazdec Martin Prokop na Fieste WRC. Už pred štartom dostal penalizáciu päť minút za náhradný diferenciál, ktorý v Portugalsku ani nemali, ale ktorý mal údajne poškodenú plombu. Nebyť penalizácie, bol by skončil pred Kopeckým približne o minútu. Paradoxom je, že sa mu to stalo na jeho obľúbenej rallye.

3 Neuville
Stredozemné more, štrkovité cesty a červený prach – to je ostrovná talianska rallye

Nasledujúcim siedmim podujatím seriálu WRC bude Rallye Poľska. Uskutoční sa od 30. júna do 3. júla.

Výsledky - Rallye Sardínia

1. Neuvisle-GilsoulBelg./Hyundai i203:35:25,8 hod
2. Latvala-AnttilaFín./VW Polo R+24,8 s
3. Ogier-IngrassiaFranc./VW Polo R+1:37,8 min
4. Sordo-MartíŠpan./Hyundai i20+2:54,0
5. Tonak-MölderEst./Ford Fiesta+5:26,4
6. Camili-VeillasFranc./Ford Fiesta+5:59,8
...
9. Kopecký-DreslerČR/Škoda Fabia R5+9:47,0
...
11. Prokop-TománekČR/Ford Fiesta R5+14:02,9

Priebežné poradie (po 6 ze 14 závodů):

1. Ogier132 bodov
2. Sordo68
3. Mikkelsen (Nór./VW Polo-R)67
4. Östberg (Nór./Ford Fiesta)58
5. Paddon (N. Zél./Hyundai i20)57
6. Latvala56
...
13. Prokop10

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."