Rallye Švédska: jasný Hirvonen

Pondelok, 15 február 2010

Tak, a je to tu znovu. WRC – majstrovstvá sveta šialene rýchlych automobilov na prašných či kamenistých cestách, sem-tam na asfalte, ale aj blate a snehu. Súťaž tých najodvážnejších a pre rýchlosť bláznivo zapálených mužov v ich kokpitoch, ktorý stláčajú plynový pedál až k podlahe a vari zo všetkého najviac na tomto svete milujú jazdu "štorcom". Prvou príležitosťou k tomu bola švédska rallye počas posledného víkendu. Celá na snehu, v zamrznutej krajine v okolí mesta Karlstadu.

Rallye Švédska

Úvod tohtoročného trinásťdielneho seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach otvárala švédska rallye prológom na 1,9 km dlhej trati, ktorý vyhral Španiel Sordo pred Francúzom Ogierom a vicemajstrom sveta Fínom Hirvonenom. Obhajca titulu a šsťnásobný majster sveta Loeb z Francúzska skončil vo štvrtkovom prológu štvrtý.

Prológ bol však len diváckou špeciálkou, tie ostatné rýchlostné testy, v ktorých sa rozhoduje o bodoch o titul majstra, sa išli v nasledujúcich troch dňoch. Bolo ich celkom 21 a merali spolu 345 km. Trať bola dlhá celkom 1879 kilometrov. Na štarte sa zišla celá svetová elita, medzi ktorou nechýbal bývalý majster sveta z Fínska Marcus Grönholm (natrvalo ?), ktorý sa vrátil do kolotoča rallye, ani Kimi Käikkönen, ktorý presedlal z monopostu F1 na súťažný automobil.

Prvý deň bolo na programe sedem rýchlostných skúšok s celkovou dĺžkou 125 km, z ktorých dve úvodné vyhral Loeb, ale vždy i ba s malým náskokom pre Hirvonenom, Grönholm však ich tempu nestačil. V piatej však Fín zapol naplno a získal na Loeba vyše desať sekúnd. Na treťom mieste sa držal Sordo, Loebov tímový kolega. Grönholm mal problémy s elektronikou svojho Focusa stratil vyše 13 minút a Käikkönen po výlete do snehových závejov viac ako pol hodiny.

Aj počas druhého dňa si suverénne viedol Hirvonen. Potom však prišli svetlé chvíle Loeba, vyhral tri rýchlostné špeciály a znížil Hirvonenov náskok na necelých päť sekúnd. Za nimi sa držal Sordo, až dovtedy, kým sa mu nezačal prehrievať motor a musel tak prepustiť tretiu priečku Fínovi Latvalovi. Pred záverom druhého dňa sa predviedol Grönholm, keď vyhral špeciálku. To sa podarilo aj českému jazdcovi Martinovi Prokopovi, ktorý s Fiestou S2000 po prvý raz v živote získal skalp veľkých jazdcov.

Tretí deň, päť rýchlostiek a posledných 101 ostrých kilometrov malo v nedeľu rozhodnúť o víťazovi švédskej rallye. Rozhodnúť sa malo medzi Hirvonenom a Loebom. Aj keď Francúz vyvinul maximum úsilia, na Fína to na švédskom snehu nestačilo. Pred poslednou 22 kilometrovou skúškou mal však Hirvonen náskok vyše 36 sekúnd a súťaž dokončil ako víťaz. Tretie miesto si udržal jeho tímový kolega Latvala Na štvrtom a ďalších priečkach skončili Sordo, Ogier a Henning Solberg.

Skvelú úspech dosiahli súťažné Fabie S2000. Najlepšie na Fabii dojazdil Švéd Andersson na desiatom mieste vo FIA WRC a vyhral kategóriu S2000. V tejto kategórii sa umiestnili do šiesteho miesta ešte ďalšie dve Fabie S2000 – na štvrtom a piatom mieste, čo hovorí o jasnej vyzretosti súčasnej súťažnej Škody Fabia S2000.

Výsledky

1. Hirvonen/LehtinenFord Focus3:09:30,4 hod.
2. Loeb/ElenaCitroën C4+42,3 s
3. Latvala/AnttilaFord Focus+1:15,4 min.
4. Sordo/MartiCitroën C4+2:41,6
5. Ogier/IngrassiaCitroën C4+4:15,3
6. H. Solberg/MinorFord Focus+5:23,4
7. Wilson/MartinFord Focus+7:53,9
8. ÖstbergAnderssonSubaru Impreza+9:22,2
9. P. Solberg/MillsCitroën C4+10:17,5
10. Andersson/FredrikssonŠkoda Fabia+12:08,9

Poradie jazdcov (po prvej súťaži)

1. Mikko Hirvonen25 b.
2. Sébastien Loeb18
3. Jari-Matti Latvala15
4. Dani Sordó12
5. Sébastien Ogier10
6. Henning Solberg8
7. Matthew Wilson6
8. Mads Östberg4
9. Petter Solberg2
10. P.-G. Andersson1

Poradie tímov – Pohár konštruktérov

1. Ford Abu Dhabi WRT40 b.
2. Citroën Total WRT30
3. Citroën Junior Team14
4. Stobart M-Sport Ford14

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.