Rallye Švédska: Rozuzlenie až v závere

Štvrtok, 19 február 2015

Francúz Sebastien Ogier na VW Polo má veľmi vydarený úvod sezóny seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach. Po víťazstve na úvodnej rallye v Monte Carlo vyhral aj súťaž na severe Európy vo Švédsku. Druhý v cieli bol Belgičan Thierry Neuville na automobily Hyundai i20 a tretí skončil Nór Andreas Mikkelsen na VW polo.

1 Sebastien Ogier
Druhú súťaž seriálu WRC, zasneženú rallye na severe Európy, vyhrali Ogier s Ingrassiom

Dramatická rallye Švédska našla rozuzlenie až v samotnom závere, keď oň bojovali takmer s rovnakými šancami na víťazstvo Belgičan Neuville, Francúz Ogier a Nór Mikkelsen. Ešte pred poslednou rýchlostnou skúškou viedol Mikkelsen pred Ogierom a tretí bol Neuville. Po jazdeckej chybe Mikkelsena a strate štyridsiatich sekúnd sa o víťazovi rozhodovalo len medzi Francúzom a Belgičanom. Ogier dal do posledného meraného úseku všetko, a keďže má aj rýchlejšie auto ako Neuville, mal v cieli rýchlejší čas a celkovo vyhral pred Belgičanom o 6,4 sekundy. Tretie miesto so stratou takmer 40 sekúnd si v konečnom poradí udržal Mikkelsen.

2 Thierry Neuville
Radosť v cieli z druhého miesta vo Švédsku mal Belgičan Thierry Neuville na automobile Hyundai i20 WRC. Druhý je aj v priebežnom poradí po dvoch odjazdených súťažiach.

Ďalší v cieli už strácali na vedúcu trojicu nie sekundy, ale minúty. Štvrtý Estónčan Tänak na Forde Fiesta bol celkovo pomalší takmer dva a pol minúty, piaty Paddon z Nového Zélandu (Hyundai i20) strácal viac ako tri a pol minúty a šiesty britský pilot Evans po tom, ako v poslednej rýchlostnej skúške zišiel z cesty, mal stratu takmer štyri minúty. Česká posádka Prokop-Tománek obsadila celkové ôsme miesto.

Ďalším v poradí tretím podujatím seriálu WRC bude v dňoch od 3. do 8. marca Rallye Mexiko.

10. Mads Östberg/Jonas AnderssonCitroën DS3+6:40,9

Priebežné poradie jazdcov (po 2 podutiach z 13)

UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.